Skvěle vypadají, ještě lépe chutnají: Sestavte si zdravou buddha bowl
Tahle barevná obědová mísa je poslední měsíce naprostým hitem Instagramu – a právem! Nejenom že si na ní skvěle pochutnáte, ale zároveň obsahuje všechny potřebné živiny, zasytí a navíc její přípravou strávíte minimum času. Přečtěte si, jak při přípravě lahodné „buddhovy misky“ postupovat!
Jak jste možná odhadli z názvu, buddha bowl je obvykle vegetariánské jídlo – pokud si ale přejete, můžete jednu z ingrediencí nahradit třeba krůtím, krevetami nebo rybou. Dovolujeme si nicméně slíbit, že se díky dokonalé kombinaci chutí ale skvěle najíte i bez masa. Postup je jednoduchý – nejdřív si připravte jednotlivé potraviny ze všech kategorií a ty pak kreativně naaranžujte do misky!
Zrní je základ buddha bowl
Základ zdravé misky má být zrnitý a je na vás, jestli si vyberete například quinou, bílou či hnědou rýži anebo třeba pohanku. Tahle „přílohová“ ingredience vám dodá energii v podobě sacharidů, pokud hubnete, stačí opravdu malá hrst. Může být teplá, ale i studená, podle chuti – použít se dají třeba i zbylé rýžové nudle od večeře.
Nezbytné bílkoviny
Potřebný protein tělu dodají jakékoliv luštěniny nebo výrobky z nich – ať už cizrna, červená čočka, tempeh nebo tofu. Můžete ale zkusit třeba i vejce. Díky bílkovinám vydržíte déle sytí a nebudete mít rychlý pocit hladu jako po čistě zeleninovém salátu. Pocit plnosti vám ale dodají například i houby, ty můžete orestovat třeba na cibulce nebo s kapkou sójové omáčky.
Zelená pro zeleninu
Správná budda bowl v sobě má nejméně dva druhy zelniny, ideálně různě barevné. Rajčata, okurky nebo papriky? Batáty, kapusta nebo lilek? Zvolte zeleninu, která je sezonní a máte ji čerstvou po ruce. Buďte kreativní s krouháním – například ředkev nebo mrkev dobře chutná i vypadá naškrabaná na nudličky, z okurky a papriky nakrájejte tenké hranolky a batáty nebo lilek zase orientálně okořeňte a opečte v troubě. Brokolici si udělejte na páře. No a takovou kapustu je nejlepší orestovat na oleji a zakápnout lžičkou citronu a semínkové hořčice.
Salátové listy
Já osobně mam v „bowlích“ nejradši polníček, protože má jemnou chuť, která se s ostatními ingrediencemi moc nebije, ale cokoliv zeleného se počítá – rukola, římský salát anebo baby špenát vám udělá stejně dobrou službu.
Dresinkem k dokonalosti
Naprosto nezbytná je i „mokrá“ ingredience, díky které se ostatní chutě spojí. Za mě je dochucovadlem číslo jedna hummus, klidně i koupený. Zkuste třeba i ten s olivam i nebo římským kmínem. Skvělý dresink vyrobíte také z citronové šťávy, sezamové pasty tahini a česneku, a asijskou exotiku zase vykouzlíte z arašídového másla, sójovky, chilli, limety a rybí omáčky. Pokud ale nestíháte, jednoznačně stačí zakápout misku olivovým olejem nebo lžící pesta.
Ozdoba
Vaše buddha bowl už je skoro hotová, na závěr si ale udělejte radost něčím křupavým a voňavým. Můžete ji posypat třeba pár kešu oříšky, opraženými arašídy anebo dýňovými či slunečnicovými semínky. Pokud máte za oknem bylinky, posypte ji třeba hrstkou čerstvého koriandru anebo čerstvými klíčky.
Tip pro úsporu času:
Často si na začátku týdne udělám plný hrnec quinoi a plech pečené zeleniny (lilek, batáty, celerové hranolky…) a zbavím se tak časově náročnějších komponent a pak podle nálady přidávám už jen syrovou zeleninu a nevařené suroviny a příprava mi tak zabere minimum času!
autor: Karolína Š.