Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Exotická mučenka je nejen krásná, ale i zdravá

V obchodech s ovocem a zeleninou se můžete setkat s maracujou nebo granadillou, v zahradnictvích spíše s mučenkou nebo latinsky Passiflorou. Pokaždé je to však stejná rostlina s okouzlujícími květy nebo její chutné i zdraví prospěšné plody.
Vydáno: 17.01.2017
Exotická mučenka krásná i zdravá
Exotická mučenka krásná i zdravá Autor: http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chutné plody

Oblíbenou mučenkou, využitelnou pro potravinářství je mučenka jedlá (Passiflora edulis), ale i plody jiných druhů jsou vhodné ke konzumaci. V obchodech běžně najdete maracujový džus i marmeládu z maracuje, oblíbená je i zmrzlina. V jižních zemích se běžně prodávají plody mučenky na trzích. Chutné a šťavnaté plody mají kulatý až oválný tvar, pod pevnou slupkou se skrývá kašovitá hmota sladkokyselé chuti s velkým množstvím drobných semínek.

Okouzlující květy

Nejkrásnější jsou na mučenkách jejich nepřehlédnutelné květy, které rostlině propůjčily trochu smutné jméno. Jejich stavba je velmi složitá a připomíná tzv. trnovou korunu, symbol ukřižování Krista. Z této podobnosti vzniklo pojmenování mučenky. Ve volné přírodě, především jihoamerického kontinentu, roste několik stovek druhů této nádherné liánovité rostliny.

Mučenka jako léčivka

Některé druhy mučenek patří dokonce k léčivým rostlinám. V lidové medicíně jihoamerických národů se používaly jako mírné hypnotikum či jako sedativum pro zklidnění, při nervových onemocněních, nebo pro podporu lepšího spánku.

Exotická mučenka krásná i zdravá Foto: Foto: http://pixabay.com

Mučenka pletní (Passiflora incarnata)

Tato bylinka je vynikajícím přírodním lékem na nervový systém. Velmi dobře zklidňuje, tlumí nervozitu, zmírňuje pocity úzkosti, zlepšuje a prohlubuje spánek. Účinné látky obsažené v této léčivce začínají zabírat až po deseti až dvanácti dnech užívání. Mučenku neužívejte déle, než osm týdnů.

Čaj z mučenky

Co potřebujete?

2 lžíce sušené mučenky, 3 dl vroucí vody

Jak na to?

Sušenou mučenku zakoupíte v obchodech se zdravou výživou nebo v bylinkářství. Mučenku zalijete v hrnku vroucí vodou a vše necháte asi 15 minut, pod pokličkou, louhovat. Pak čaj přelijte přes sítko a můžete popíjet.

sim.sedl.

Článek je zařazen v: zdraví, čaj, květina, maracuja, mučenka, léčivka
Reklama