Dodržujete pitný režim? 10 zajímavostí, které jste možná nevěděli!

Když léto rozpálí teploměry, začínáme si více všímat, kolik toho vypijeme. Zkrátka pitný režim je důležitý. Co jste o dodávkách tekutin ještě nevěděli?

Hlavně hodně pij! To přikazujeme dětem i manželovi, když v létě vyrážejí vstříc horkém dni. Lahev s vodou se stává nezbytností číslo jedna a právem. Dehydratace organismu není nic dobrého.

Pokud pomineme vyschlou pleť a nepříjemný pocit žízně, pak tu máme i velmi reálnou šanci na kolaps organismu, zvlášť když jsou venku tropy.

Dehydratace se projevuje apatií, slabostí, poklesem krevního tlaku, přicházejí bolesti hlavy, mdloby. Pokud dlouhodobě zapomínáte pít, může docházet ke vzniku ledvinových a močových kamenů, v těžkých případech pak dochází k poruchám funkce ledvin, zvýšenému riziku infekcí močových cest, zánětu slepého střeva, onemocnění srdce a cév!

Pitný režim je v létě nezbytný a bez vody se prostě neobejdeme. Věděli jste i těchto deset zajímavostí?

Dávkujte to!

Zásadou správného pitného režimu je přijímat tekutiny postupně, tedy v menších dávkách a v průběhu celého dne. Není prostě ideální do sebe nalít najednou litr a půl vody nebo jiného nápoje. Hezky si vše nadávkujte!

Ne méně než 1,5 l!

Kolik toho vlastně vypít? Ženy by měly denně vypít alespoň 1,6 l a muži 2 l. Tedy pokud vykonáváte průměrnou fyzickou aktivitu. Jestli tvrdě fyzicky pracujete nebo hodně sportujete, bude to rozhodně víc. Pod 1,5 litru by to ale být rozhodně nemělo!

Nečekejte na žízeň

Nečekejte na žízeň, to už je “pozdě”. Pijte, i když žízeň ještě necítíte. Samotný pocit žízně je alarm, že už trpí ledviny, plíce i srdce. Pijte pravidelně.

Děti jsou více ohrožené

Hlídejte sebe a ještě více svoje děti! Dehydratace jim bohužel hrozí daleko rychleji než dospělákům. Jejich termoregulační systém ještě není dobře vyvinutý a rychleji se přehřejí. Stejně musí více pít staří a nemocní.

Vodu filtrujte

Co pít? Vodu! Limča a pivko jsou sice příjemné ke grilování, ale na žízeň je tu voda. V PETkách je sice čistá a kvalitní, ale s doteky plastu, z vodovodu je levnější, ale mnohdy obsahuje nadbytek chloru, pesticidů, někdy i hormonů. Nejlépe je použít ještě filtrovací konev.

Pijte pro krásu stehen

Když nebudete pořádně pít, zaděláváte si na celulitidu. Množství tekutin je totiž zodpovědné za přirozenou lymfodrenáž, která odstraňuje z těla toxiny!

Vodu potřebují i klouby

Voda je nejen zodpovědná za regulaci teploty v těle, ale působí třeba jako lubrikant kloubů a tím snižuje bolesti kloubů!

Ke kávičce vždy vodu!

Pokud holdujete kávě, myslete na to, že hodně odvodňuje. Znamená to, že když si budete dopřávat kávu, nalijte si k ní skleničku vody jako kompenzaci.

Pořiďte si lahvičku

Skvělým pomocníkem při dodržování pitného režimu jsou láhve na vodu s malým obsahem. Pro většinu lidí je přijatelnější představa, že sebou budou nosit půl litrovou lahvičku než dvoulitrovou velkou lahev.

S apkou to zvládnete

Pořiďte si mobilní aplikaci, která pohlídá váš pitný režim za vás! Jedná se o aplikaci, kde si po přihlášení nastavíte tělesnou hmotnost, věk a jiné důležité údaje potřebné k výpočtu optimálního denního množství tekutin. Aplikace vás bude hlídat a připomínat, kdy se máte napít!

autor: Kamila U.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.