Zdraví a nemoci

18. listopadu 2015 04:50

Anna Kopečková

CrossFit: Víc než jen efektivní cvičení

CrossFit je efektivní cvičení, které rozvíjí celé tělo. Nejedná se o klasické posilování, takže na tréninky může i úplný začátečník. A kromě vlivu na postavu má pozitvní účinky i pro vaši mysl.

Už stamiliony lidí po celém světě propadly cvičení zvanému crossfit. Podle nich nejde jen o obyčejné cvičení, je to způsob života, jehož cílem je respektovat své tělo, řádně jej trénovat a rozvíjet, aby mohlo dobře sloužit. CrossFit probíhá o vysoké intenzitě a na rozdíl od cvičení v posilovně se zde pracuje většinou pouze s vlastní vahou či jednoduchými pomůckami. Cviky vycházejí z přirozených pohybů lidského těla a cílem cvičení je trénovat nejen sílu a výdrž, pružnost, rychlost či přesnost. Cvičení má připravovat kompletně vytrénované a všestranné jedince, proto obsahuje prvky z mnoha odvětví, jako je například gymnastika, běh, vzpírání a mnoho dalších.

Kromě toho, že pomáhá tvarovat a posilovat tělo, má tento program výhody potřebné i mimo tělocvičnu. Proč byste měli crossfit zkusit?

Podporuje sebekontrolu

CrossFit neumožňuje jen vypadat dobře. Tento program dokáže, že se budete dobře i cítit. Tréninky totiž motivují lidi k získání kontroly nad vlastním tělem, což jim umožní zůstat ve formě. Když se naučíte, jak změnit své tělo k lepšímu, budete se cítit lépe i na duši. CrossFit posílí důvěru ve vaše schopnosti, takže se k jakékoliv výzvě (fyzické i psychické) postavíte čelem a s lehkostí ji vyřešíte.

Setkání s nadšenými trenéry

Pro většinu instroktorů je CrossFit i způsobem života, o jehož výhodách se sami na sobě přesvědčili, a tak své zkušenosti rádi budou sdílet i s úplnými začátečníky. Poslechnou vaše přání a pomohou vám formovat tělo tak, aby vypadalo, jak chcete. Na cestě k cíli vás budou motivovat a poradí vám, jakmile se zaseknete.

Rychlé zlepšení kondice

Přestože se CrossFit využívá při přípravě sportovců nebo třeba v bojových složkách, je pro všechny, kdo touží něco se svou postavou udělat. Zatímco začátečníci budou nadšení rychlým zlepšením síly i výdrže, program má mnoho výhod i pro trénované jedince. Díky své různorodosti se totiž vždy najde oblast, ve které je možné se zlepšovat. Ke crossfitu také mimo jiné neodmyslitelně patří prvek soutěživosti. Cvičení se stopuje, což vede ke snaze o překonání sebe sama. Na každém tréninku chcete dokázat víc než minule a to vás nutí k maximálnímu výkonu.

Tréninky jsou rozmanité

Častým problémem při cvičení je nuda a rutina, kvůli kterým začne mnoho lidí po ochladnutí počátečního nadšení tréninky vynechávat. Lekce CrossFitu je ale každá jiná, cvičení je krátké, rozmanité a intenzivní. Celá lekce je pod vedením trenéra a následují v ní za sebou série různých funkčních pohybů (tělu přirozených), při kterých se zvedá, tlačí, hází, tahá, šplhá, skáče. Program kombinuje pohyby, které mají zlepšit fyzické i duševní zdraví člověka tak, aby kardiovaskulární výdrž, síla, mrštnost, odolnost, ohebnost, rychlost, rovnováha, koordinace, přesnost, vůle, nasazení a optimismus umožnily vybudovat svalnatou vyrýsovanou atletickou postavu, a to i z čistě estetické stránky.

Podporuje smysl pro komunitu

Zatímco tréninky ve fitku často probíhají individuálně, lekce CrossFitu probíhají většinou ve skupině, což je jednou z mnoha výhod tohoto cvičení. Setkání s lidmi, které spojuje stejný zájem, totiž pomáhá s překonáním určité rutiny a nudy, které po čase mohou u trénujících nastat. Také to je jeden z nejúčinějších způsobů, jak se ke cvičení motivovat a jak vydržet, aby člověk zůstal ve formě. A co víc, rozvinete svůj smysl pro fungování v komunitě, což je pro mnohé lidi zvyklé dělat řadu věcí o samotě často úplně nová zkušenost.

Rozvíjí přátelství

Lidé, kteří jdou za stejným cílem, mají tendenci se sdružovat, a to je skvělý způsob, jak si najít nové známé a přátele. A nejde jen o lidi v tělocvičně, další známé můžete získat v internetových skupinách a fórech zaměřených na toto cvičení. Tyto zdroje pak nadále využijete k získání užitečných tipů a informací, které vám pomohou s tréninkem i motivací a pomohou vám se snažším dosažením vašich cílů.

Získáte lidi, kteří vás podpoří

Ať už vás ke CrossFitu přivede jakýkoliv důvod, rychle zjistíte, že kolem programu je široká skupina příznivců, kteří kráčí ke stejnému cíli. Sami si zakládají na tom, že jsou přítelští a otevření. Už nikdy tak nevynecháte trénink, protože budete obklopeni lidmi, kteří vás k němu správně namotivují. Budou totiž dobře vědět, jakými těžkostmi si při tréninku procházíte, a znají rady, jak je překonat.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky trénink CrossFit

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.