Celebrity

5. prosince 2023 09:30

David Laštovka

Vít Olmer odmítl točit Obecnou školu. Manželku kvůli němu režiséři neobsazovali

Bony a klid, Tankový prapor, Jako jed, Co je vám, doktore? To je jen stručný výčet filmů, které natočil režisér Vít Olmer. S o 20 let mladší herečkou Simonou Chytrovou, s níž má syna Víta, letos v manželství oslavil 32 let. Jaký má recept na šťastný vztah, co říká současné filmové tvorbě a proč už několik let žádný nový film nenatočil? Nejen o tom promluvil v rozhovoru pro web Prima Ženy.

Dosud poslední celovečerní film jste natočil před devíti lety, jednalo se o pokračování kultovního snímku Bony a klid. Proč jste od té doby žádný další nenatočil?
Tak tohle není otázka na mě, ale na mecenáše. Nebo na Českou televizi. Můžete se tam zeptat. Dám vám telefon.

V posledních letech točíte televizní dokumenty, které se věnují obtížnějším životním obdobím známých českých osobností. Pokud byste tento pořad natáčel sám o sobě, co by to bylo u vás?
Totálně zdecimované koleno, takže nemohu hrát milovaný tenis. Ze všech filmových ocenění, na která se práší v polici, si totiž nejvíc cením titulu vítěze amatérského tenisového turnaje na Prašném mostě.

Filmová tvorba se hodně změnila. Jak například vnímáte vliv takzvaného MeToo?
Trochu se to přehání, hlavně v zahraničí. Syn mi píše z Paříže, že na školách například zakazují oslovení mademoiselle, protože by tím učitel vnucoval dotyčné její pohlaví, přičemž ona si ho třeba ještě nevybrala. Taky nemáš říkat dívce, že je hezká, protože takto ji predestinuješ, že musí vypadat dobře furt. Hlásí-li se žena na zkoušky do Evropské komise, má na výběr nahlásit svoje pohlaví: žena–muž, nebo: ještě nevím a nechci se vyjádřit. Husté, že?

Jak v dnešní době vnímáte ve filmech nahotu?
Pokud vím, prochází a ukazuje se už skoro všechno. Ale myslím, že je to tak trochu na škodu věci – odpadá totiž kouzlo tajemství. Ovšem, to berte jako můj generační názor.

Snímek Obecná škola Zdeňka Svěráka, který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, jste měl původně režírovat vy. Proč jste odmítl?
Mně se prostě víc líbil Škvoreckého Tankový prapor, jeho drsný, ironický, protibolševický humor.

Ač se Zdeněk Svěrák považuje za neherce, v 80. letech jste mu ve svých filmech Co je vám doktore? a Jako jed svěřil hlavní roli. Proč jste se rozhodl právě pro něj?
Jakýpak neherec? V tolika divadelních představeních a filmech nehrál snad nikdo. Myslíte tím asi, že je všude stejný, že? Ale to je Clint Eastwood taky.

Splnil vaše očekávání?
No jasně a byla s ním při natáčení ohromná sranda. Tím se teda liší od toho Eeastwooda.

Spolupracoval jste s řadou herců a hereček, na kterého umělce vzpomínáte nejraději?
Na Potměšila, Hádka, Vaculíka, Sobotu, Skameneho – ovšem když si nedal skleničku… Ale hrozně rád jsem točil s neherci. To jediné máme společné s Formanem.

Vaší manželkou je herečka Simona Chytrová. Některé herečky, které si vzaly režiséry, tvrdí, že jim to v umělecké branži spíše ublížilo, neboť je ostatní režiséři kvůli tomu nechtěli obsazovat. Jakou s tím máte zkušenost vy?
Odpověděl jste na to sám. Ano, na tom našem malém filmařském dvorečku je tohle pitomým zvykem. Tedy, spíš bývalo.

Letos jste v manželství oslavili 32 let. Jaký máte recept na šťastné soužití a spokojený vztah?
Já ani žena nemáme rádi recepty – ani na život, ani na jídlo. Snad proto Simona tak skvěle vaří…

Připomeňte si legendární film Bony a klid 2. Kdo je to Vekslák?

S manželkou jste se v minulosti angažovali v politice. Vy jste kandidoval do Senátu, vaše žena do Evropského parlamentu. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Myslím, že jsme byli naivní. Politika je, jak říká tuším doktor Honzák, pro psychopaty. A hlavně já bych v tom Senátu vydržel tak jeden den. Ale ta senátorská kampaň byla k něčemu přece jen dobrá – napsal jsem o ní humoristický filmový scénář. Bohužel mi ho v televizi nevzali.

Zajímáte se stále o politické dění?
Sleduji ho, než na mě přijdou mdloby.

Blíží se Vánoce, jak obvykle u vás tyto svátky probíhají?
Bez televize. S poplatky, samozřejmě.

A co Silvestr?
Nemám rád předem plánovou zábavu. Ale třeba se něco vyvrbí.

Co vás v nejbližší době čeká?
Jak se píše v Egypťanu Sinuhetovi od Miky Waltariho: „O zítřku předem nikdo nic neví…“

Sdílejte článek
Štítky děti Francie film manželství politika režisér volby herec děti Bony a klid Zdeněk Svěrák Vít Olmer Simona Chytrová Tankový prapor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.