Jak zvládnout nástrahy léta ve zdraví? Poradíme vám!
Prázdniny jsou hned z několika důvodu tím nejoblíbenějším obdobím z celého roku. Sluníčko svítí, lidé jsou uvolnění, všude se koná nějaká akce, kde alkohol teče proudem a s ním ruku v ruce jde i skvělá zábava. Na co si dát pozor, abyste létem a érou dovolených zvládla protančit bez sebemenšího zádrhelu?
Máme pro vás několik skvělých tipů.
Koupání: Neskákejte tam, kde to hygiena nedoporučuje
Jasně, řeknete si, že až tak o nic nejde, ale když se do kontaktu s kůží dostanou sinice, mohou nastat ne zrovna příjemné zdravotní komplikace. Jaké? Sinice jsou toxické a tvrdí se, že v nich obsažený jed je zákeřnější než ten, kterým se umí bránit kobra, když zaútočí.
Nicméně je potřeba podotknout, že ve vodě se jeho koncentrace rozptýlí a není tolik nebezpečná. Může vás ale potkat kožní alergická reakce, zánět spojivek, nevolnost od žaludku a také střevní komplikace. Někdy mohou dostat na frak také játra. Vždy tedy záleží na tom, jaká koncentrace toxinů zaplaví náš organismus. Nemluvě o tom, když dojde ke spolknutí kontaminované vody například u dětí. U gravidních žen může dojít až k ohrožení plodu. Z výše uvedených důvodů se do stojaté vody, kde jsou přítomny sinice a jiné patogeny, v žádném případě nežeňte. Pokud chcete vyzkoušet nějaký rybník třeba na dovolené pro romantickou chvilku, omrkněte kvalitu vodu, zajímejte se o informace na vyvěšených tabulích a ujistěte se, že v ní nezpozorujete uhynulé ryby či jiná zvířata. Pokud provozovatel o kvalitě vody neinformuje, doporučuje se nabrat vodu do PET láhve a do třiceti minut zkontrolovat, zda se v ní nevytvořily zelenkavé částečky. Ano, takhle totiž poznáte, že máte co do činění se sinicemi.
Za nádherné přírodní koupaliště platí zaplavené lomy, které vynikají čistou a průzračnou vodu. Tady je ale potřeba počítat s tím, že jsou opravdu hluboké, tedy nic pro neplavce nebo děti koupající se bez dozoru.
Pozor si dejte také na lehátka a jiné nafukovací doplňky do vody. Je to s nimi velká legrace, ale stačí usnout třeba jen na půl hodiny a mořské vlny vás mohou odnést bůhví kam. Nemluvě o tom, že doplavat zpátky může být po hodině na přímém sluníčku problém i z hlediska úpalu či úžehu. Takže rozhodně opatrně.
Nemluvě o neuvážených skocích do vody, kde přesně nevíte, jaká hloubka či jaký povrch se na dně nachází. Skákejte jedině tam, kde jsou tyto informace zřejmé.
V moři se navíc objevují jak medúzy, tak mořští ježci. Mějte proto oči na stopkách, pořiďte si přípravek tišící bolestivé spálení od medúz, boty do vody a případně pinzetu spolu s dezinfekcí, ať můžete bodliny ježků z rány ihned vytáhnout.
Cestování
K létu rozhodně patří cestování. Někteří jezdí po vlastní své ose do Chorvatska, Itálie ale i do vzdálenějších přímořských zemí, jako je Francie, Španělsko či řecká pevnin, nebo dokonce tamní ostrovy. Velmi oblíbená je například Lefkada, kterou spojuje s pevninou most a místní pláže dosahují krásy Karibiku. Nicméně se často při tomto způsobu cestování můžete setkat s nebezpečným mikrospánkem, proto vždy, když ucítíte byť i mírnější únavu, zastavte, doplňte tekutiny, jděte se projít, případně se vyspěte. S rozumem zacházejte také s klimatizací, ať si nepřivodíte nachlazení nebo obyčejnou rýmu. U moře, zvlášť na sluníčku to opravdu není příjemná záležitost.
Co se týká letadla, určitě se vyplatí dodržovat tato ověřená pravidla. Před cestou se doporučuje sníst lehké jídlo, nic smaženého ani přehnaně mastného. Nezapomínejte na přísun tekutin a také na pravidelné procházky po palubě, zvláště když let trvá několik hodin. U lékaře se informujte také na riziko trombózy související s vaším zdravotním stavem.
Jaká jsou tedy preventivní opatření? Opět je to příjem tekutin, chůze nejlépe po špičkách, pohodlné oblečení (vezměte si na palubu volné ponožky, ty, kde vás neškrtí gumičky, uvolněte si pásek), pozor si dejte také na konzumaci léků tišící nervozitu, některé z nich mohou zpomalovat krevní oběh. Mnoho cestujících sází na prevenci v podobě užití léku s kyselinou acetylsalicylovou (například aspirin či anopyrin) nejlépe spolu s vitamínem C, který náběh účinku urychlí. Mimo jiné bude vaše imunita chráněna před bacily, které se prohánějí palubou a klimatizací.
PŘEČTĚTE SI: VELKÝ CESTOVATELSKÝ SPECIÁL
Na co dál se vyplatí dát pozor?
V lese určitě na klíšťata. Používejte repelenty, vždy se po procházce vysokou trávou či lesním porostem důkladně zkontrolujte, ať nedáte klíštěti příliš velkou šanci na zakousnutí a vypuštění nežádoucích látek do vašeho organismu. Pokud k přisátí dojde, klíště vytáhněte, ránu vydezinfikujte a i nadále se kontrolujte, zda se v místě kousnutí neobjevuje zarudnutí či rudý flek. Takto na sebe totiž upozorňuje lymská borelióza.
Opatrně i s pobytem na sluníčku. Bez slamáku, tekutin a ochranného nátěru proti slunci se neobejdete. A jak na bolavé spálení? Ze všeho nejvíc pomáhá právě vychlazený tučný jogurt, a úplně nejlépe ten řecký!
Opatrně i s tím, co v tomto horku konzumujete. Zvláště to platí u stánkového občerstvení, kde nemáte kontrolu nad tím, zda třeba majolka nebo tatarská omáčka je opravdu skladována v chladu. Salmonelóza není opravdu nic příjemného. V těchto vedrech si dejte pozor třeba i na tatarák, ten si proto dopřejte až na podzim nebo jedině doma, kde si kvalitu masa i jeho zpracování pohlídáte sami.
V létě se nám zapalují lýtka a hormony nám to celé vůbec neulehčují, proto s sebou mějte prezervativ. Nechráněný sex není žádná legrace!
-LZ-