Co prozradí vaše tvář? Třeba to, že jste dominantní nebo plodní

Tvar a velikost našeho obličeje stejně jako barva naší pokožky prozradí vnímavému pozorovateli velmi důležité informace o naší osobnosti, zdravotním stavu i sexualitě.

Možná byste čekali, že nejznámější filozofové historie zkoumali lidskou psychiku pohledy do hlubin lidské duše. A částečně máte právdu. Starověcí řečtí myslitelé se však překvapivě hodně zaobírali také vzhledem. Aristoteles a jeho následovníci dokonce sestavili seznam věcí, jakými se lidská psychika údajně odráží na našem vzhledu.

„Jemné vlasy ukazují na zbabělost a hrubé vlasy zase na odvahu," tvrdili. Ve svém pojednání napsali, že široký nos znamená lenost, stejně, jako u skotu. Smyslné, výrazné rty viděli jako znamení hlouposti, protože ústa takového člověka připomínala oslí tlamu, zatímco lidé s úzkými rty měli být pyšní jako lvi.

Dnes jsme vedeni k tomu nesoudit knihu podle obalu. I nejošklivější člověk může být milý a hodný. Zároveň je ale pravda, že psychologové zjišťují, že lidský obličej nabízí okno do našich nejhlubších tajemství. I když budete mít kamennou, pokerovou tvář, rysy vašeho obličeje mohou prozradit podrobnosti o vaší osobnosti, zdraví a inteligenci.

Širší tvář značí dominanci

„Už dlouho existuje hypotéza, že naše biologie, stejně jako geny a hladiny hormonů, ovlivňuje náš růst, ale i formuje náš charakter,“ vysvětluje Carmen Lefevreová z Northumbria University z britského Newcastlu.

Podívejte se například na strukturu obličeje. Je poměrně krátký a široký, nebo dlouhý a úzký? Lefevreová zjistila, že lidé s vyššími hladinami testosteronu mají širší obličeje. Mají větší lícní kosti a je pravděpodobné, že jsou to osobnosti více asertivní a někdy dokonce i agresivní.

Souvislost mezi tvarem obličeje a sklony k dominanci je překvapivě častá. Vědci ji pozorovali například u malp kapucínských, kde platí, že čím širší má samec obličejovou část, tím výše je jeho postavení ve skupině. Ale pravidla platí třeba i u amerických fotbalistů. Keith Welker z univerzity v Boulderu v Coloradu porovnával účastníky Světového poháru v roce 2010. Poměr šířky a výšky tváře fotbalistů prý odpovídá tomu, jak byli úspěšní. Čím širší tvář, tím větší počet touch downů či skolených soupeřů.

Jak jste na tom vy?

Můžete si spočítat, jak jste na tom vy sami. Vzdálenost od ucha k uchu vydělte vzdáleností mezi horní částí očí a horní částí rtů. Průměrný výsledek se pohybuje kolem 2. Abraham Lincoln (na obrázku) měl ale výsledek 1,93.

Široká tvář může být znakem i úspěšných politiků. Lefreová s využitím dobrovolníků zkoumala tváře bývalých amerických prezidentů a přišla na to, že J. F. Kennedy měl daleko širší obličej než například Chester Arthur, kterého dnes zná jen málokdo. Jistě, analýzy historických postav je třeba brát s rezervou, ale existují i další znaky, které jsou důležité pro úspěch.

Baculaté tváře

Jak by se dalo očekávat, vaše zdraví a lékařská anamnéza jsou také zapsány ve vaší tváři. A ta nabízí vnímavým pozorovatelům mnoho detailů. Například množství tuku v obličeji indikuje vaši kondici a je přesnější, než index tělesné hmotnosti – BMI. U lidí s hubenějším obličejem je podle vědců méně pravděpodobné, že trpí nějakou nemocí. A pokud ano, patří k těm méně závažným. Tito lidé také mají menší sklony k depresím a úzkostem, pravděpodobně proto, že duševní zdraví často úzce souvisí se zdatností těla.

Podle Benedicta Jonese z univerzity v Glasgow je důležité nové vnímání role tuku na lidské zdraví. „To, jak je člověk zdravý, nezáleží na tom, kolik tuku celkem má, ale kde ho má uložený,“ říká Jones. Hruškovité typy, které mají většinu tuku uloženou pod pasem, jsou zdravější než jablkové typy, které mají tuk kolem pasu. Takový tuk se nazývá viscerální a je nebezpečný, protože utlačuje vnitřní orgány a způsobuje jejich špatné fungování. „Možná, že plnost obličeje jen odráží, kde je tuk usazený ve škodlivých oblastech. Nebo je tuk v obličeji nebezpečný z nějakého jiného důvodu, o kterém ještě nevíme,“ vysvětluje Jones.

Není barva jako barva. Červená líčka znamenají plodnost

Nejen tuk, ale i barva pleti odhaluje zdravotní problémy. Jones i Lefevreová zdůrazňují, že barva v tomto případě nemá nic společného s etnikem. Jde o sotva znatelné odstíny, které odrážejí životní styl člověka. Lidé, kteří jedí zdravě, mají výraznější barvu pleti. „Mohou za to karotenoidy, které se nalézají v oranžovém a červeném ovoci a zelenině a pomáhají budovat zdravý imunitní systém,“ objasňuje Lefevreová. Proto jsou nám milejší lidé, kteří mají zářivou pleť, je nám jasné, že jsou zdraví a v dobré kondici.

Červená líčka zase znamenají plodnost. Podle Jonese je to proto, že na vrcholu pohlavního cyklu hormon estradiol mírně rozšíří cévy a ty se lépe prokrvují. Tělo naznačuje, že může otěhotnět. Vysvětluje to, proč jsou muži přitahováni ženami se zarůžovělými tvářemi. Bohužel, tvářenky jim v tomto případě dělají čáru přes rozpočet, protože zdravou barvu ve tvářích může mít každá.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.