Velikonoce

16. března 2023 11:22

Tomáš Durčák

Velikonoční prázdniny 2023: Čeká nás jen pár dnů volna, bývaly to i dva týdny

Nejvýznamnější křesťanský svátek slavíme každoročně v jiné datum. Školáky i pracující letos čeká jen pár dnů volna, je ale zajímavé, že v historii to bývalo i 14 dnů.

V případě velikonočních prázdnin se naštěstí nemůže stát například to, co o loňských Vánocích, kdy svátky připadly nevhodně zrovna na víkendy. Velký pátek i Velikonoční pondělí vždy pro všechny znamenají prodloužený čtyřdenní víkend. Ještě lépe jsou na tom školáci, kteří do lavic nezamíří ani na Zelený čtvrtek, takže si užijí ještě o den delší volno. Celkem budou mít letos děti školou povinné 5 dnů volna a pracující o den méně.

Velikonoce jsou tradičně nejvýznamnějším křesťanským svátkem, jelikož symbolizují oslavu Ježíšova zmrtvýchvstání. Zároveň jejich historie sahá i do každoročního vítání jara, jež znamenalo probuzení přírody a začátek zemědělské sezony.

Mohlo by vás zajímat: Kdy mají obchody zavřeno? Velký přehled najdete ZDE.

Na kdy připadají Velikonoce v Česku?

I když Velikonoční prázdniny zahrnují vždy stejné dny v týdnu, jejich konkrétní datum se každý rok mění, což vyplývá ze způsobu jejich výpočtu. Ten určuje vždy první úplněk po jarní rovnodennosti (21. 3.). První neděle, která po něm přijde, je automaticky Velikonoční nedělí, od čehož se určují všechna další důležitá data. Díky tomu lze již nyní přesně vypočítat, na která data připadnou Velikonoce i v následujících letech

Velikonoční prázdniny v letech 2024 až 2028

Rok Velikonoční neděle Velikonoční prázdniny
2024 31. března 28. 3.–⁠1. 4.
2025 20. dubna 17. 4.–⁠21. 4.
2026 5. dubna 2. 4.–⁠6. 4.
2027 28. března 25. 3.–⁠29. 3.
2028 16. dubna 13. 4.–⁠17. 4.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo velikonoční prázdniny pro rok 2023 na čtvrtek 6. dubna. To proto, že v pátek i pondělí žáci zůstanou automaticky doma, jelikož jde o státní svátky Velký pátek a Velikonoční pondělí.

Dříve měli školáci o Velikonocích 14 dní volna

Nejstarší zmínky o Velikonocích lze v historických pramenech vystopovat až do přibližně roku 50 našeho letopočtu. Kvůli jejich křesťanskému významu přinášely odjakživa pracujícím i školákům jisté volno. První jasný řád dala školám, a tedy i školním prázdninám Marie Terezie v 18. století. Velikonoce přitom hrály ve školním roce zásadní roli.

V měšťanských školách totiž první část školního roku trvala od 3. listopadu až do Květné neděle, tedy poslední neděle před Velikonocemi. Žáci se zpět do lavic vrátili až v pondělí po první neděli po Velikonocích a užili si tak Velikonoční prázdniny trvající celých 14 dní. Podobné to bylo i na vesnických školách, kde „zimní“ část školního roku probíhala od prosince do března, načež se opět vyučovat začínalo po první neděli po Velikonocích.

Velký útlum Velikonočních prázdnin přinesl komunismus, který do té doby tradiční prázdniny na Zelený čtvrtek a Velký pátek zrušil a ponechal volno pouze pro Velikonoční pondělí. To plynulo ze snah tehdejšího režimu potlačovat nejen křesťanství, ale veškerá náboženství. České velikonoční prázdniny jsou počítány dle katolického výpočtu, podle kterého připadají na stejné datum i u všech našich sousedů či na západě. A byť se v zahraničí zpravidla drobně liší tradiční velikonoční zvyky či pokrmy, až v USA stejně jako třeba na Ukrajině tyto svátky symbolizují především vejce.

Loňské Velikonoce byly ty nejdražší v historii:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.