Zdraví a nemoci

15. července 2020 07:23

Anna Kopečková

Jak mít krásný a zdravý úsměv? Seznamte se s nejnovějšími českými trendy

Krásný a zdravý úsměv je vizitkou každého člověka, ale pouhé čištění zubů mnohdy nestačí. Kromě správného čištění, používání kvalitních zubních past a kartáčku, je často nutné využít i speciální stomatologické či ortodontické techniky. Jaké jsou nejnovější trendy v péči o chrup? Zeptali jsme se odborníků.

Základem je kvalitní pasta, nejlépe na přírodní bázi

K péči o chrup je nutné přistupovat pečlivě, což znamená nepoužívat zubní pasty, které našim zubům škodí. „Při výběru zubní pasty je velmi důležité zajímat se o to, jaké složky obsahuje a také jak vysokou má pasta abrazivitu. Pasty s vysokým koeficientem abrazivity, značeno RDA, mohou poškodit sklovinu. Dále například triklosan, který má za úkol ničit škodlivé bakterie, přispívá k řadě zdravotních rizik, jako jsou rezistence vůči bakteriím, hormonální problémy a další poruchy zdraví,“ uvádí MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT. Stejně tak je podle stomatologa v každodenní péči o zuby a dásně nežádoucí chlorhexidin, způsobující vysušování a přecitlivělost sliznice. Ten je vhodný pouze pro krátkodobou péči o zanícení dásně. Také bychom se měli vyvarovat umělým sladidlům, jako je např. sacharin. „Současný trh nabízí kvalitní pasty na přírodní bázi, a dokonce i účinné přírodní bělicí pasty, navíc šetrné k životnímu prostředí a cenově dostupné, takže vlastně není důvod nakupovat levné zubní pasty plné chemie nebo silně abrazivní,“ upřesňuje lékař.

Zajímavost: Věděli jste, že zubní pasty běžně dostupné v obchodech a drogeriích mají většinou 3 až 5 aktivních složek? Zubní pasty na přírodní bázi obsahují většinou v průměru 7 až 10 aktivních složek, takže vlastně poskytují více muziky za stejné peníze.

Klasickým kartáčkům odzvonilo. Hitem je rozložitelný kartáček

Dalším trendem, který se stále více dostává do popředí i v oblasti péče o ústa, je důraz na ekologii. To ukazuje i sílící poptávka trhu po ekologických variantách k běžným plastovým kartáčkům. „Ekologické vnímání se v posledních letech v České republice velmi zlepšilo. V současné době pokládáme základní kameny novému projektu, kdy se podílíme na vývoji ryze českého stoprocentně biologicky rozložitelného zubního kartáčku,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová, výkonná ředitelka společnosti BELdental. Díky tomuto projektu nemusí končit miliardy zubních kartáčků na skládce. Podle odbornice je ovšem důležité, aby lidé věděli, jak s kartáčkem poté, co jim doslouží, naložit. „Pokud je kartáček 100% rozložitelný, to znamená včetně štětinek, je nejjednodušší ho dát do bio odpadu, kdy končí na kompostu,“ vysvětluje Bělová.

5 ČASTÝCH CHYB PŘI ČIŠTĚNÍ ZUBŮ. NEDĚLÁTE JE TAKY?

Trendem moderní stomatologie je zubní hygiena

Stomatolog MDDr. Tomáš Machač potvrzuje další trend, kdy se v posledních letech v Česku objevuje stále více zubních ordinací, které nabízejí vedle klasické stomatologické péče také služby dentálních hygienistů. „Návštěvu dentální hygienistky si sice plně hradí pacient, ale v tomto případě jde o investici, která se rozhodně vyplatí. Pravidelná péče mnohdy dokáže oddálit náročné a finančně nákladné rekonstrukce chrupu, implantáty, či dokonce jeho totální náhradu,“ tvrdí MDDr. Machač.

Zajímavost: Věděli jste, že řada zdravotních pojišťoven nabízí pro své klienty příspěvek na zubní hygienu? Ověřte si tuto skutečnost u své pojišťovny.

7 MÝTŮ: CO ŠKODÍ A CO NAOPAK PROSPÍVÁ VAŠIM ZUBŮM?

Zubaři nabízejí revoluční postupy v péči o pacienty

Zejména mladší ročníky stomatologů se snaží používat moderní materiály, přístroje a postupy. Zuby se snaží netrhat, ale zachraňovat. „Cílem stomatologů je, aby pacienti chodili na preventivní prohlídky a na dentální hygienu. Do celého oboru začínají pronikat zcela nové a revoluční postupy. Například v rámci digitalizace začínají stomatologové pracovat s technologiemi, jako je 3D tisk, digitální fotografie nebo skenování,“ vyjmenovává novinky stomatolog Machač. Díky tomu se zubařům otevírají zcela nové možnosti, jak provádět diagnózu a řešení pacientových obtíží.

Šablony zubů vytvářené pomocí 3D tiskáren

Velkým posunem jsou zmiňované 3D tiskárny, pomocí kterých stomatologové vytvářejí šablony používané při navigované implantologii. Stomatolog tak má v ruce 3D tištěnou provizorní korunku a šablonu pro zavedení implantátu ještě před samotným zákrokem, ale to není zdaleka všechno, co 3D tiskárny dokážou. „Tento typ tiskáren umožňuje i výrobu neviditelných rovnátek. Za zmínku stojí i 3D fotoaparáty, skenery či 3D rentgeny, které pomáhají vytvořit tzv. virtuálního pacienta. Jeho virtuální kopii můžeme dále zpracovávat bez nutnosti jeho přítomnosti, což se vzhledem k proběhlé situaci kolem koronaviru osvědčilo a v budoucnu ještě jistě osvědčí,“ doplňuje odborník.

Zajímavost: Věděli jste, že zmíněné technologie je možné využít i k vytvoření léčebného plánu, odečítání barvy zubu, konzultace po internetu se specialistou nebo třeba na zálohování zubu? Pokud se takový zub pokazí, lze vyfrézovat jeho přesnou kopii.

Revoluční 3D intraorální skenery

Doslova revoluci spustily ve stomatologii 3D multifunkční intraorální skenery. „Nahrazují klasické otiskování digitálními 3D otisky, měří barevné odstíny zubů a umožňují pořizování intraorálních HD fotografií pro potřeby dokumentace, což jsem zmiňoval už výše. Výhodou je mimo jiné to, že intraorální sken čelistí pacienta je rychlejší a přesnější než klasický alginátový otisk. V průběhu několika let se nepochybně stane běžnou součástí většiny stomatologických praxí,“ domnívá se stomatolog Machač.

Udělejte si selfíčko s novým úsměvem

Nové technologie jsou přínosem pro stomatologii i pacienty, a to díky tomu, že zákroky jsou komfortnější, rychlejší a v neposlední řadě pacienti získávají přesnou představu o výsledku zákroku před jeho realizací. „Nové technologie umožňují aplikovat například neviditelná rovnátka, která oproti fixním rovnátkům přinášejí nejen estetickou výhodu, protože nejsou vidět, ale hlavně proces rovnání zubů je rychlejší a pohodlnější. Pacient si může rovnátka sundat při jídle i čištění zubů,“ vysvětluje Zuzana Heiník Bělová a doporučuje program 3Shape Smile Design, díky kterému dokáže lékař vtáhnout pacienta do samotného procesu tvorby nového úsměvu, vybrat tvary a barvu zubů.

Zajímavost: Věděli jste, že můžete využít i rozšířenou realitu? Pomocí aplikace v tabletu IvoSmile je možné si navrhovaný úsměv promítnout přímo do své fotografie.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 6. 2024

Pokud jste připraveni a dobře zorganizováni, Berani, měl by dnešní den proběhnout hladce a příjemně. Nebojte se oddávat fantaskním snům a věcem rozmarné povahy. Máte právo vybočit z běžné rutiny. Pokud jste však své úkoly nedělali pořádně, budete nyní muset věnovat čas dohánění a plánování dopředu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.