Zdraví a nemoci

5. června 2017 10:00

Martina Čerňanská

Víte, co dělají cigarety s ženským tělem?

Možná, že ve třicátých letech byla cigaretka v dlouhé špičce sexy doplňkem femme fatale, ale dnes je kouření spíše out. Společnost je posedlá zdravím a mládím. Ať už si zapálíte jen příležitostně nebo kouříte opravdu hodně, předložme si fakta: co tedy dělá kouření s ženským tělem?

Že vám hrozí rakovina a zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob asi víte z každé krabičky, kterou si koupíte. Neutěšujte se příběhy, jak “babička Procházková kouřila 30 denně a stejně žila do pětadevadesáti.” Fakt je, že kouření tabáku opravdu tělo huntuje. Přesto je pro málokterého kuřáka poškozené zdraví skutečnou motivací, proč přestat. Zřejmě si myslíme, že nám se nic nestane, že je to problém těch druhých.

Stárneme o 40% více

Třeba vás zaujme, že kouření výrazně přispívá ke staršímu vzhledu. Za deset let aktivního kouření zestárnete o 14 roků, tedy o 40% více, než vám vymezil čas.

Trpí vaše pleť, vlasy, nehty. Kouření je připravuje o cenný kyslík a zejména o vitamin C, hlavní zdroj kolagenu a elastinu, které tvoří všechny tkáně v těle a zajišťují jejich pružnost, pevnost a mladistvý vzhled. Vrásky se snadno prohlubují a pleť ochabuje. Nemluvíme jen o obličeji, ale i o povislých pažích a prsou. Nenapravitelné kuřačky poznáme i podle specifických vrásek na obličeji, které se vytváří taháním z cigaret a časem se prohlubují. Pleť kuřaček bývá lehce našedlá a zvyšuje se nežádoucí pigmentace. Vlasové kořínky jsou velmi během kouření ochuzeny o kyslík, proto vlasy rychleji šediví a ztrácí vitalitu.

Ústa jako popelník

Popelníkový dech kuřaček není zrovna nejpříjemnější, ale cigarety nadělají paseku i na zubech a dásních. U kuřáků se dvakrát častěji objevují nemoci jako parodontóza, záněty nebo vypadávání zubů. Toxické látky u cigaret mohou znamenat i rozsudek o nádorovém onemocnění ústní dutiny. Pokud dlouhodobě kouříte, poznamená to i váš čich a chuť, které jsou oslabeny. O žlutých zubech, které na kráse zrovna nepřidají, ani nemluvě.

Cigareta a těhotenské bříško dohromady prostě nejdou, Foto: istock.com

V těhotenství típněte!

Kapitolou sama pro sebe je plodnost a těhotenství. Dnes se velmi spoléhá na lékařskou vědu, ale ženy toužící po dítěti by se opravdu měly nad cigaretami váženě zamyslet. Kouření u mužů i žen skutečně neplodnost způsobuje. Těhotné kuřačky se pak domnívají, že když stáhnou denní počet cigaret ze 30 na 3, bude to v pohodě. Zmíněné “nevinné” tři cigarety si ovšem dá nejen matka, ale musí je přetrpět i plod. Děti, jejichž matky kouřily v těhotenství, se rodí s výrazně nižší porodní váhou a jsou vystaveny vyššímu riziku náhlého úmrtí kojenců.

Hormonální problémy

Menopauza nebývá tím, na co by se ženy přímo těšily, a pokud kouříte, můžete očekávat problémy. Většinou se toto období dostavuje kolem 50 let, ale jestliže kouříte od mládí, může vás menopauza navštívit daleko dříve a bude nepříjemná. Velice rizikové je kouření v kombinaci s užíváním hormonální antikoncepce, tady si zaděláváte na kardiovaskulární problémy, které mohou vyvrcholit infarktem.

Vzato kolem a kolem, žádné výhody to nemá. Snad jen uměle vykonstruovaný dojem z chvilkové “pohody”, kterou vám cigaretka u kávy zajistí. Ale sama si odpovězte: stojí to za to?

Přečtěte si také:

autor: KAM

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.