Zdraví a nemoci

21. října 2018 10:00

Anna Kopečková

Bolest v krku: Kdy a pro co zajít do lékárny a kdy už musíte k lékaři?

Zažil to snad každý. Moment, kdy si uvědomíte, že vás pobolívá v krku. Zkoušíte, jestli je to opravdu tak. A pak už jen doufáte, že to přejde. Jak nejlépe řešit tento nepříjemný zdravotní problém, jak utlumit bolest, co pomůže v lékárně a kdy už je potřeba jít k lékaři?

Bolest v krku se definuje jako bolest lokalizovaná do oblasti horních polykacích, resp. dýchacích cest (hltan, vchod do hrtanu, horní části jícnu). Projevuje se škrábáním, bolestí v krku při polykání, suchým dráždivým kašlem a chrapotem. Příčinou bývá akutní infekce horních cest dýchacích. Terapie spočívá v tlumení bolesti, zvlhčování sliznice krku a podpoře hojení podrážděné sliznice.

Tlumení bolesti v krku

Bolest lze tlumit běžnými analgetiky (např. Paralen, Ibalgin nebo Voltaren) a lokálními podpůrnými přípravky. Mezi ně patří celá řada účinných látek v různých lékových formách (pastilky, spreje, kloktadla). Obecně platí nutnost jejich opakovaného podávání každé 2–3 hodiny a zákaz jídla a nápojů, čištění zubů a výplachů úst asi 30–60 minut po jejich užití.

Podle účinných látek lze lokální přípravky používané k terapii nemocí hltanu a ústní dutiny zjednodušeně rozdělit do několika skupin:

  • antiseptika (např. Jox, Septolete, Neoseptolete, Orofar, Septofort, Neo-Angin, Strepsils, Septabene)
  • antibakteriální léčiva (např. Stopangin)
  • protizánětlivá léčiva (např. Tantum verde, Strepfen).

Z lékových forem lze použít pastilky, kloktadla či orální spreje. Pastilky jsou určeny od věku 4 až 6 let (je nutno řídit se příbalovým letákem daného přípravku). Pastilky se nepolykají, nekoušou, ale nechají pozvolna rozplynout v ústech. Kloktadla se používají ředěná či neředěná (dle konkrétního přípravku). Doba kloktání je asi 1 minuta. Při kloktání se doporučuje hlasitě vyslovit hlásku „a“, aby se zabránilo vdechnutí kloktadla. Po vykloktání se kloktadlo vyplivne. Počet vstřiků u orálních sprejů závisí na použitém přípravku. Na rozdíl od kloktadla sprej lépe proniká do zadních partií. Stříknutí se provádí při zavřených ústech a zadrženém dechu, obvykle vpravo i vlevo či na konkrétní místo.

Zvlhčování sliznice krku

Zvlhčování sliznice krku lze provádět například cucáním bylinných pastilek (se šalvějí, islandským lišejníkem – pastilky Herbalmed, Isla...) nebo popíjením Vincentky.

Hojení podrážděné sliznice

Hojení podrážděné sliznice můžeme podpořit pomocí epitelizačních a regeneračních přípravků, mezi které patří kyselina pantothenová (pastilky Panthenol nebo Junior-angin).

Pomůže klid, obklady a dostatek tekutin

Mezi další doporučení patří dodržování hlasového klidu,dostatečný příjem tekutin,aplikace Priessnitzova obkladu na krk, u kuřáků omezení kouření.

Priessnitzův obklad je druh zapařujícího obkladu. Základem je kus látky namočený ve studené vodě a vyždímaný, který se přiloží na krk, přikryje se plastovou fólií („igelitem“) a suchou látkou a nechá určitou dobu působit (půl hodiny až hodinu). Původní Priessnitzův zábal krku jako doplněk léčby angíny byl ovšem bez fólie.

Zvlhčujte a mlčte

Dlouhé mluvení a také suchý vzduch (ústřední topení nebo i klimatizace) mohou podráždit hlasivky a sliznice dutiny ústní a krku, které se následně stávají náchylnějšími k infekcím. K jejich ochraně, ale také ke zklidnění již podrážděných hlasivek a při suchosti v ústech slouží přípravky obsahující hydrogely (např. Voice-angin, Isla med hydro+).

Na krk a hlasivky také příznivě účinkují speciální čaje, které jsou určené pro dospělé.

Pozor na kontraindikace

Aby vám lékárník či lékárnice mohli vybrat co nejvhodnější přípravek, měli by se vás zeptat na několik možná na první pohled banálních, ale důležitých věcí:

  • pro koho to má být (dítě, dospělý člověk, těhotná či kojící žena)
  • jak dlouho bolest trvá
  • jaká je intenzita bolesti (v krku škrábe, bolí při polykání, hrdlo je oteklé)
  • jaké přípravky jste už používali
  • s čím se případně léčíte

I u zdánlivě neškodných přípravků na tlumení bolesti v krku je třeba dávat pozor na kontraindikace (např. věk, těhotenství, kojení) a interakce, tedy vzájemné působení s jinými léky, které pacient užívá," vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi. Součástí přípravků ke zmírnění bolesti v krku mohou být lokální anestetika vedoucí k místnímu znecitlivění (nejsou vhodná u kardiaků, resp. osob užívajících antiarytmika). Osoby s poruchami štítné žlázy by si měly dát pozor na přípravky obsahující jód, diabetici na přítomnost cukru v některých pastilkách. Pokud účinná látka patří mezi tzv. nesteroidní antiflogistika, není její užívání vhodné mj. v kombinaci s jinými nesteroidními antiflogistiky, antihypertenzivy (léky na vysoký krevní tlak) a antikoagulancii (léky na ředění krve).

Kdy je nutné navštívit lékaře?

  • Neustoupí-li bolest v krku do 3 dnů od začátku samoléčby
  • Pokud se stav nezlepšuje, nebo dokonce zhoršuje
  • Jestliže se přidá teplota vyšší než 39 °C
  • Objeví-li se dušnost.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.