Velikonoce

30. března 2023 06:00

Tomáš Durčák

Otevírací doba na Velikonoce 2023: Kdy a kde si budete moci nakoupit?

Nejvýznamnější křesťanský svátek je za rohem, a jak už bývá tradicí, výrazně prodloužený víkend často vyvolává otázku, zda si bude možné ještě v pátek či v pondělí někde nakoupit. Zapátrali jsme proto a rovnou se zeptali i samotných řetězců, jakou otevírací dobu na Velikonoce roku 2023 plánují.

Na rozdíl od loňských Velikonoc, které byly kvůli stále platícímu nouzovému stavu vyhlášenému vládou z pohledu otevírací doby obchodů více rozvolněné, je vše zpět v zavedených kolejích. To znamená, že malo- i velkoobchodníci se musí řídit zákonem o prodejní době platícím od podzimu roku 2016. Z něj vyplývá, že obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musí mít ve stanovené státní svátky zavřeno.

Většina řetězců volí na Velikonoce stejnou otevírací dobu

V případě Velikonoc však toto nařízení platí pouze pro Velikonoční pondělí, nikoli pro Velký pátek. A řetězce toho neváhají využít. „Všechny prodejny Billa budou našim zákazníkům dostupné na Velký pátek i v sobotu a neděli podle své běžné otevírací doby. Na Velikonoční pondělí budou naše prodejny zavřené, aby si i naši zaměstnanci mohli užít tento svátek se svými nejbližšími,“ informovala Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace a mluvčí řetězce Billa ČR. Výjimku mají prodejny na Letišti Václava Havla a hlavních nádražích v Praze a Brně.

Stejný postup zvolí rovněž síť prodejen Albert: „Na Velikonoční pondělí 10. dubna zůstanou prodejny Albert zavřené. Velikonoce tak budou pro naše zaměstnance zaslouženým časem odpočinku. V našich prodejnách mohou zákazníci nakoupit v běžné otevírací době v pátek i během víkendu. Následně otevřeme prodejny v úterý ráno opět podle běžné otevírací doby. Výjimku na Velikonoční pondělí má prodejna v Českých Budějovicích, která je v Dopravně obchodním centru Mercury.“

Čtěte také: Velikonoční prázdniny 2023: Čeká nás jen pár dnů volna, bývaly to i dva týdny

O velkopáteční nákupy před Velikonocemi se logicky nechce nechat ochudit žádný velký řetězec. „Zavřeno bude pouze v pondělí 10. dubna, v ostatních dnech bude v našich prodejnách platit běžná otevírací doba,“ potvrdil rovněž mluvčí společnosti Lidl Česká republika Tomáš Myler. Stejnou otevírací dobu již potvrdily také řetězce Kaufland, Penny či síť prodejen Coop.

Kdo má ze zákona výjimku?

Zákaz pro 10. dubna se týká kromě maloobchodu také bazarů či zastaváren. Platí rovněž pro všechny hobbymarkety typu OBI a Hornbach nebo prodejce nábytku jako IKEA. Výjimku ze zákona naopak mají obchody nad 200 metrů čtverečních, ovšem jen pokud sídlí na letištích, nádražích a podobně významných dopravních uzlech či ve zdravotnických zařízeních. Vztahuje se i na čerpací stanice a lékárny, v nichž 10. dubna taktéž nakoupíte.

Čtěte také: Maroš Kramár versus aktivistka Johanna Nejedlová. Je pondělní bití žen v pořádku?

Otevřeno mohou mít také velkoobchody, tedy i prodejny Makro. Řetězec však rok co rok tuto výjimku nijak nevyužívá a svým zaměstnancům pravidelně dopřává Velikonoční pondělí volné. A jak vyplývá z jeho stránek, ani rok 2023 nebude v tomto ohledu výjimkou. Otevírací doba pro 7., 8. a 9. dubna tak zůstává bez omezení, 10. dubna ale bude rovněž zavřeno. V čase 12–19 hodin se pouze dovoláte na call centrum.

Sdílejte článek
Štítky Velikonoce potraviny zákon obchody otevírací doba maloobchod Velikonoční pondělí Velký pátek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.