Velikonoční trhy jsou tady. Vyrazte nasát jarní atmosféru do Prahy, Plzně či Olomouce
Velikonoce už jsou za dveřmi, a není tedy divu, že celé Česko ožívá pravou velikonoční atmosférou. Stejně jako k Vánocům, tak už i k Velikonocům patří stánky s řemeslnými produkty, dobrým jídlem a tradičními výrobky. Na jakých místech v Česku trhy najdete a jak dlouho probíhají?
Malované kraslice, pletené pomlázky, beránci, jarní květiny, zábava, ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo a pití. To všechno se nám vybaví pod pojmem velikonoční trhy. Právě ty už začaly na několika místech v Praze a další jsou poté k vidění ve všech velkých městech po celé České republice. Jaké z nich patří mezi vaše nejoblíbenější?
Čtěte také: Otevírací doba na Velikonoce 2024: Kdy a kde si budete moci nakoupit?
Velikonoční trhy v Praze
Staroměstské náměstí
Největší a jedny z nejpopulárnějších velikonočních trhů probíhají již tradičně na Staroměstském náměstí. Navštívit je můžete od 16. března do 7. dubna 2024. Výzdoba se letos nese v duchu okouzlující ptačí říše. Náměstí oživí pestrobarevná bříza, jarní barvy i malebné motivy ptáčků. Centrem veškerého dění bude tradičně velikonoční zdobená bříza, pod kterou si v odpoledních hodinách můžete užít kulturní program.
Václavské náměstí
Další již velmi tradiční trhy se konají také od 16. března do 7. dubna na Václavském náměstí. Ani zde nechybí bohatá jarní výzdoba, typické velikonoční zboží, jarní dárky, bohatý sortiment dobrého jídla a pití, ale i autentické ukázky tradičních zvyků a řemesel. Kromě klasických specialit se můžete těšit na velikonoční beránky, zdobené perníčky, sladké mazance, několik druhů vajíčkových pomazánek či na speciální zelené pivo, které se tradičně pije na Zelený čtvrtek.
Náměstí Míru
Opomenout nesmíme ani oblíbené trhy na Náměstí Míru. Ty každoročně přilákají čím dál tím více návštěvníků. Konají se od 16. března do 1. dubna a nabízí především rozmanitou nabídku občerstvení ve formě tradiční české i mezinárodní kuchyně. Součástí budou také stánky s moravským vínem a prodej květin a keřů.
Přečtěte si: Volna a prázdniny školního roku 2023/24 PŘEHLEDNĚ: Kratší „Vánoce“, ale i tak si děti přilepší
Mariánské náměstí
Velikonoční trhy, které se staly v posledních letech také velmi oblíbené, jsou ty před Novou radnicí a městskou knihovnou na Mariánském náměstí. Konají se od 15. března do 7. dubna a návštěvníky lákají především na řemeslné produkty a originální výrobky sociálních podniků a neziskových organizací.
Velikonoční trhy v dalších českých městech
Ostrava
Velikonoční trhy se nekonají pouze v Praze, ale samozřejmě i v dalších (nejen) velkých českých městech. K populárním patří ty na ostravském Masarykově náměstí, jež se konají od 25. do 29. března. K vidění zde budou nazdobené velikonoční vozy, dvoumetrové velikonoční vejce, na které bude každé odpoledne malíř malovat obrázky, či farma se zvířátky.
Olomouc
Jedny z nejkrásnějších trhů nabízí město Olomouc. Odehrávají se přímo v centru a těšit se můžete kromě krásné výzdoby a velikonočního zboží na farmářské trhy, stánky s jídlem a pitím, bohatý kulturní program i na tradiční obří Kraslice od srdce vystavená na Horním náměstí, kterou Olomouci věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová. Trhy zde probíhají od 22. března do 1. dubna.
Plzeň
Tu pravou velikonoční atmosféru můžete nasát také od 21. března do 1. dubna na plzeňském Náměstí Republiky. Na trzích můžete ochutnat typické velikonoční pokrmy a nápoje jako nádivku, beránka, medovinu, mazanec či zelené pivo. Dále nebude chybět ani pletení pomlázek, barvení vajíček, výroba svíček a bohatý doprovodný hudební program.
České Budějovice
Jarní atmosféru nabídne také náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Návštěvníky potěší především řemeslným jarmarkem, keramickými výrobky, ručně vyráběnými šperky, kraslicemi či pletením pomlázek. Samozřejmě nebude chybět ani tradiční občerstvení a kulturní program. Trhy se zde konají od 21. do 23. března.
Čtěte také: Radost i ponížení. Kubelková, Něrgešová a další slavní popsali, jak vnímají Velikonoce
Liberec
Tradiční velikonoční trhy nabízí také od 22. do 31. března náměstí Dr. E. Beneše v Liberci. Těšit se zde můžete na stánky s velikonočním zbožím, místní speciality, dílničky pro děti, zdobení velikonoční břízky i zajímavý kulturní program, o který se postará několik zpěváků a kapel.
Inspirujte se receptem na tradiční velikonoční nádivku: