Na odrůdu Chardonnay nikdo neřekne NÉ!
Jak říká Hřebec z Vinařů: „Chceš-li dámy přítulné, tak jim nalej Chardonnay“. S tím se dokážeme ztotožnit, protože Chardonnay je odrůda, která opravdu učaruje každému.
Vždyť se také řadí k nejoblíbenějším odrůdám celosvětově – ne že by byla na prvním místě, co se osázené plochy týče, nicméně v rozmanitosti míst, kde Chardonnay najdeme, je na předních příčkách. Pochutnat si tak můžeme na Chardonnay jak z Moravy, tak ze její vlasti Francie, ale klidně i z Austrálie, Jižní Afriky a nebo Kalifornie. Výběr máte opravdu velký.
Mimochodem právě proto mají Chardonnay v oblibě sommeliéři. Pro každého odborníka je samozřejmě fajn ochutnat si nějakou z místních odrůd, která se jinde téměř nepěstuje a v daném regionu má ideální podmínky. Nicméně díky celosvětově pěstovaným odrůdám má pak člověk dobrou možnost srovnání. Typově bude totiž Chardonnay vždy podobné a je tak možné sledovat jemné nuance mezi lokalitami.
Jedna z nejznámějších vín odrůdy Chardonnay jsou z francouzské oblasti Chablis a nesou i tento název. Pokud byste měli šanci jej ochutnat, určitě jí využijte. Chardonnay z Chablis je díky podloží se svojí mineralitou a až ocelovou chutí naprosto jiné než kdekoliv jinde na světě.
Chardonnay pochází z Burgundska, z vísky Chardonnay. Odtud se poté šířilo do celého světa. Kvůli nepřesnostem ve zkoumání se dlouho považovalo za totožné s odrůdou Rulandské bílé (Pinot Blanc). Až v roce 1896 bylo na prestižním vinařském kongresu v Chalon prohlášeno za samostatnou odrůdu. Na našem území ovšem toto propojení Rulandského bílého a Chardonnay přetrvávalo další desítky let poté a ještě před dvaceti lety bychom na našem území našli pouze smíšené vinohrady těchto dvou odrůd. V současnosti už se Chardonnay a Rulandské bílé v našich vinohradech naštěstí nadobro rozdělilo.
Podívejte se, co o Chardonnay říká odborník:
Spektrum vůní a chutí, které můžete v Chardonnay hledat, je vskutku široké. Máte-li v ruce láhev Chardonnay ze severnějších oblastí, dominovat budou tóny citrusů, zelených jablek a až kovová mineralita. Naplníte-li skleničku Chardonnay z jižnějších poloh, užijete si tónů tropického ovoce – ananasu, banánu, manga či žlutého melounu. Vyzrálost vína pak chuťový vjem na patře zakončí lehce máslovou tečkou.
I možnosti stolování s Chardonnay jsou díky tomu téměř neomezené – příjemně doprovodí mořské plody, ryby i pokrmy z těstovin, bílé omáčky či lehce kořeněné paštiky.