Domácí mazlíčci: Jsou roztomilí a milují vás, ale mohou vás i nakazit!

Vaši domácí mazlíčci vám mohou dát nejen spoustu lásky, ale také plno nemocí.

Je jedno, jestli na vás doma čeká roztomilé koťátko, úžasný veselý pes nebo maličký křeček. U všech si můžete být jisti, že kromě bezmezné lásky, nepřetržité společnosti a uvolnění od pracovního stresu, vám dají i méně příjemné věci. Konkrétně plno jiných zvířátek – od bakterií či virů až po parazity.

„Nežijeme ve sterilním prostředí a i naši domácí mazlíčci na sobě a v sobě mají různé mikroorganismy,“ popisuje americká doktorka Susan Rehmová. „Někdy se může stát, že na sebe nějakou nemoc přeneseme,“ dodává. Nejohroženější jsou podle ní senioři, malé děti a také lidé s oslabenou imunitou. Kterými nemocemi nás zvířata nejčastěji obdarovávají a jak se chránit?

Trichofycie: Když kůže plesniví

Foto: Thinkstock

Štěňata a koťata jsou k přenášení tohoto kožního plísňového onemocnění nejnáchylnější. U lidí se projevuje jako šupinatá, zarudlá kruhová vyrážka nebo jako lysinka na hlavě. Některá dospělá zvířata, většinou kočky, nemusejí vykazovat žádné příznaky, o to je plíseň zákeřnější.

Chytit ji můžete velmi snadno – kontaktem s nakaženým zvířetem nebo i jen utřením se do stejného ručníku nebo třeba povlečení. Vyskytuje se ale také v hlíně v místech, kam psi nebo kočky vykonali svou potřebu. Léčba zahrnuje potírání mastí, v závažnějších případech může lékař předepsat i protiplísňovou tabletu.

Prevence: To nejlepší, co můžete udělat, je umýt si ruce pokaždé, když si zvíře pohladíte. Na zahradě pak používejte rukavice.

Škrkavky, měchovci a psí tasemnice

Foto: Thinkstock

Většina štěňat a koťat se se škrkavkami rodí, což by měl být podle některých expertů důvod pro preventivní vyšetřování a léčbu. Ve vlhkém prostředí, jako například v písku nebo hlíně, kam předtím zvířata vykonala potřebu, přežijí vajíčka až měsíc. Pokud tedy s takovou hlínou pracujete a pak si neumyjete ruce, můžete vajíčka spolknout. V ojedinělých případech se nakažení škrkavkami může projevit jako potíže s očima, srdcem, plícemi nebo i nervovou soustavou. Léčba spočívá v podávání antiparazitik.

Měchovci se člověk může nakazit, pokud larvy tohoto parazita proniknou z kontaminované půdy skrz pokožku do organismu. Infekce ovšem obvykle vymizí sama, případně opět dostanete antiparazitika.

Psí tasemnici můžete chytit od svého psa nebo kočky, když se váš mazlíček olizuje a spolkne infikovanou blechu. Nicméně takové riziko je velmi nízké. Poznáte to na sobě nevysvětlitelným hubnutím nebo zažívacími obtížemi, ale někdy třeba taky vůbec nijak.

Prevence: U měchovců spočívá hlavně v tom, že nebudete chodit bosi nebo si nebudete sedat v místech, která mohou být infikovaná. Proti psím tasemnicím zabojujete nejvíc tím, že budete své miláčky pravidelně odblešovat a budete jim preventivně dávat léky. A co se týče škrkavek, choďte pravidelně na kontroly k veterináři a nové zvíře si nechte důkladně vyšetřit. Po svém zvířeti vždy uklízejte.

