Zdraví a nemoci

10. dubna 2017 06:00

Martina Čerňanská

20 chyb poškozujících zdraví, jichž se dopouštíme do čtyřicítky

Chcete se cítit mladí i po čtyřicítce? Začněte vést správný způsob života už nyní.

1. Závislost na televizi a smartphonu

Výzkumníci z Harvardu došli k závěru, že pravidelné sledování televize vede k srdečním onemocněním a diabetu. A nedávno se prokázalo, že záření smartphonů rovněž poškozuje zdraví, protože zhoršuje spánek.

2. Nedostatek spánku

Lidské tělo i mozek se potřebují dobíjet. Plnohodnotný spánek dospělého člověka znamená 7–9 hodin denně. Budete-li spát méně, zhorší to vaše zdraví a povede k problémům s nadváhou a vysokým tlakem.

3. Vynechání zubní nitě

Zubní nit pomáhá zbavit zuby zbytků jídla, které se hromadí v mezizubních prostorech. Chcete-li se vyhnout minimálně zánětu dásní, ne-li ještě závažnějším zdravotním komplikacím, pořiďte si zubní nit a zvykněte si ji pravidelně používat.

4. Nepravidelná strava

Vynechat snídani nebo oběd není zrovna ten nejlepší způsob snahy o zhubnutí. Naopak, vynechání jídla v době jeho obvyklého příjmu vede k tomu, že se přejídáte večer nebo vás hlad donutí koupit si jídlo ve fast foodu či ho zahánět čokoládovými tyčinkami. To všechno je nejhorší možná volba. Chcete zhubnout a nechcete se dočkat cukrovky? Stravujte se pravidelně a hodnotně.

5. Ignorování signálů vlastního těla

Naše tělo je velmi moudrý systém, který nám vysílá signály o poruchách činnosti formou bolesti. Píchá vás v boku? Bolí za krkem? Neignorujte tyto příznaky a zajděte k doktorovi. Čím dříve bude zjištěna příčina, tím snazší bude její vyléčení.

6. Příležitostná cigaretka

Jestliže jste se rozhodli přestat kouřit, skoncujte s tím navždy. Jedna nebo dvě cigarety denně znamenají, že jste kouřit nepřestali, kouříte dál, a posilujete tak riziko vzniku rakoviny plic a nemocí kardiovaskulárního systému.

7. Příliš mnoho sodíku

Sodík se do organismu dostává, i když jídlo nepřesolujete. Je přítomen v mase, sýru, omáčkách, pečivu a jiných potravinách. Nadbytek sodíku zvyšuje riziko srdečního kolapsu.

8. Málo vody

Voda je životní nutností pro každou buňku těla. Ve starším věku bývá pocit žízně méně výrazný, člověk si často neuvědomuje, že musí doplnit tekutiny. Je tedy třeba na doplňování tekutin myslet. Pít je třeba obyčejnou čistou vodu. Žádné limonády, kávu nebo čaj.

9. Neláska k mléčným výrobkům

Někteří lidé se mléčným výrobkům vyhýbají ze strachu, že přiberou na váze. Tím však velmi poškozují své kosti, protože mléko a výrobky z něj jsou nenahraditelnými zdroji vápníku.

10. Skrývání pravdy před lékařem

Nikoli nadarmo doktor House tvrdil, že všichni lidé lžou. Lékaři uvádějí, že nejméně 25 procent lidí pravdu o svém stavu zamlčuje. Lékař vám však může pomoci pouze tehdy, má-li k dispozici všechny informace.

11. Odmítání silového tréninku

Cvičení upevňuje kosti i svaly a zlepšuje metabolismus. Je proto třeba pravidelně sportovat.

12. Absence sexu

Práce, děti a domácí starosti neponechávají dostatek prostoru a sil pro plnohodnotný sexuální život. Nezapomínejte na důležitost zdravých sexuálních vztahů v partnerském životě.

13. Opalování

Pravidelné návštěvy solária nebo opalování na přímém slunci zvyšují zranitelnost pokožky. Nejenom že vaše kůže rychleji stárne, ale výrazně stoupá riziko, že onemocní rakovinou.

14. Sladké sycené nápoje

Vášeň pro sladké limonády vede nejenom k růstu váhy. Může vyvolat diabetes a inzulínovou rezistenci.

15. Příliš mnoho zpracovaných potravin

Tajemství průmyslově zpracovaných potravin typu chipsů, polotovarů, omáček či dipů se ukrývá v tucích, cukrech a přidaných chemických látkách. To je tvrdý atak na vaši postavu i zdraví.

16. Alkohol

Chcete-li zůstat zdraví, omezte alkohol na nejmenší míru. Když už ho pijete, vybírejte pouze ten nejkvalitnější. Pohár červeného vína bohatě stačí.

17. Facebook

„Přátelé“ na sociálních sítích opravdu nepředstavují celý svět. Pro zachování psychického zdraví je nutný kontakt s reálnými lidmi mimo internet.

18. Neznalost zděděných problémů

Před geny nikam neutečeme. Informujte lékaře o nemocech, kterými trpěli vaši příbuzní, abyste mu pomohli odhalit problém v raném stádiu.

19. Neschopnost ocenit správně prevenci

Mladí lidé jen vzácně myslí na předcházení nemocem, na správnou výživu a sport. Obvykle je to zajímá, až když je pozdě. Lepší dozvědět se všechno o cholesterolu včas, dokud to není náš problém. Pak se jím totiž nemusí vůbec stát.

20. Odmítnutí očkování

Očkování je nezbytné nejen u dětí, ale i u dospělých. Odmítání této civilizační vymoženosti je známkou nezodpovědnosti, nezralosti, chybného prosazování vlastní pozice za každou cenu, přičemž na úkor vlastního zdraví i na úkor zdraví ostatních.

Odmítnutí nedobrých návyků včas vám pomůže uchovat si zdraví i ve vyšším věku.

Přečtěte si také:

zdroj: prokondici.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.