zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nachlazení? Známe fígl, jak se ho zbavit do tří dnů!

Proč trpět týden, když můžete tuto dobu zkrátit?
Autor: Thinkstock Proč trpět týden, když můžete tuto dobu zkrátit?
anna kopečková , Vydáno: 05.12.2020
Bolest v krku, rýma, která neustále teče z nosu, zahleněné dutiny a slabé tělo – všichni už jsme měli tu čest poprat se párkrát v životě s nepříjemným nachlazením. Nicméně jedna finská studie z roku 2018 potvrdila, že nám s tímto neduhem může pomoci jednoduchý trik.

reklama

Až vám bude zase ouvej (nebo vám už ouvej je), zkuste obyčejné tablety se zinkem. Sice nefungují tak, že rázem budete zdraví jako rybička, ale ukázalo se, že tyto zázračné pilulky dokážou zkrátit průměrnou dobu nachlazení na pouhé tři dny.

Finští vědci došli k závěru, že by naše uzdravení z nachlazení mohlo urychlit zhruba 80–92 miligramů zinku denně. Nachlazení většinou trvá přibližně týden. Nicméně tablety se zinkem by ho mohly zkrátit jen na tři dny. O zinku je totiž známo, že dokáže snížit replikaci (množení) viru nachlazení. Výsledkem je, že virus ve vašem těle moc dlouho nepřežije, a proto vám bude zase brzy dobře.

Jaké jsou přednosti zinku?

Tento prvek podporuje naši imunitu, kvalitu vlasů, nehtů, pleti a pokožky a urychluje hojení ran a popálenin. Také se účastní procesu růstu a vývoje reprodukčních orgánů. Řadí se do skupiny antioxidantů, které dokážou omezit aktivitu nebezpečných volných radikálů, jež našemu organismu umějí pořádně znepříjemnit život. Zpomalují proces stárnutí a mohou být prevencí rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Začněte včas!

Ale vraťme se k účinkům zinku v období nachlazení. Chcete si vyzkoušet, zda to opravdu funguje? Není nic jednoduššího než zajít do lékárny a pořídit si kvalitní tabletky se zinkem. V ideálním případě je začněte užívat hned v počáteční fázi nachlazení. Tedy v momentě, kdy cítíte, že na vás něco leze. Zinek totiž dokáže blokovat určitý protein, který je vstupní branou do vašeho organismu pro virus nachlazení. To znamená, že do vašeho těla pronikne menší množství virů a účinek zinku je pak intenzivnější. V uskutečněné studii odeznělo u většiny pacientů nachlazení dokonce dříve než za 24 hodin.

Tabletky můžete konzumovat během celého dne. Ovšem dejte si pozor na předávkování – přijaté množství zinku nesmí být vyšší než 80–100 mg. Pokud byste tento denní limit překročili, mohli byste pociťovat závratě, žaludeční nevolnost či pocity na zvracení.

Nechte pastilky rozpustit co nejpomaleji v ústech. To umožňuje iontům zinku, aby zůstaly uvnitř krku co nejdéle, což má protizánětlivý účinek. Jestliže vás tedy bolí v krku, cucání zinkových tablet by mělo pomoci. „Nadopování“ se tímto antioxidantem dokáže opravdu zázraky. Nicméně nic není stoprocentní. Pokud vás trápí nachlazení i tehdy, když užíváte zinkové pastilky, můžete přidat i další způsoby léčby. O nich se raději poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Šárka Pelcová

reklama

Související témata: nachlazení , rýma , jak vyléčit chřipku , zinek , jak se zbavit bolesti v krku , léky na rýmu , léky na chřipku , tablety se zinkem , účinky zinku , jak vyléčit nachlazení , jak se rychle zbavit nachlazení

reklama

Přečtěte si také

reklama