Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá horečka?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Zvýšená teplota nebo horečka jsou reakcí organismu na nemoc nebo únavu. Průměrná teplota u člověka se pohybuje od 35,8 ºC až 37,3 ºC. Při těchto tělesných teplotách funguje organismus v normálním režimu, kdy si zachovává normální veškeré tělesné pochody. V případě, že je organismus napaden mikroorganismy, tělo ví, jak s nimi bojovat. Jedním z obranných mechanismů je zvyšování tělesné teploty. Při teplotě nad 39,5 ºC se mikroorganismy totiž přestávají množit a některé i uhynou. Zvýší se tepová frekvence. Pokud je naše teplota vyšší než 38 ºC, je to považováno za horečku. U vyšších teplot můžeme zaznamenat i další příznaky, jako jsou bolesti kloubů, malátnost, zvracení, průjem, křeče, halucinace a možná je i ztráta vědomí. U horečky nad 42 ºC začíná selhávat organismus a může následovat smrt.
Horečka často znamená naši zlobu a vztek. Zlobíme se tak, že je to až spalující. Horečka vyjadřuje stav uvnitř našeho těla.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s horečkou?
Na koho se zlobíte? Co vás rozčílilo? Co zapříčinilo vztek, který cítíte? Čeho se bojíte?
Horečka je důsledkem rozhořčení, strachu, nesouhlasu, odmítání své životní role. Vzdor vůči sobě samotnému může také zapříčinit horečku. V některých případech i přemíra sportu přináší horečnaté stavy, protože nerespektujeme své hranice a tělo přetáhneme. Horečka pro nás může znamenat poselství dobrých zpráv, které říkají, že je nutné se zastavit a odpočinout si. Zklidnit tělo i mysl a najít ten správný směr.
Položte si následující otázky:
Mám důvěru ve svůj život? Raduji se ze života? Zlobím se na sebe? Myslím pozitivně?
Horečkami jsem trpěla jako malé dítě. Byla jsem na tyto stavy zvyklá a i teplota kolem 38 ºC u mne nebyla nijak patrná. Pamatuji si, že jsem ve svých šestnácti letech jela na návštěvu za svým tehdejším přítelem (budoucím manželem) a měla jsem právě horečku 39,5 ºC, což mi můj přítel nevěřil. Působila jsem vcelku vyrovnaně a nikdo by nepoznal, že mám vysokou horečku. Třikrát mi změřil teplotu, aby se ujistil, že vidí dobře. Naměřil mi skoro čtyřicítku. Horečky se postupem času snižovaly a objevovaly se podstatně méně. Dnes už se při prvních příznacích horečky nesnažím ji snižovat. Pokud je to možné, neberu ani žádné léky na snížení horečky. Zjistila jsem, že se pak moje rekonvalescence podstatně zkrátí. Jsem dříve fit a cítím se i lépe. Někdy, pokud už to nemohu vydržet, třeba pro bolest hlavy a kloubů, si vezmu jen jeden prášek. Další dny už si žádný neberu. Uvědomuji si, že mé tělo má svoji řeč, kterou ke mně promlouvá, a tak se snažím naslouchat, než abych jeho řeč potlačila farmaky. Každé hezké gesto, pohlazení nebo chuť vnímat, co tělo říká, přináší tělu novou sílu.
Jak k nám horečka promlouvá?
Zvýšením tělesné teploty od 37, 5 ºC po horečku nad 38 ºC. S tím jsou spojeny i různé přídavné potíže, jako je zvracení, malátnost, halucinace nebo velká únava a bolesti kloubů.
Jak si vyléčit horečku?
Horečka znamená, že potřebujeme uvnitř našeho těla uklidit, vymést nepořádek, zbavit se všeho špatného. A pokud toho je větší množství, stojí nás to i více úsilí. Přijde tak horečka, která zrychluje naši látkovou výměnu. Horečka nás i naše tělo upozorní na to, že se v těle objevil zánět nebo infekce. Aktivuje všechny potřebné funkce, které organismus má, aby se zbavil infekce.
Při horečce bychom měli teplotu snižovat, až když je vysoká, tedy nad 38 ºC. V prvních fázích podle čínské medicíny teplotu nesnižujte. Horečka je totiž, pokud netrpíme nějakými závažnými problémy (kardiaci nebo starší lidé), pro náš organismus léčivá. Spálí všechny bacily a infekce. Horečka pomáhá odvést všechny odpadní látky z našeho těla i buněk. V těle tak zápasí obranné látky s těmi škodlivými. Pokud začnete snižovat horečku v její rané fázi, může se narušit funkce obranyschopnosti organismu, a rekonvalescence tak bude trvat mnohem déle. Můžeme použít i studený zábal na oblast z druhé strany kolen, loktů, na krku – všude tam kde jsou tepny. Také lze použít studené zábaly na plosky nohou.
Nejlepším prostředkem je uložení na lůžko, zabalení do dek a peřin, na noční stolek si připravte velkou konvici teplého čaje nebo talíř teplé kuřecí či hovězí polévky. V jídelníčku by se měly objevit tyto potraviny – salátová okurka, banán, máta, kokosový ořech, jahody, vodní meloun a třeba i mořské řasy.
Afirmace pro léčbu: „Jsem vyrovnaná a klidná a ztělesňuji harmonii a bezpečí.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie