Křivé zuby? Jak jim lze předcházet v dětství a jak je řešit v dospělosti

Někteří lidé se narodí s rovnými zuby jak podle pravítka, ale většina lidí toto „štěstí“ nemá. Drobné tvarové nesrovnalosti jistě nevadí, protože dodávají úsměvu charakter, ale výrazně křivé zuby mohou vadit nejen esteticky, ale i zdravotně. Co se s tím dá dělat?

Zdravotní rizika křivých zubů

„Máme-li výrazně křivé zuby, špatně se čistí a zároveň tím dochází k vyššímu ulpívání plaku, který následně souvisí se záněty dásní atd. Při špatném skusu také většinou dochází k nadměrnému přetěžování některých zubů, a tím i k jejich většímu opotřebení. Poloha zubů nikdy není stabilní, zuby se celý život pohybují a s postupem času se neléčené zuby křiví více a více,“ říká ortodontistka MDDr. Mája Konvalinková, Ph.D., z Dentální kliniky Hradčanská.

Správné čištění zubů v dětství

Na vznik ortodontických vad v dětství mají vliv zlozvyky, jako například dlouhodobé užívání dudlíku nebo cucání palce. Velkou prevencí proti křivým zubům je i správná zubní hygiena v dětství. U dětských (mléčných) zubů je důležité, aby v ústech zůstaly po určitou dobu jim předurčenou, a držely tak místo pro prořezání stálých zubů. Pokud je například zub zkažený a musí se předčasně extrahovat, tedy vytrhnout, dochází k posunům ostatních zubů, a tím k zhoršování podmínek pro prořezání stálých zubů a následnému stěsnání zubů. V případě předčasné ztráty zubu je vhodné vyhledat ortodontistu, aby se toto místo aktivně udržovalo a nevznikaly komplikace v průběhu výměny zubů. U menších dětí se pak křivé zuby nejčastěji řeší snímacími rovnátky, u starších pak fixními nebo fóliovými rovnátky.

Neviditelná rovnátka

Mnoho lidí ale křivé zuby řeší až dospělosti. Pryč jsou ty doby, kdy rovnátka byla ve formě nevzhledných drátů, které kazily úsměv, a lidé raději tuto proceduru nepodstupovali. V dnešní moderní době jsou populární tzv. neviditelná rovnátka, např. systém Invisalign. Ta jsou nejen komfortnější, ale také vhodná pro léčbu téměř jakékoli ortodontické vady. „Jedná se o technologii speciálních transparentních fólií vyrobených na míru pacienta, které dovolují výměnu či krátkodobé sejmutí a nasazení bez nutnosti návštěvy lékaře. Jejich výhodou je, že se dají vyjímat například na jídlo či na společenské akce. Díky 3D modelu se navíc dá vidět finální tvar zubů po léčbě,“ vysvětluje ortodontistka.

Neviditelná rovnátka jsou sice dražší, ale jejich cena není o tolik vyšší, když vezmeme v potaz nesrovnatelný komfort v průběhu léčby a také výrazně nižší potřebu kontrol u lékaře, tedy velkou časovou úsporu pro pacienta. S neviditelnými rovnátky se zuby čistí jako kdykoli předtím, a protože se dají vyjmout, je také důležitá spolupráce pacienta, aby v léčbě dobře spolupracoval a dodržoval pravidelnost.

Další moderní možností jsou i samoligovací rovnátka (Damon), která mají zaoblenější zámky a jsou tedy méně bolestivá a více pohodlná. Díky nepřítomnosti gumiček, které jsou součástí „klasických“ rovnátek, jsou více hygienická, a také keramická varianta fixních rovnátek nežloutne.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.