Zajímavosti o filmu Cirkus Maximum: Náročné kostýmy i natáčení s tygry v zádech

Film Cirkus Maximum sledujte v sobotu na Primě

Rodinný film Cirkus Maximum je založený na poutavém příběhu dvou bratrů, akrobatů Maxe (Radim Fiala) a Borise (Petr Batěk), a jejich otce principála (Jan Přeučil). Dále se ve snímku objeví vynikající herci Oldřich Kaiser, Barbora Mottlová, Hana Gregorová a také nejlepší akrobaté a artisté z celého světa.

Film Cirkus Maximum stojí na příběhu rozporu dvou bratrů a jejich otce. Podobné motivy, „biblické“ (Kain a Ábel, Jákob a Ezau) se objevují v literatuře poměrně často, z nejznámějších stačí jmenovat například Hrozny hněvu a Kmotra. S tím druhým má Cirkus Maximum společný prvek tzv. široké rodiny vedené otcem.

Na rozdíl od Sicílie se v Česku tento typ rodiny zachoval v podstatě pouze v komunitě světských a cirkusových umělců. Historie slavných českých cirkusových rodů je dobře známá. I do cirkusových rodin však dorazila nová doba, a tak když si otec Ferdinand, principál, trpce postěžuje, že dříve cirkusy držely pohromadě jako rodina, avšak dnes je rodina držící pohromadě jako cirkusová atrakce, musí se všichni zamyslet nad tím, jak zachránit mezinárodní cirkusový festival a vlastně i Cirkus Maximum.

Cirkusový život není jen tvrdá práce

Film ozvláštňují špičková světová artistická čísla klasického cirkusu. Divák má ale trochu jiný zážitek, než na jaký byl zvyklý z živého cirkusu, ze starších filmů nebo z televize. Nahlédne do zákulisí příprav a díky moderní technice uvidí často nebezpečná a náročná vystoupení z pohledu jejich aktérů. To vše bez počítačových triků, naživo, v reálném světě a čase. Cirkusový život není jen tvrdá práce, ale i svérázný svět lidí, kteří mají rádi legraci a obětují se pro úspěch v manéži. Film Cirkus Maximum chce divákům zprostředkovat výlet do tohoto světa s pořádnou porcí zábavy, vhodnou jak pro děti s rodiči, tak pro rodiče s dětmi.

6 zajímavostí o filmu Cirkus Maximum

  1. Provazochodec Ladislav Kaiser speciálně pro film provedl chůzi po kotvicím laně cirkusového stanu, a to bez speciálních triků a bez zajištění.
  2. Všechna nebezpečná a náročná vystoupení při natáčení byla realizována naživo, bez triků a v reálném světě a čase a ve vysoce profesionálním provedení.
  3. Ušít cirkusovou uniformu není jen tak, jak nám potvrdila kostymérka Ivana Zdeňková: „Pro film Cirkus Maximum jsme šili několik kusů uniforem a specifické bylo, že tentokrát jsem nešila pro lidi od cirkusu, ale pro zajímavé osobnosti, jakými jsou Jan Přeučil, Petr Batěk nebo Radim Fiala. Spolupracovalo se mi s nimi krásně. Cirkusová uniforma se pochopitelně od klasické vojenské liší v mnoha ohledech. Musíte se v ní skvěle cítit a hlavně lépe se hýbat. Dává se pozor na to, aby byly vyšší kalhoty, a do nohavic se dávají gumičky, aby nevyletěla nohavice. Design uniforem je specifický. Podobný druh uniforem se šil i pro seriál Cirkus Humberto. Jako vizuál zřejmě posloužily vojenské kostýmy husarských vojáků. Kostýmy jsou výrazné, s aplikacemi zlata na saku, a jedna uniforma se šije cca 20 hodin. Také její cena se pohybuje v řádech několika tisíců, a pokud se s ní dobře zachází, může vydržet třeba i 10 let.“
  4. Při natáčení klipu titulní písně filmu „Cirkus Maximum“ musel být štáb velmi opatrný, aby nedráždil hlasitou hudbou a hlukem tygry.
  5. Píseň s názvem „Slova“ se natáčela v zimovišti cirkusu Berousek. A kousek od prostor, kde se natáčelo, odpočíval bílý tygr a některá další zvířata. Sám pan režisér filmu a zároveň klipu Artur Kaiser říká: „Přece jen se natáčelo v prostorách, kde se vyskytují zvířata; ta potřebují klid a my jsme je nechtěli nijak rozrušit. Takže jsme museli být opatrní s hlasitostí muziky a při přestavbách kamer. Každopádně kluci z kapely si natáčení užili a byli rádi, že se natáčelo v takto specifických prostorách. I pro ně to byla premiéra, točit v těsné blízkosti tygrů. Ale o tom, že kousek od nich odpočívají tygři, jsme jim raději řekli až po natáčení.“
  6. „Za tuhle příležitost jsme moc vděční, vlastně už od dětství jsme si přáli jednou složit filmovou hudbu. Takovou práci jsme dělali poprvé, a i když jsme se museli hodně učit, bylo to super. Diváci se tak mohou těšit na motivy našich písní, které se budou prolínat celým filmem,“ popisuje frontman O5 a Radeček Tomáš Polák.

Sledujte Cirkus Maximum v televizní premiéře 6. ledna ve 20:15 na Primě.

Ve filmu hrají: Oldřich Kaiser, Jan Přeučil, Radim Fiala, Barbora Mottlová, Petr Batěk, Hana Gregorová, Jiří Ployhar, Lucie Benešová, Tomáš Matonoha, Miroslav Šimůnek, Jiří Maryško, Kateřina Lojdová, Marian Roden a další.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.