Velikonoce

22. března 2024 07:20

Tomáš Durčák

Otevírací doba na Velikonoce 2024: Kdy a kde si budete moci nakoupit?

Nejvýznamnější křesťanský svátek je za rohem, a jak už bývá tradicí, výrazně prodloužený víkend vyvolává otázku, zda si bude možné ještě v pátek či v pondělí někde nakoupit. Zapátrali jsme a rovnou se zeptali některých řetězců, jakou otevírací dobu na Velikonoce roku 2024 plánují.

Letos to bude s otevírací dobou podobné jako loni. To znamená, že malo- i velkoobchodníci se musí řídit platným zákonem o prodejní době platícím od podzimu roku 2016. Z něj vyplývá, že obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musí mít ve stanovené státní svátky zavřeno.

Většina řetězců volí na Velikonoce stejnou otevírací dobu

V případě Velikonoc však toto nařízení oficiálně platí pouze pro Velikonoční pondělí, nikoli pro Velký pátek. A řetězce toho neváhají maximálně využít. „Všechny prodejny Billa budou našim zákazníkům dostupné na Velký pátek i v sobotu a neděli podle své běžné otevírací doby. Na Velikonoční pondělí budou naše prodejny zavřené, aby si i naši zaměstnanci mohli užít tento svátek se svými nejbližšími,“ informovala Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace a mluvčí řetězce Billa ČR. Výjimku mají prodejny na Letišti Václava Havla a hlavních nádražích v Praze a Brně.

Stejný postup zvolí dle svého vyjádření rovněž síť prodejen Albert: „Na Velikonoční pondělí 1. dubna zůstanou prodejny Albert zavřené. Velikonoce tak budou pro naše zaměstnance zaslouženým časem odpočinku. V našich prodejnách mohou zákazníci nakoupit v běžné otevírací době v pátek i během víkendu. Následně otevřeme prodejny v úterý ráno opět podle běžné otevírací doby. Výjimku na Velikonoční pondělí má prodejna v Českých Budějovicích, která je v Dopravně obchodním centru Mercury.“

Čtěte také: Radost i ponížení. Kubelková, Něrgešová a další slavní popsali, jak vnímají Velikonoce

O velkopáteční nákupy před Velikonocemi se logicky nechce nechat ochudit žádný velký řetězec. „Zavřeno bude pouze v pondělí 1. dubna, v ostatních dnech bude v našich prodejnách platit běžná otevírací doba,“ potvrdil rovněž mluvčí společnosti Lidl Česká republika Tomáš Myler. Stejnou otevírací dobu již potvrdily také řetězce Kaufland, Penny či síť prodejen Coop.

Většina obchodů tedy bude mít otevřeno následovně:

Datum Svátek Otevírací doba
29. března 2024 Velký pátek Obchody mají otevřeno podle běžné prodejní doby.
30. března 2024 Bílá sobota Obchody mají otevřeno podle běžné prodejní doby.
31. března 2024 Boží hod velikonoční Obchody mají otevřeno podle běžné prodejní doby.
1. dubna 2024 Velikonoční pondělí Obchody budou ze zákona uzavřeny.

Zákaz pro 1. dubna se týká kromě maloobchodu také bazarů či zastaváren. Platí rovněž pro všechny hobbymarkety typu OBI a Hornbach nebo prodejce nábytku jako IKEA.

Kdo má ze zákona výjimku?

  • Obchody na vlakových či autobusových nádražích a letištích
  • Obchody ve zdravotnických zařízeních včetně lékáren
  • Obchody menší než 200 metrů čtverečních (například večerky)
  • Benzinové pumpy
  • Velkoobchody

Výjimku ze zákona mají pouze ty obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, které sídlí na letištích, nádražích a podobně významných dopravních uzlech či ve zdravotnických zařízeních. Vztahuje se i na čerpací stanice a lékárny, v nichž letos 1. dubna na Velikonoční pondělí taktéž nakoupíte.

Čtěte také: Maroš Kramár versus aktivistka Johanna Nejedlová. Je pondělní bití žen v pořádku?

Otevřeno mohou mít také velkoobchody, tedy i prodejny Makro. Řetězec však rok co rok tuto výjimku nijak nevyužívá a svým zaměstnancům pravidelně dopřává Velikonoční pondělí volné. A jak vyplývá z jeho stránek, ani rok 2024 nebude v tomto ohledu výjimkou. Mezi 12. a 19. hodinou se pouze dovoláte na Call Centrum Makro Distribuce. Otevírací doba pro 29., 30. a 31. března však stejně jako u konkurence zůstává bez omezení.

Připravte si vynikající nádivku a nezapomeňte na ni nakoupit už před Velikonočním pondělím:

Sdílejte článek
Štítky Velikonoce potraviny obchod zákon obchody otevírací doba svátek maloobchod Česko Velikonoční pondělí Velký pátek Ahold Czech Republic

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.