Čeká vás večírek ve stylu první republiky? Poradíme, co na sebe!

Když máte pozvánku na párty, je to skvělá příležitost uvolnit se. Když je ale ke všemu tematická à la první republika, musíte se trochu více snažit. Poradíme vám, co si vzít na sebe!

Tematické večírky bývají skvělé, pokud všichni zúčastnění přijmou fakt, že si trochu zablázní a seriózní důstojnost nechají za dveřmi. Skvělé bývá téma 20. a 30. let. Proč je tak oblíbené?Zřejmě proto, že je noblesní a romantické zároveň, všem to ukrutně sluší a mohou pokuřovat doutníky a dlouhé špičky za rytmu charlestonu.

Ženy jsou svůdné a ženské, muži mužní a drsní a na chvíli vypustíme korektní genderovou rovnoprávnost.

Pokud vás takový mejdan čeká, možná tápete, co si vzít na sebe, abyste vypadala přinejmenším jako Adina Mandlová říznutá partygirl z filmu Velký Gatsby. Poradíme, co vám nesmí chybět, abyste byla královnou noci!

Dámský kostým naštěstí nabízí spousty možností a variant, ve kterých se budete cítit krásně i pohodlně.

Vlasy

Dámy v dobách první republiky rozhodně nechodily s dlouhými rozpuštěnými vlasy, culíky nebo sportovními drdoly. Můžete si vybrat z hladké i vlnité varianty účesu, ale pravidlo číslo jedna zní: krátké mikádo, vlasy maximálně ke krku! Nemusíte se samozřejmě hned stříhat, velice dobře poslouží paruka, zvlášť pokud toužíte po hladkém mikádku s ofinkou. Pak se můžete proměnit na blondýnku, havraní černovlásku nebo mahagonovou zrzku.

Pokud máte dlouhé vlasy, vytvořte na nich kulmou pevné vlny, udělejte si pěšinku pěkně na stranu a vytvořte volný culík vzadu dole na krku. Ten pak podkasejte, schovejte a zasponkujte, abyste vytvořila falešné zvlněné mikádo. Vše zafixujete dobovou čelenkou, o které ještě bude řeč.

Šaty

K této době nepatří korzety ani příliš vypasované šaty. Naopak, v módě byla chlapecká silueta, rovný střih šatů a žádná prsa napěchovaná pod bradou. Barvy se nosily od černé přes pudrové a pastelové tóny až po krémově bílou. Velmi autentická bude starorůžová nebo béžová, pudrově modrá nebo odstíny bordó. Nicméně černá je černá a s ní nikdy nic nezkazíte. Zapomeňte také na mini nebo zbytečně dlouhé róby, večírek si užijete s délkou ke kolenům nebo lehce pod/nad ně. Pokud budete mít na šatech štras, korálkové vzory nebo třásně, máte vyhráno. Skvělá budou špagetová ramínka, ale i neobvyklý čtvercový výstřih. Vynechte také pásky, ty se spíše hodí do let 50., v dobách první republiky se nosily rovné střihy. Ze šatů pak musí vykukovat ladná lýtka nejlépe v síťovaných punčochách.

Boty

Když jsme u nohou, tak ještě probereme boty! Nic nezkazíte zlatými či stříbrnými páskovými sandálky nebo tanečními botkami na podpatku. Obecně: podpatky nemusí být vůbec vražedné, ale vynechte platformy, kozačky, balerínky, to už je zase jiná dekáda.

Doplňky

Doplňky jsou alfa omega vzhledu 20. a 30. let! I kdybyste měla jen malé černé a síťové punčochy, vše ostatní doladíte právě pomocí doplňků. Vůbec se nežinýrujte a střídmost si absolutně zakažte. Budete potřebovat štras a perly, klidně ty nejlevnější, co seženete, zato opravdu, ale opravdu hodně! Dámy té doby kombinovaly bohaté šňůry perel ve všech možných délkách, od obojku až po délku k pasu, štrasové brože, čelenky s peřím nebo štrasovou ozdobou, bohaté náramky klidně na obou zápěstích, štrasové náušnice. Pokud byste tápala, co je už moc nebo málo, absolutně vám nesmí chybět čelenka, šňůra perel, malá korálková kabelka, pár perlových náramků na zápěstích. K dokonalosti můžete mít i boa z peří nebo kožešiny a dlouhou kuřáckou špičku!

Make up

Opět nic střídmého nebo moc přirozeného, klidně se odvažte a trochu přitlačte. Nosila se dokonalá pleť, ze které vystupovaly rudé rty. S očními stíny to nemusíte přehánět, ale rudou pusu prostě mít musíte!

Sledujte živě velký speciál 100 let republiky už 28. října na www.iprima.cz/100let.

-ku-

Sdílejte článek
Štítky styl První republika Adina Mandlová večírek oděv Velký Gatsby

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.