zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Velikonoční tradice: Kdy hledat poklady, kdy neprat a kdy třást ovocným stromem?

Proč a kdy se na Velikonoce barví vajíčka?
Autor: iStock Proč a kdy se na Velikonoce barví vajíčka?
anna kopečková , Vydáno: 13.04.2017
Právě díky starým zvykům nechybí svátkům jara krásná atmosféra. Pojďte spolu s námi oprášit zapomenuté zvyky, které se předávaly z generace na generaci.

reklama

ZELENÝ ČTVRTEK: Dejte si zeleninu a odpouštějte

Přichází po Škaredé středě, kdy se nemá nikdo mračit, aby mu to nezůstalo po celý rok. Na Zelený čtvrtek se odpouštěly hříchy a hříšníci byli opět povoláni do svatostánků. Pokud vám kamarádka provedla něco, co vás mrzí, promluvte si o tom a odpusťte, nemá cenu životem vláčet zbytečné závaží.

Dnes nemusíte hledat inspiraci, co připravit k obědu. Připravte k obědu nebo k večeři něco ze špenátu – co třeba palačinky se špenátem a brynzou nebo špenátovou polévku? Výborný bude i hrášek – znáte pyré ze zeleného hrášku? Tradici dodržíte i jakýmkoli jídlem ze zelí, brokolice nebo jiné zelené zeleniny, využít můžete i právě rostoucí medvědí česnek. Budete hýřit zdravím po celý rok.

VELKÝ PÁTEK: Nic nepůjčujte, hledejte poklady a neperte!

Velký pátek je obdobím, kdy se truchlí nad smrtí Ježíše Krista. Mlčí i zvony, které podle pověsti odletěly do Říma pro požehnání, a namísto toho chodí děti po vsi s řehtačkami a honí Jidáše.

V tento den se také otevírají poklady. Čekáte na zázrak? Tak pak mějte oči na stopkách. Třeba do vašeho života přijde zázrak tak trochu v jiném kabátku – natrefíte na toho pravého, soused nad vámi přestane dupat nebo vám tchyně konečně přestane mluvit do vaření.

Tradičním zvykem, který se v minulosti dodržoval, je umývání se v potoce ještě před rozbřeskem. Taková koupel měla lidem zajistit pevné zdraví pro celý následující rok.

Zakažte si také praní. Křesťané věří, že se prádlo namáčí do krve Ježíše Krista. Vzhledem k tomu, že dříve byla v tento den zakázána práce na poli (nesmělo se takzvaně hýbat se zemí), nedoporučuje se ani práce na zahrádce. V případě, že nejste věřící, máte alespoň skvělou záminku k tomu, nechat práci být a věnovat se sami sobě. Máte to i oficiálně potvrzeno, je přece státní svátek!

A pokud máte v plánu někomu půjčit slíbenou věc, pozor na to, ať vám ji nevrátí s bonusem navíc. Tedy, ať není očarovaná.

barvení vajíček Foto:                                                                                                                       Foto: iStock

 

BÍLÁ SOBOTA: Čas úklidu a příprav

Podle tradice by hospodyňky o Bílé sobotě měly péct beránka a mazanec a barvit vajíčka. Mimochodem, víte, proč právě vajíčka? Symbolizují totiž počátek, zrození světa a života. Původně se na ně malovaly magické ornamenty a symboly, které zesilovaly jejich moc. Později to byly různé přírodní motivy, které patří k jaru a novému životu. Nejvíce byla velikonoční vajíčka spjata s červenou barvou, která symbolizovala lásku nebo také krev Kristovu. Červené vajíčko si dívky schovávaly pro chlapce, na kterého si tajně myslely. A ještě jedna důležitá věc – darovaná vejce měla být plná, nikoli dutá.

Pánové se mohou pracně připravovat na pondělní „výprask“ a z vrbového proutí plést pomlázky. Lidé v tento den také bílili stavení a probíhal velký úklid – dříve se ještě před východem slunce vymetalo smetí ze stavení. Věřilo se, že to pomůže z domu vypudit hmyz.

S Bílou sobotou se pojí i zvyk zvaný "chodníčky lásky" nebo "chodníčky zamilovaných". Mladí zamilovaní chlapci malovali či vysypávali pískem chodníček, který vedl k domu jejich milé.

Starým zvykem je i třesení ovocnými stromy, aby se probudily a dobře rodily. Někde se tyto stromy postřikovaly vodou nebo dokonce potíraly těstem zadělaným na mazance.

A jedna dobrá zpráva na závěr – půst je u konce a můžete se pustit do oblíbených pochoutek!

NEDĚLE: Boží hod velikonoční

V tento den se vynášely svěcené velikonoční pokrmy na zahradu, aby byl silný rok a obstojná úroda. Lidé se scházeli v kostele a pochutnávali si na mazanci a dobrém vínu.

velikonoční pondělí Foto:                                                                                                                             Foto: iStock

 

Velikonoční pondělí

Nejvíc ho milují děti, které chodí na koledu a hledají sladkosti. Dnes jim je nosí zajíček, ale v minulosti to byla i jiná zvířátka. Například v jižních Čechách „snášel“ prý dětem na velikonoční pondělí (jedenkrát v roce) kohout barevná vajíčka. Děti je nacházely v trsu trávy nebo za keřem. Často byla vejce zapečená v houskovém košíčku nebo v pečivu ve tvaru ptáčků, slepice a kohouta. Ve Slezsku dětem naděloval do brázdy skřivánek – škovránek při první obchůzce polí o Velikonočním pondělí. To maminka tajně, aby děti nevěděly, vkládala ze zástěry na zem sladké dobroty.

Radost mají v tento den i mnozí muži. Jen my ženy velikonoční pondělí z jistých důvodů v lásce moc nemáme.

A jak to mají jinde ve světě? V Maďarsku by na nás ženy čekalo polévání vodou, kdežto na jihu u Středozemního moře bychom si přiťukly vajíčkem a na severu bychom si zase zpestřily Velikonoce čtením detektivek.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Na výrobu využijte vajíčka a květiny

Velikonoční dekorace: Vyrobte si je jednoduše a za pár korun!

Co ve skutečnosti symbolizují? 2

Velikonoční vejce a jejich barvy: Co ve skutečnosti symbolizují?

Ve velikonoční nádivce by nemělo chybět něco zeleného

Variace na velikonoční nádivku: Kterou si upečete?

 


reklama

Související témata: Velikonoce , tradice , Velký pátek , svátky jara , velikonoční tradice , zelený čtvrtek , bílá sobota , velikonoční pondělí

reklama

Přečtěte si také

reklama