Na odrůdu Chardonnay nikdo neřekne NÉ!

Jak říká Hřebec z Vinařů: „Chceš-li dámy přítulné, tak jim nalej Chardonnay“. S tím se dokážeme ztotožnit, protože Chardonnay je odrůda, která opravdu učaruje každému.

Vždyť se také řadí k nejoblíbenějším odrůdám celosvětově – ne že by byla na prvním místě, co se osázené plochy týče, nicméně v rozmanitosti míst, kde Chardonnay najdeme, je na předních příčkách. Pochutnat si tak můžeme na Chardonnay jak z Moravy, tak ze její vlasti Francie, ale klidně i z Austrálie, Jižní Afriky a nebo Kalifornie. Výběr máte opravdu velký.

Mimochodem právě proto mají Chardonnay v oblibě sommeliéři. Pro každého odborníka je samozřejmě fajn ochutnat si nějakou z místních odrůd, která se jinde téměř nepěstuje a v daném regionu má ideální podmínky. Nicméně díky celosvětově pěstovaným odrůdám má pak člověk dobrou možnost srovnání. Typově bude totiž Chardonnay vždy podobné a je tak možné sledovat jemné nuance mezi lokalitami.

Jedna z nejznámějších vín odrůdy Chardonnay jsou z francouzské oblasti Chablis a nesou i tento název. Pokud byste měli šanci jej ochutnat, určitě jí využijte. Chardonnay z Chablis je díky podloží se svojí mineralitou a až ocelovou chutí naprosto jiné než kdekoliv jinde na světě.

Chardonnay pochází z Burgundska, z vísky Chardonnay. Odtud se poté šířilo do celého světa. Kvůli nepřesnostem ve zkoumání se dlouho považovalo za totožné s odrůdou Rulandské bílé (Pinot Blanc). Až v roce 1896 bylo na prestižním vinařském kongresu v Chalon prohlášeno za samostatnou odrůdu. Na našem území ovšem toto propojení Rulandského bílého a Chardonnay přetrvávalo další desítky let poté a ještě před dvaceti lety bychom na našem území našli pouze smíšené vinohrady těchto dvou odrůd. V současnosti už se Chardonnay a Rulandské bílé v našich vinohradech naštěstí nadobro rozdělilo.

Podívejte se, co o Chardonnay říká odborník:

Spektrum vůní a chutí, které můžete v Chardonnay hledat, je vskutku široké. Máte-li v ruce láhev Chardonnay ze severnějších oblastí, dominovat budou tóny citrusů, zelených jablek a až kovová mineralita. Naplníte-li skleničku Chardonnay z jižnějších poloh, užijete si tónů tropického ovoce – ananasu, banánu, manga či žlutého melounu. Vyzrálost vína pak chuťový vjem na patře zakončí lehce máslovou tečkou.

I možnosti stolování s Chardonnay jsou díky tomu téměř neomezené – příjemně doprovodí mořské plody, ryby i pokrmy z těstovin, bílé omáčky či lehce kořeněné paštiky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.