Ženy vs. muži: U koho zabírají léky rychleji?
Na to, jak přesně budou léky ve vašem těle fungovat, má vliv řada věcí. Svou roli hrají i hormony, váha nebo zažívání. Není proto žádný div, že u mužů a žen působí léčiva odlišně. O které léky konkrétně jde?
Téměř každá žena, která někdy vyrazila do hospody se svým protějškem a jeho kamarády, musí uznat, že jim v pití prostě nestačí. Ten hlavní důvod je jednoduchý – váha. Další důvod je méně viditelný, ale neméně významný – odlišný metabolismus. Obecně mají ženy méně enzymu zvaného alkohol dehydrogenáza, který se vytváří v játrech. Je zodpovědný za rozkládání alkoholu, a proto také ženy metabolizují alkohol pomaleji a rychleji se intoxikují.
A když se to tak vezme, proč by ženy nemohly reagovat jinak než muži i na jiné věci než na alkohol? Třeba na léky? Ono to tak přitom skutečně je. Studie už zkoumají, jak různé léky působí u žen a u mužů z hlediska účinnosti nebo vedlejších účinků.
Ženské tělo a účinnost léků
Kromě váhy má na působení léků vliv ještě nespočet faktorů. Například množství tuku, které je u žen obecně vyšší než u mužů. U něžnějšího pohlaví tak fungují jinak léky rozpustné v tucích, například antidepresiva, antipsychotika nebo léky proti úzkosti. Ženy na tyto pilulky reagují lépe, jsou u nich účinnější než u mužů. Jedno je ale u obou pohlaví stejné – antidepresiva mají vliv na sexualitu. Zatímco muži si ale mohou pomoci viagrou nebo podobnými prášky, ženy takovou možnost nemají.
Dalším podstatným rozdílem mezi pacienty a pacientkami je trávení. Ženský organismus produkuje méně žaludečních kyselin, takže je trávení obecně pomalejší. Léky, které ke vstřebání do těla potřebují kyselé prostředí, mohou být proto u mužů účinnější než u žen. A stejně tak léky, které se berou nalačno nebo na prázdný žaludek, nemusí fungovat správně, pokud ženy nepočkají dost dlouhou dobu po posledním jídle.
Vliv estrogenu
Velkou roli v tom, jak tělo metabolizuje léky, hrají i hormony. U žen se jejich hladiny mění během menstruačního cyklu a také okolo menopauzy. Kupříkladu estrogen může zpomalovat proces, při kterém játra u žen odbourávají medikamenty. Lékaři připodobňují játra k obřímu filtru. Všechno jimi prochází a jejich úkolem je odfiltrovat toxiny z těla ven. A právě za ně tělo léky považuje. Pokud játra nefungují správně, je koncentrace léčebné látky v krvi vyšší, i když si vezmeme správnou dávku.
Některé léky se filtrují v ledvinách, například methotrexát používaný mimo jiné při léčbě rakoviny. Podle jedné studie odbourá ženské tělo tento lék o 13 až 17 procent pomaleji než mužský organismus.
Ženy a léky na srdce
Skupina léků na kardiovaskulární onemocnění také patří mezi ty, které u žen a u mužů fungují odlišně. Dříve se doporučovalo podávat aspirin jako prevenci před infarktem. Jenže v posledních letech už to neplatí obecně, ale jen pro muže. U žen mohou tyto bílé prášky vyvolat krvácení.
I u léku warfarinu, který se také předepisuje k předcházení infarktů a krevních sraženin, se pro ženy doporučuje nižší dávkování. Konkrétně by ženy měly užívat o 2,5 až 4,5 miligramu warfarinu týdně méně, než muži.
Pozor na léky na bolest a na spaní
Velká studie z roku 2002 zjistila, že ženy, které užívají paracetamol nebo protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, mají vyšší riziko, že budou trpět na vysoký krevní tlak. U paracetamolu konkrétně bylo riziko dvojnásobné, u ibuprofenu dokonce o 86 procent vyšší.
Dalšími léky, u kterých je důležité, jestli je užívá žena nebo muž, jsou prášky na spaní. Obecně platí, že i tato léčiva odbourává ženské tělo pomaleji než mužské. Pozná se to třeba při řízení – ženy měly druhý den po užití pilulky za volantem větší potíže než muži. Američtí experti dokonce doporučují ženám polykat jen polovinu prášku.
Bezpečné léky pro ženy
Nenechte se však vyděsit vyjmenovanými zjištěními. Nic není tak horké, jak to v jednotlivých studiích vypadá. Podle lékařů se ženy rozhodně nemusí bát užívat jakékoliv léky. Biologické rozdíly jsou jen malé, většinou se odlišnosti projeví jen jako horší či otravnější vedlejší účinky. Není pak ale od věci si o nich promluvit s lékařem, který tak případně bude moci medikaci poupravit.
ana