zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

6 nejčastějších zimních nemocí: Jak je rozeznat a co nejdřív se jich zbavit

Chřipka, nebo jen nachlazení?
Autor: iStock Chřipka, nebo jen nachlazení?
anna kopečková , Vydáno: 05.12.2017
Sychravé počasí s sebou nese nejen stesk po slunci, ale také smršť nejrůznějších nákaz, se kterými si musí naše tělo poradit. Ať už ulehneme s běžnou rýmou a kašlem, anebo nás „skolí“ angína či střevní chřipka, vždy existují vhodné a účinné metody, jak na tyto zdravotní obtíže vyzrát.

reklama

Chřipku je potřeba „vyležet“

Mezi podzimní „klasiky“ bezesporu patří onemocnění dýchacích cest. První místo co do výskytu i nakažlivosti zaujímá chřipka. Toto infekční virové onemocnění je často zaměňováno s jinými virózami, které mají mírnější průběh, například se zánětem horních cest dýchacích. Ten se projevuje pocitem neprůchodnosti nosu, kýcháním, teplotou, bolestí v čele a drážděním ke kašli, zatímco chřipka vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, silnou únavou, malátností a nechutenstvím. Přichází náhle, zdravotní stav nakaženého se může dramaticky změnit během jediného dne.

Jak se chřipky zbavit:

Léčbu není vhodné ošidit, je zapotřebí dostatek odpočinku. Antibiotika v případě virových onemocnění nepomáhají, lze užívat pouze léky na snížení horečky a dbát na dostatek vitaminů. S horečkou tělo bojuje proti chřipce obvykle tři dny, celkově pak nemoc ustupuje zhruba po týdnu.

Pozor na uši

Se záněty horních cest dýchacích bývá spojen akutní zánět středního ucha. „Důvodem onemocnění je průnik infekce z nosohltanu Eustachovou trubicí do středního ucha, tam se městná hlen nebo hnis, který nemůže odtékat, a tak napíná bubínek. Urputné bolesti se zhoršují většinou v noci a vleže,“ vysvětluje privátní ORL specialista, MUDr. Karel Sláma z Ústí nad Labem.

Jak se zbavit zánětu středního ucha:

„Předpokladem vyhojení zánětu ve středním uchu je dobrá průchodnost nosu a oplasknutí ústí Eustachovy trubice v nosohltanu. Doporučuji především včas zaléčit rýmu, tedy do nosu aplikovat adstringentní nosní kapky a léčbu podpořit analgetiky. Někdy se objevují i další doprovodné příznaky, jako kašel, bolest v krku, teplota, průjem a zvracení,“ dodává lékař a upozorňuje, že v takovém případě bychom rozhodně neměli váhat s návštěvou lékaře.

Střevní chřipka u dětí i dospělých

S nástupem podzimní sezony se často objevuje také akutní gastroenteritida neboli střevní chřipka. Původ tohoto onemocnění totiž může spočívat také ve virové nebo bakteriální nákaze, která nejvíce ohrožuje malé děti a starší osoby. Až 40 procent dětských průjmových onemocnění infekčního původu způsobují rotaviry, z bakteriálních původců je zase nejčastější Salmonela.

Jak se zbavit střevní chřipky:

Základem léčby je dieta, hydratace organismu, klidový režim a užívání přípravků, které nezatíží organismus. „Pro všechny typy průjmových onemocnění a pro všechny věkové skupiny pacientů včetně kojenců je vhodným léčebným prostředkem Sorbecta. Jde o vysoce čištěný jíl, který je schopen speciálním mechanismem chránit střevní sliznici proti škodlivým látkám, mechanicky navázat toxiny produkované patogenními bakteriemi a tím urychlovat léčbu. Ze střeva se nevstřebává, neurychluje střevní peristaltiku a vylučuje se stolicí, nikoliv játry a ledvinami,“ vysvětluje MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.

I nachlazení je nakažlivé

Hlavní rozdíl mezi chřipkou a nachlazením, které může udeřit i několikrát během roku a na jehož vzniku se také podílejí viry, je v délce zotavení. Zatímco nadobro vyléčit chřipku se všemi doznívajícími projevy trvá podstatně déle, nachlazení se lze zbavit během několika dnů. Začíná obvykle bolestí v krku, po němž přichází na řadu rýma, následovaná kašlem ve své poslední fázi.

Jak se zbavit nachlazení:

Během prvních tří dnů je nachlazení nakažlivé, proto je vhodné odpočívat v pohodlí domova. Nejlepším způsobem, jak poznat, že se skutečně jedná o nachlazení, a nikoliv o chřipku, je změřit si teplotu. Nachlazení totiž jen výjimečně doprovází horečka přesahující 38 °C.

Na angínu s antibiotiky

Při angíně již lékaři musí do léčby zařadit i antibiotika. Původcem je totiž většinou bakterie streptokoka, šířící se vzduchem. Hlavními příznaky angíny jsou horečka a zimnice, kašel, problematické polykání a bolesti vkrku, kde je patrné také zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu.

Jak se zbavit angíny:

Onemocnění je zapotřebí léčit včas, při jeho přecházení totiž mohou vzniknout vážné zdravotní komplikace. I antibiotika však mají svou stinnou stránku, a to při jejich nadměrném užívání při méně závažných nemocech. V takovém případě může dojít ke ztrátě přirozené střevní mikroflóry a k vytvoření odolnosti vůči těmto lékům. Mnohem horší variantou je potom dlouhodobý vliv na vznik rezistentních bakterií způsobujících onemocnění, a tím i ztráta možnosti je léčit. Antibiotika jsou tedy vhodná pouze v nutných případech.

S bronchitidou raději klékaři

Mezi časté podzimní  a zimní neduhy, číhající v přeplněných uzavřených prostorech, patří také akutní bronchitida neboli zánět průdušek. I v tomto případě je vhodné navštívit lékaře. Bronchitida totiž vzniká následkem virové nebo bakteriální nákazy, a proto je zapotřebí zjistit její původ pro stanovení vhodné léčby.

Jak se zbavit bronchitidy:

Jestliže zánět způsobily bakterie, je nutné užívat k léčbě antibiotika. Stejně důležité je také úplné doléčení nemoci, v opačném případě může nakaženým hrozit recidiva nebo dokonce rozvinutí chronické bronchitidy.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

7 potravin, které vás dostanou z chřipky a nachlazení

7 potravin, které vás dostanou z chřipky a nachlazení

9 ověřených receptů proti nachlazení a chřipce z celého světa

S nachlazením se lidé potýkají ve všech koutech naší planety. Rýma, bolení v krku nebo teplota se nevyhýbá Mexičanům, Japoncům ani Jihoafričanům a každý národ na ně má svoje tradiční recepty. Inspirujte se, jak se dá proti těmto neduhům netradičně bojovat.

Kurkumové mléko – Indie

recepty proti chřipce - kurkumové mléko

Haldi ka doodh není jen mléko. Je to nálož na antioxidanty bohaté kurkumy, zázvoru a medu doplněná o špetku černého pepře. Kurkuma patří v ayurvédě ke klíčovým léčivkám, podporuje také trávení a pomáhá při bolesti zubů. Při přípravě doporučujeme použít mandlové mléko.

 

Co budete potřebovat:

  • 2 hrnky mandlového mléka
  • 1 lžíci medu
  • 1 lžíci kokosového oleje
  • 1 lžičku mleté kurkumy
  • 1 lžičku mleté skořice
  • špetku černého pepře a nastrouhaný zázvor

 

Smíchejte všechny ingredience v malém hrnci a za stálého míchání uveďte do mírného varu. Nechte poté pomalu vařit zhruba 10 minut. Poté sceďte a pijte teplé.

 

Antibiotika patří mezi nejčastěji předepisované léky. Až v 50 % případů jsou ale předepisována zbytečně

Proč antibiotika nezabírají? Často je užíváme zbytečně nebo špatně!


reklama

Související témata: angína , bolest v krku , kašel , nachlazení , horečka , chřipka , antibiotika , rýma , zánět středního ucha , bronchitida , střevní chřipka

reklama

Přečtěte si také

reklama