Cestovní lékárnička: Co do ní zabalit?

Pokud při cestování nechcete získat zkušenost s místním zdravotním systémem, je lepší se předem dobře připravit. Nikdy nevíte, co se na dovolené může stát, a cestovní lékárnička by měla být společně s pasem a penězi nejdůležitější položkou na vašem cestovním seznamu.

Zapomenete-li si na dovolenou přibalit náhradní tričko nebo kalhoty, nestane se nic vážného, ale pokud vám bude chybět například dezinfekce, náplasti, léky na alergii, můžeme si pěkně zkomplikovat dovolenou. Proto je důležité, obzvlášť pokud jedete na delší dovolenou s početnou rodinou, napsat si seznam potřebných léčiv dopředu, abyste na nic důležitého nezapomněli. Zdravotní komplikace nemůžeme nikdy předpovídat, a proto je dobré se připravit na ty nejběžnější jako je úraz, nevolnost, nachlazení, spálení, bodnutí hmyzem nebo alergie. Přihlédnout také musíte k tomu, kam jedete, na jak dlouho jedete a v jakém zdravotním stavu jste vy a vaše rodina.

Aby se vešly

Při výběru vhodných léků je dobré volit takové, které zabírají na více potíží a jejich účinky se vzájemně sčítají. Zásada je jednoduchá – nekombinovat vzájemně léčivé látky, a naopak využít jejich synergického efektu.

Pokud si například vymknete kotník na horské túře, je vhodné ošetřit místo analgetickým krémem a zároveň zmírnit bolest orálním podáním léku. Z analgetik jsou v tomto ohledu výhodné přípravky s účinnou látkou ibuprofen, neboť se vyskytují v různých formách. Účinná látka ibuprofen nejen tlumí bolest, ale působí i protizánětlivě a zároveň se nemusíte bát fototoxické či fotoalergické reakce na sluníčko. Například kombinace krému Ibalgin Duo Effect na pohmožděniny s tabletkami Ibalgin 400 pomůže lépe bolest potlačit, což potvrzuje i praktický lékař MUDr. Michal Lazák: „Lze kombinovat lokální a perorální podání (mast + tableta) a to pro silnější analgetický účinek takovéto kombinace. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení.“

Mast využijete na úrazy typu podvrtnutí, pádu při sportu, na zhmožděniny, podlitiny či krevní výrony, podvrtnutí kloubu, otoky či poranění měkkých částí kloubů, ale také na bolesti zad. Tabletky využijete na bolesti hlavy, zubů, při bolestivé menstruaci, bolestech zad, svalů a kloubů. Pokud by vás na cestách zastihla zvýšená teplota, pomůže osvědčený Paralen a dostatečný přísun tekutin.

První pomoc

Myslete také na úrazy. Především pokud máte malé děti, tak rozbitá kolena a drobné odřeniny jsou na běžném pořádku. Základem by tedy měl být dostatek náplastí (voděodolných) různých velikostí a tvaru a kvalitní dezinfekce, obinadlo a tekutý obvaz ve spreji, který je ideální během letních dovolených.

Častým problémem je zažívání, takže při ruce mějte vždy prášky na průjem nebo živočišné uhlí. Přibalte si také prášky na zácpu, s těmi ale opatrně, abyste dovolenou nestrávili více v místnosti označené WC než na pláži nebo u rybníka. Důležitým pomocníkem je dostatečný pitný režim, protože mnoho zažívacích problémů spouští špatná hydratace. Cestujete-li ale například do Egypta, naše prášky zde na průjem příliš nezabírají. V místní lékárně vám doporučí ty, které fungují.

Důležité maličkosti

Nezapomeňte dále na léky, které dlouhodobě užíváte. Dále je dobré vzít s sebou kapky do nosu, repelent (nejlépe přírodní), pinzetu a kleštičky na klíště. Výborný je také Tea tree olejíček. „Je vhodný na podráždění, na ošetření ranky po bodnutí hmyzem, na opary, užijete ho i při bolení v krku. Stačí si dát 2–3 kapky do sklenice vody,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

Nezapomínejte ani na alergie, ať už na ně trpíte, nebo ne. Alergie může například u dětí poprvé vzniknout právě na dovolené. Do lékárničky si tedy přibalte vše potřebné.

Pokud budete cestovat dlouho autem nebo na lodích, tak si pořiďte zázvorové tablety. Na rozdíl od Kinedrilu vás totiž neuspí. Pro děti se vyrábějí i speciální zázvorová lízátka vhodná na cestovní nevolnosti. Výhodou zázvorových léků je, že je mohou užívat i těhotné ženy.

Čtyři pravidla jak zacházet s léky na cestách:

• Zabezpečte lékárničku před sluncem, vlhkem a mrazem.

• Léky mějte vždy u sebe, aby byly snadno dostupné, ideálně v příručním zavazadle.

• Léky uchovávejte vždy v originálním balení – hrozí nebezpeční záměny i riziko podezření z převážení narkotik.

• Pokud se chystáte léky kombinovat, upřednostňujte léky se stejnou kombinací účinných látek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.