Seriály a filmy

29. srpna 2014 16:00

Denisa Nováková

VIDEO: On totiž Sylván je vína pán, tvrdí Bedřich Pavlíček ze seriálu Vinaři

Odrůdou první epizody seriálu Vinaři, který bude vysílat televize Prima každou neděli ve 20.15 hodin, je Sylvánské zelené. I velký vinař Bedřich Pavlíček, kterého hraje Václav Postránecký, pro něj má slabost. Pojďme si tedy o Sylvánském zeleném sdělit pár základních informací.

Morávka, jak se také Sylvánu říká, je starobylá moštová odrůda. Už ze jména Morávka si můžeme odvodit, že na Moravě, ale i ve střední Evropě bývala v minulosti jednou z nejrozšířenějších odrůd. Pochutnávali si na ní zejména němečtí a rakousko-uherští milovníci vín. V průběhu 20. století však z výsadeb začalo Sylvánské zelené postupně mizet a nahradila ho odrůda Neuburské. I tu ovšem stihl obdobný osud, a to když se na vinicích začal objevovat dodnes oblíbený Müller Thurgau.

V současnosti se Sylvánské zelené vrací na vinice a do povědomí konzumentů, ač sami vinaři na něj nikdy úplně nezapomněli. Jak by také mohli – Sylvánské zelené vyžaduje ve vinohradě tolik zelených prací, že kdokoliv, kdo s ním měl co do činění, si to bude navždy pamatovat. I to je možná důvodem jistého úpadku jeho pěstování v dobách minulých.

Podívejte se, co o Sylvánském zeleném říká odborník:

A jaký by vlastně takový Sylván měl být? I když je jeho rodičem aromatický Tramín červený, nečekejte od něj žádné široké spektrum vůní. Správný Sylván by měl, jak praví klasik, vonět, jako když posečete louku a přičichnete si ke kose. Krásné, že? Víno má lehce zelenožlutou barvu, ve výrazu je kořenité se svěží kyselinkou. Má-li keř správné podloží, dává vína krásně minerální. Pokud si jej naléváte k pokrmu, vězte, že nejlépe vynikne v kombinaci s jemnými jídly – světlým masem se smetanovou omáčkou či s rybami.

V současnosti se Sylvánské zelené pěstuje v České republice asi na 117 hektarech z celkových více než 17 tisíc hektarů osázené viniční plochy. Zdá se vám to málo? Na to existuje jediné řešení – konzumujte, kupujte a „tlačte“ na svého oblíbeného vinaře, aby Sylvánskému zelenému věnoval více prostoru.

Proč se Sylván jmenuje Sylván?

Jak už tomu u podobných věcí bývá, i zde se názory různí. Někteří z odborníků byli přesvědčeni o tom, že odrůda získala své jméno díky Transylvánii, odkud měla pocházet. Dnes však již víme, že její původ musíme hledat v Rakousku, a tak se odborná veřejnost přiklání spíše k názoru, že je název odrůdy odvozen od latinského výrazu pro les, tedy silva. V minulosti se totiž předpokládalo, že Sylvánské zelené vzniklo křížením divoké „lesní“ révy, latinsky Vitis Vinifera subsp. Sylvestris. I toto tvrzení je nyní již vyvrácené, takže je jen na vás, jak si název odrůdy odůvodníte. Možná bude přece jen nejlepší nazývat ho hezky česky Morávka, co říkáte?

Epizodu zasvěcenou odrůdě Sylvánské zelené sledujte v neděli 31. 8. ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 10. 2024

Zařízení, na kterém jste závislí ve svém každodenním životě, může dnes náhle selhat. To vás může uvrhnout v paniku, ale nespadněte do této pasti. Zavolejte příteli, který se v těchto věcech vyzná, nebo přivolejte odborníka. V takových chvílích je nejlepší se poruchou netrápit, ale prostě ji co nejrychleji odstranit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.