Exotická mučenka je nejen krásná, ale i zdravá
V obchodech s ovocem a zeleninou se můžete setkat s maracujou nebo granadillou, v zahradnictvích spíše s mučenkou nebo latinsky Passiflorou. Pokaždé je to však stejná rostlina s okouzlujícími květy nebo její chutné i zdraví prospěšné plody.
Chutné plody
Oblíbenou mučenkou, využitelnou pro potravinářství je mučenka jedlá (Passiflora edulis), ale i plody jiných druhů jsou vhodné ke konzumaci. V obchodech běžně najdete maracujový džus i marmeládu z maracuje, oblíbená je i zmrzlina. V jižních zemích se běžně prodávají plody mučenky na trzích. Chutné a šťavnaté plody mají kulatý až oválný tvar, pod pevnou slupkou se skrývá kašovitá hmota sladkokyselé chuti s velkým množstvím drobných semínek.
Okouzlující květy
Nejkrásnější jsou na mučenkách jejich nepřehlédnutelné květy, které rostlině propůjčily trochu smutné jméno. Jejich stavba je velmi složitá a připomíná tzv. trnovou korunu, symbol ukřižování Krista. Z této podobnosti vzniklo pojmenování mučenky. Ve volné přírodě, především jihoamerického kontinentu, roste několik stovek druhů této nádherné liánovité rostliny.
Mučenka jako léčivka
Některé druhy mučenek patří dokonce k léčivým rostlinám. V lidové medicíně jihoamerických národů se používaly jako mírné hypnotikum či jako sedativum pro zklidnění, při nervových onemocněních, nebo pro podporu lepšího spánku.
Foto: http://pixabay.com
Mučenka pletní (Passiflora incarnata)
Tato bylinka je vynikajícím přírodním lékem na nervový systém. Velmi dobře zklidňuje, tlumí nervozitu, zmírňuje pocity úzkosti, zlepšuje a prohlubuje spánek. Účinné látky obsažené v této léčivce začínají zabírat až po deseti až dvanácti dnech užívání. Mučenku neužívejte déle, než osm týdnů.
Čaj z mučenky
Co potřebujete?
2 lžíce sušené mučenky, 3 dl vroucí vody
Jak na to?
Sušenou mučenku zakoupíte v obchodech se zdravou výživou nebo v bylinkářství. Mučenku zalijete v hrnku vroucí vodou a vše necháte asi 15 minut, pod pokličkou, louhovat. Pak čaj přelijte přes sítko a můžete popíjet.
sim.sedl.