Jak uvolnit ucpaný nos? Pozor na nosní spreje nebo napařování!

Mnoho lidí s rýmou si nedokáže představit svůj obyčejný den bez toho, že by použili nosní sprej, nebo se snaží uvolnit ucpaný nos nad hrncem vařící vody. Obě možnosti ale mají svá rizika.

Začíná to nenápadně, kdy při léčbě rýmy saháme po dostupných nosních roztocích, aby se nám uvolnily dýchací cesty. Účinek je však jen krátkodobý a po chvíli je třeba znovu aplikovat účinnou látku. Málokdo si však přečte příbalový leták a upozornění, že užívání těchto přípravků na uvolnění dýchacích cest by nemělo překročit 7 dní. Lidé tyto lhůty často překračují a svou závislost si často uvědomí pozdě, když si například svůj přípravek zapomenou a pak nemyslí na nic jiného. Pokud se přípravky užívají delší dobu, než je uvedeno na příbalovém letáku, může vzniknout závislost, které se odborně říká sanosinismus.

Napařování problém nevyřeší

Většina z nás si ze svého dětství pamatuje únavné sezení nad hrncem s vařící vodou nebo bylinkovým odvarem a napařování s ručníkem přehozeným přes hlavu. Nejenom u dětí je však tato metoda velmi nebezpečná a hrozí riziko opaření. Navíc napařování není vhodné pro každého. Nejčastěji používaný heřmánek nebo máta sice přinášejí rychlou úlevu, nejsou vhodné pro alergiky na pelyněk (ti by měli používat jen sůl). Časté napařování není vhodné, protože například heřmánek vysušuje sliznici, ta ztrácí svou přirozenou obranyschopnost a oslabuje se. Kromě faktu, že napařování nad hrncem je nepohodlné a nebezpečné, existuje ještě jeden zásadní důvod, proč by se měl nahradit účinnější metodou inhalace. Částečky vroucí páry jsou pro inhalační léčbu nevhodné, protože vlastně inhalujete destilovanou vodní páru, která je bez léčebných účinků. Napařování pomůže jen krátkodobě při rýmě a ucpaném nose, ostatní dýchací problémy ale nevyřeší.

Na rýmu i kašel

Nejen pro děti, ale i pro dospělé existuje pohodlnější, příjemnější a bezpečnější způsob uvolňování dýchacích cest – inhalování. Inhalátory na principu fixírky nebo ultrazvukového vlnění přemění léčebný roztok na aerosol pokojové teploty. Rozptýlené částice jsou z fyzikálního hlediska účinnější než částice vroucí páry – mají správnou velikost, aby se při vdechování dostaly až do nejspodnějších částí dýchacích cest, přímo do plicních sklípků. Tím pomáhají pacientům s rychlejším vykašláváním a zároveň přispívají ke kratší rekonvalescenci pacientů s rýmou. Navíc díky praktickým rozměrům může každý inhalovat například při sledování televize.

Pokud si vyberete inhalátor s nosní sprchou, „zabijete“ 2 mouchy jednou ranou. Můžete se totiž zaměřit na pročištění a uvolnění jak horních, tak i dolních dýchacích cest. Nosní sprcha dokáže nos vyčistit jemně a účinně, přičemž nezničí sliznici s její přirozenou obranyschopností. Celková terapie nosní sprchou trvá pouhých 30 sekund, vytváří jemnou mlhu a uvolňuje nos s pomocí fyziologického roztoku anebo k tomu určené minerální vody. Inhalátor s nosní sprchou je malý, praktický a nenápadný pomocník, který si lehce najde svoje místo v každé domácí lékárničce.

-jk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.