Zdraví a nemoci

7. srpna 2015 04:20

Lucie Průchová

I hezké holky chrápou: Vydatně a často!

Hlasité zvuky nesoucí se z ložnice obvykle ukazují na zdravý sexuální život partnerů. Tedy alespoň do chvíle, než začnou připomínat motorovou pilu. Ale pozor! Než ukážete prstem na muže, podívejte se na poslední výzkumy, které ukazují, že až 30 % žen pravidelně chrápe.

Dámy nechrápou. Nikdy! Jediné, co prý můžete slyšet, je jemné a tiché oddechování těchto spících andělů. Pouze tedy s jedinou výjimkou, a tou je reálný život. Právě v tom můžete třeba právě vy ležet se zakloněnou hlavou a otevřenými ústy vydávat zvuk, za který by se nemusel stydět ani stokilový chlap.

A to nemusíte být ani kuřák,ani alkoholik, ani mít velkou nadváhu.Když pak lidé veřejně zjistí, že to zrovna vy tak hlasitě chrápete, odměřeně vás sjíždějí očima, jako byste patřila mezi ty, které se odmítají holit v podpaží.

Řešení ale existuje! Víte jaké?

V čem to vězí?

Chrápání je většinou způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. „Chrápání ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí. Ať už se probudí sám od sebe, nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný,“ uvádí odbornice Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic. Kromě toho také dost stěžuje společenský a partnerský život. Dětství trávíte samy ve stanech nebo chatičkách, v dospělosti máte s manželem oddělené ložnice. A to není příliš povzbuzující, že?

Zajímavosti o chrápání

  • Chrápání je zdravotní problém, který představuje zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt a vznik vysokého krevního tlaku, v neposlední řadě dost narušuje partnerský vztah.
  • U 4 % mužů a 2 % žen ve věku 30–60 let je však příčinou chrápání patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Tento druh chrápání se nazývá spánková apnoe.
  • Odborníci se domnívají, že ženské chrápání není neobvyklé. Ženy akorát své problémy v mnoha případech neřeší s odborníkem. Na vině bývá často stud.
  • Chrápat mohou dokonce i děti. Jejich „chrápání“ zkouší rodiče i lékaři řešit odstraněním krčních i nosních mandlí.
  • 70 % případů chrápání je dědičná záležitost. Vzpomeňte si na své dětství – neozýval se z ložnice rodičů ten nepříjemný, pravidelný a hlasitý zvuk?

Když je spánek nebezpečný

Trpí-li člověk spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu. „Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí,“ uvádí MUDr. Petra Samková. Dechová zástava ve spánku „nutí“ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence. Následující den by se dal v podstatě popsat jako stav po propité noci, i když jste se alkoholu ani nedotkli.

Přijďte se k nám vyspat

Současná medicína však nabízí možnosti, jak toto zdravotní riziko řešit. Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby. „Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku,“ vysvětluje odbornice Řehořková, která s metodou pracuje.

Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další události. Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky. Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách – tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje. U nás se vám bude spát jako v bavlnce.

Jaká vás čeká léčba?

Vždy záleží na stanovené diagnóze. Buď podstoupíte jednoduchý estetický zákrok laserem, nebo ve vážnějším případě, když chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší jej plastická chirurgie (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapie. Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL.

Lucie P.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.