Salmonelóza: Pozor na hady, ještěrky a želvy

Foto: Thinkstock

Obyvatelé nájemních bytů, kterým majitelé jejich příbytku nedovolí psa nebo kočku, si často domů přinesou jiného mazlíčka – ještěrku, hada nebo jiného plaza. I kvůli tomu se mezi nimi velmi často vyskytuje salmonelóza, kterou způsobují bakterie salmonely. Kromě ještěrek a hadů tuto nemoc šíří také želvy a leguáni. Nakažená zvířata nejeví žádné příznaky nemoci, jenže jejich „páníčky“ pak skolí průjem, horečka a žaludeční křeče, které trvají asi týden. Chovat želvu nebo plazy byste neměli především v případě, že máte malé děti. Pro ně by byla salmonelóza obzvlášť nepříjemné onemocnění.

Prevence: Nechte si svá zvířata jednou ročně otestovat u veterináře. Poté, kdy s mazlíčkem manipulujete nebo jen dáváte něco do jeho klece, si umyjte ruce. Nemyjte jeho klec v kuchyni a všechnu zeleninu, kterou mu dáváte, velmi důkladně a několikrát opláchněte. A pokud se svým dítětem navštívíte zoo, kde si na plazy může sáhnout, umyjte mu před odchodem pořádně ruce.

Psitakóza (ptačí horečka) aneb Nedýchejte na papouška

Foto: Thinkstock

Pokud máte doma exotického papouška nebo třeba jen andulku, dejte si pozor na bakterii Chlamydophillapsittaci. Můžete ji vdechnout spolu se sekrety nakažených ptáků, a to i přesto, že právě opeřenci žádné příznaky nejeví. U lidí se onemocnění projevuje horečkou, zimnicí, bolestmi svalů a suchým kašlem. Léčí se antibiotiky tetracyklinem nebo doxycyklinem.

Prevence: Buďte opatrní při čištění ptačí klece. Pokud to děláte v místnosti, která se nedá pořádně vyvětrat, vezměte si raději roušku. A ujistěte se, že podestýlka v kleci je každý den čerstvá a čistá. Samozřejmostí jsou také rukavice při čištění.

Toxoplazmóza: Hrozba pro těhotné ženy

Foto: Thinkstock

Na člověka se přenáší kontaktem s kočičím záchodem nebo kontaminovanou zeminou. Nejnebezpečnější je tento parazit pro nenarozené děti, proto se musí nejvíce chránit těhotné ženy. Toxoplazmóza by mohla plod poškodit. U dospělých se projevuje podobně jako chřipka. Symptomy obvykle po několika týdnech ustupují, nicméně parazit v těle žije dál.

Prevence: Čistěte kočičí záchod každý den (těhotné by s ním ale neměly vůbec manipulovat) a poté si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem. Stejně tak byste si měli mýt ruce vždy po práci na zahradě. Snažte se udržet svou kočku doma, kočky, které se pohybují hodně i venku, jsou k nakažení náchylnější, a nedovolte jí vykonávat potřebu jinde, než právě na jejím záchodě.

Bartonelóza: Pozor na kočičí škrábnutí

Foto: Thinkstock

Pokud má vaše kočka blechy, drbe se a pak vás třeba do krve škrábne, můžete se nakazit bakterií Bartonellahenselae. Nemoc se projevuje horečkou, zduřením mízních uzlin a celkově nevolností. Rozhodně to není nic, co byste chtěli zažít. Vážnější případy potřebují léčbu medikamenty.

Prevence: Pokud vás kočka kousne nebo škrábne, vymyjte si okamžitě ránu mýdlem a vodou. Také svou kočku chraňte před blechami.

Ptačí tuberkulóza: Kupujte jen registrované ptáky

Foto: Thinkstock

Ptáci chovaní doma mohou být infikovaní ptačí tuberkulózou, aniž by prokazovali jakékoliv příznaky. Nicméně pokud se bakterie dostane do vzduchu, může se přenést na člověka a napadnout plíce, takže onemocnění připomíná skutečnou tuberkulózu. Nemoc je však naštěstí poměrně vzácná, ale také se velmi těžko léčí, bakterie jsou často rezistentní na antibiotika.

