Prima maminka

22. listopadu 2018 07:30

Anna Kopečková

Vánoční dárky? 5 tipů, jak letos vybrat v pohodě, bez stresu a kreativně

Předvánoční shon, z velké části přiživovaný televizními reklamami a výzdobou v obchodech začínající už brzy na podzim, nemá rád asi nikdo z nás. Pro ty, kteří obzvláště neradi nechávají věci na poslední chvíli a k tomu se necítí dobře v přeplněných obchodech, máme několik tipů, jak si pořizování vánočních dárků pro všechny své blízké užít a navíc je obdarovat něčím, co hned 25. prosince neskončí někde v koutě.

1. Naslouchejte po celý rok

Zásada číslo jedna – výběr dárků (což platí nejen o těch vánočních) by se neměl uspěchat. Vídáte-li se s dotyčnými během roku často, zkuste si nenápadně zapisovat, co zajímavého vám sdělují, zvláště když s vámi mluví o svých snech a přáních. Pokud jste s tím nezačali hned v lednu, nezoufejte, do Vánoc zbývá ještě pořád dost času a za tu dobu si toho ještě stihnete spoustu sdělit. Naopak se vyvarujte zbytečných „výslechů” těsně před Vánocemi. Nejenže působí zoufale, ale hlavně vám skoro nikdo neodpoví na vaši otázku. Zvláště starší rodiče či prarodiče mají ve zvyku říci maximálně to, že ve svém věku už nic nepotřebují, a jste znovu ve slepé uličce.

2. Udělejte z obyčejné věci neobyčejný dárek

Dárky, které potěší, nemusejí být nutně ty nejdražší. Víte-li, že vašeho blízkého skutečně potěší ponožky, čokoláda či kniha, nebraňte se jim, ale zkuste se zamyslet nad tím, jak je „prodat” originálně. Věděli jste třeba, že lze pořídit „ponožkové předplatné” na celý rok? A takových vychytávek najdete i k těm zdánlivě obyčejným a „ohraným” dárkům celou řadu. Milovnici či milovníka čokolády můžete obdarovat třeba ručně vyráběnou čokoládou se zajímavým příběhem, knihomoly pozváním na autorské čtení a podobně.

3. Vytvořte dárek vlastníma rukama

Znáte účinnější formu relaxu, než je manuální činnost? „DIY” neboli „Do It Yourself” je navíc v současné době, kdy se dá koupit téměř vše, znovu ceněné a vyhledávané. Nic lepšího než věc vyrobenou ručně, s láskou a navíc přímo na míru obdarovanému ani věnovat nemůžete. Tak oprašte před zimou pletací jehlice, štětec a malířský stojan nebo se vydejte na tvořivé dílny, kterých bude hlavně během adventu všude plno, a třeba kromě kreativního dárku získáte i nový koníček.

4. Darujte zážitky

Ne nadarmo se říká, že zážitky se nedají ničím nahradit, přetrvají v nás dlouho a nikdo nám je nevezme. Víte, že váš manžel miluje bagry, ale nikdy neměl příležitost si je vyzkoušet? Dnes už je nabídka zážitkových voucherů tak široká, že seženete téměř vše, i hodinu bagrování. Chcete-li zůstat spíše při zemi, vaše blízké jistě potěší předplatné do kina či divadla, vstupenka na koncert nebo permanentka na oblíbenou sportovní aktivitu. Pomocí voucherů můžete splnit i různá „tajná přání” a věnovat poukaz na aktivity, ke kterým by se dotyčný sám neodhodlal, například kurz vaření exotických jídel, potápění nebo třeba focení aktů.

5. Nakupte online a podpořte udržitelné značky

Kromě toho, že nákupem online ušetříte spoustu času a nervy k tomu, můžete, ať už přes klasické vyhledávače, nebo sociální sítě objevit spoustu zajímavých lokálních značek, na které jste třeba ještě neměli možnost v kamenných obchodech narazit. Obzvlášť pokud se vy sami i vaši blízcí zajímáte o životní prostředí a svět kolem sebe, mělo by mít heslo „sustainable brands” ve vašem vyhledávači první místo. A vězte, že ekologicky vyráběných věcí dnes seženete nemálo – od oblečení přes kosmetiku až třeba po sluchátka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.