Zdraví a nemoci

10. ledna 2017 10:00

Martina Čerňanská

Chcete se cítit uvolněně a svěže? Vyzkoušejte obličejovou relaxaci

Některé části těla mají pro pocit klidu a pohody zvláštní význam. Částečná relaxace znamená uvolnit určitou část těla, zatímco jiné části jsou aktivní. To je důležité zvláště v každodenních situacích, kdy celková relaxace nepřipadá v úvahu.

Částečná relaxace je důležitá i z jiného důvodu. Vsedě nebo vestoje chrání přiměřená svalová aktivita jedné oblasti jiné, často i vzdálené části těla.

Čelo

Zdvižené obočí rozšiřuje zorné pole směrem nahoru. Na čele se při tom objevují vrásky. K tomu dochází, jestliže se snažíme rozpoznat blížící se nebezpečí. Jestliže čelo uvolníme, budeme se cítit ve větším klidu a pohodě. Navíc budeme lépe působit na okolí. Krátce zdvižené obočí bývá také projevem projeme překvapení, někdy i příjemného.

Oči

K zúžení oční štěrbiny dochází v bezpečných situacích a je to typické pro smích. V koutcích očí se při tom udělají jemné vrásky. Tento jednoduchý manévr prokazatelně zlepšuje náladu a při úsměvu je ještě důležitější než pohyb koutků úst.

Okohybné svaly souvisejí s představivostí. Zavřete oči a představujte si, jaké to je, když je člověk příjemně ospalý. Usmějte se tak, aby se zúžily oční štěrbiny a v koutcích očí se vytvořil jemný vějířek vrásek.

Uši

Za ušními boltci jsou sice zakrnělé, ale přesto důležité svaly. Přitahování uší k hlavě lze používat k navození pocitu bezpečí. Je to takový neviditelný průvodní jev úsměvu. Dáme vám příklad: Králík, který je v pohodě a bezpečí, ušima nestříhá, ale má je přitažené k tělu. To znamená, že aktivuje svalové skupiny podobné těm, s jejichž pomocí se můžeme uvolňovat i my, lidé. Funguje to u nás stejně, i když se uši nehnou ani o milimetr.

Ústa a čelist

Čelist je pro zvířata často jejich nejmocnější zbraň. Uvolnění této oblasti vyjadřuje mírumilovné úmysly a smířlivost. K tomu dochází např. při úsměvu. Pokud není situace jednoznačně definována jako veselá, je lépe při úsměvu nechat zavřená ústa, táhnout koutky směrem k uším a necenit zuby. Vyceněné zuby mohou někdy působit výhružně. Váš protějšek pak neví, jestli se smějete nebo ho chcete kousnout.

Hlasivky

Podle E. Jacobsona (autora progresivní relaxace) uvolnění hlasivek vede k tomu, že ustávají v podobě slov. Jednou z možností, jak omezit slovní myšlenky, je uvolnit tuto oblast. Další možností je např. zpívat, opakovat mantru nebo tichou modlitbu.

Mohlo by vás také zajímat:

zdroj: Kudy do pohody, autor: Karel Nešpor


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.