Prevence: Základem je opět důkladné mytí rukou. Dále nekupujte neregistrované ptáky, ve světě bují nelegální obchod s exotickými ptáky a to riziko nákazy zvyšuje.

Vzteklina: Nechte svého psa očkovat

Foto: Thinkstock

Tato obávaná nemoc se vyskytuje hlavně u divokých zvířat, jako jsou lišky, mývalové či netopýři. Šíří se slinami, a tak se může dostat až k vašemu psovi, který se třeba s nakaženým zvířetem porve nebo ho nemocné zvíře pokouše. Lékaři také upozorňují, že každý, kdo si myslí, že jeho mazlíček se nemůže nakazit, je na omylu. Pokud vás někdy pokouše pes, u kterého není jisté, jestli byl proti vzteklině očkovaný, čeká vás nepříjemná léčba injekcemi. Pokud už se u člověka rozvinou příznaky (delirium, halucinace a symptomy podobné chřipce), je šance na přežití mizivá.

Prevence: Nejúčinnější je mít doma jen očkované zvíře.

Leptospiróza: Další důvod, proč nechat psa očkovat

Foto: Thinkstock

Leptospiróza je bakterie, kterou najdeme v moči infikovaných zvířat – psů, myší, krys a veverek. Člověk se může nakazit přímo či nepřímo kontaktem s ní. Bakterie dokáže přežít ve vodě či v půdě týdny až měsíce. Pokud tedy váš pes proběhne po zahradě, kde je infikovaná půda, a potom si očistí u vás doma tlapky, můžete leptospirózu chytit. U lidí se nemoc projevuje horečkou, zvracením, zimnicí a vyrážkou a může vést až k selhání ledvin. Dá se však dobře léčit, většinou antibiotiky penicilinem či doxycyklinem.

Prevence: Leptospiróza je další důvod, proč byste měli nechávat svého psa pravidelně očkovat. Zároveň přijměte všechna opatření, abyste doma neměli krysy a myši.

Lymfocytární choriomeningitida: Pozor na hlodavce

Foto: Isifa

LCM obvykle přenášejí hlodavci. Nakazit se můžete kontaktem s močí, trusem a materiálem pro vytvoření jejich hnízda. Příznaky se opět podobají chřipce. Těžké případy mohou skončit encefalitidou a pobytem v nemocnici. U těhotných žen může infekce přejít na plod a může způsobit vrozené vývojové vady a mentální retardaci.

Prevence: Vyhněte se především kontaktu s volně žijícími myšmi a chraňte před nimi svůj dům. Pokud doma hlodavce chováte, umyjte si ruce ihned poté, co na ně sáhnete.

Jak chovat zvířata bezpečně?

Pokud máte doma malé děti, někoho s oslabenou imunitou, jste těhotná nebo žijete společně s prarodiči, musíte být při chování domácích mazlíčků obzvlášť obezřetní a dodržovat přísné hygienické zásady. Lékaři zmiňují především důkladné mytí rukou po jakékoliv manipulaci se zvířetem a pravidelné čištění kočičího záchodu (pokud vaše kočka běhá venku, pak ze zahrady sbírejte její výkaly). Lidé s poruchou imunity by se neměli vůbec přibližovat ke zvířatům, která trpí trichofycií, protože jsou k nákaze náchylnější. Stejně tak by neměli čistit ptačí klec. Děti by se také měly naučit si umýt ruce po každém hraní se zvířátkem.

ana/ Foto: Thinkstock a Isifa

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 7. 2024

Řiďte se svými instinkty a neuděláte chybu, Berani. Možná se budete muset vzdát kontroly a odložit logické myšlení. Nechte se unášet větrem. Prozkoumejte své pocity a to, jak je ovlivňují ostatní. Dnes bude téměř nemožné upevnit nějaké plány. Raději prozkoumejte možnosti a porovnejte se s ostatními. Nezaškatulkujte se do jednoho způsobu myšlení.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.