10 osvědčených rad, jak se zbavit chrápání

Chrápání je hodně nepříjemná věc, která může vést až k partnerským neshodám. Pokud jím vy nebo váš partner trpíte, přečtěte si, jak se ho můžete zbavit.

Chrápání vzniká tím, že hrdlo nebo nosní dutina jsou nepřirozeným způsobem ucpány. Když je člověk vzhůru, tělo tomu brání samo. A jak se tomu dá zabránit, když spíte?

1. Před spaním si dejte horkou sprchu

Chrápání je často způsobeno tím, že nosní trubice, kterou vzduch rychle proudí, je zúžená. Odborníci k jejímu pročištění doporučují dát si před spaním horkou sprchu a vypláchnout si nos solným roztokem.

2. Zkuste spát v jiné pozici

Když ležíte na zádech, váš jazyk a měkké patro tlačí na zadní stěnu hrdla, což vede k chrápání. Lepší je spát na boku.

3. Hodně pijte

Když je tělo dehydrované, v ústní a nosní dutině se mohou začít vytvářet lepivé sekrety. Ženy by měly vypít 11 a půl sklenice tekutin denně. Ale pozor, přibližně 20 procent získáte již z jídla.

4. Zbavte se prachu

Podle odborníků mohou k chrápání vést i alergeny z prachu obsaženého například ve starých polštářích nebo na stropních větrácích. Proto utírejte prach co nejčastěji.

5. Zkuste procvičovat svaly okolo úst

Přitlačte špičku jazyka na horní patro a přejeďte s ní až dozadu nebo zvedněte horní patro a přitom řekněte A. Tento cvik dělejte několikrát denně.

6. V noci se vyhýbejte alkoholu

Alkohol způsobuje, že svaly v krku se příliš povolí, a tím se sníží přirozená schopnost těla bránit se proti omezení přísunu vzduchu. Poslední drink si dejte nejpozději čtyři hodiny před spaním.

7. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu

V případě, že je ve vaší ložnici teplo a sucho, váš nos musí při nadechování pracovat „přesčas“, čímž se zvyšuje riziko jeho ucpání. V takovém případě může pomoci zvlhčovač vzduchu vedle vaší postele, do kterého přidáte pár kapek mátového oleje.

8. Otevřete nosní trubici jinak

Pokud žádný z předchozích bodů nezabral, zkuste nalepovací nosní proužky (takzvaná křidélka na nos), které nadzdvihávají a otevírají nosní trubici.

9. Používejte chránič čelisti

Jedná se o pomůcku, která posouvá čelist dopředu a tím umožňuje lepší přísun vzduchu. Je to silikonová forma, která připomíná chrániče čelisti, jaké používají hokejisté.

10. Řešení může být i chirurgické

Pokud chrápete příliš nahlas nebo se budíte ze spánku lapáním po dechu, obraťte se na svého lékaře. Může se totiž jednat o spánkovou apnou, která může být i příčinou potíží se srdcem. Dnes se provádějí operace v lokální anestezii, jako například zpevnění měkkého patra velmi slabým elektrickým proudem, zavedení implantátů, které snižují vibrace způsobující chrápání, nebo injekce s látkami, jež se využívají též k léčbě křečových žil. V krajních případech lze též přistoupit k odstranění mandlí.

-lk-/foto iStock

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.