Je vám po Velikonocích těžko? Vsaďte na anýz!

Je vám taky po svátečním hodování těžko a připadáte si jako nafouklý balón? Nepříjemných potíží vás může zbavit úplně obyčejné koření, které má většina z nás doma – anýz.

A nejen to. Anýz má mnoho dalších pozitivních účinků nejen na zdraví, ale i krásu. Kromě toho je velmi šetrný, proto je vhodný i pro děti, například při nachlazení, škytavce nebo průjmech.

Tato jednoletka patří mezi jedno z nejstarších koření na světě, je příbuzná fenyklu, kopru a kmínu. Kvete bílými květy a může dorůstat do výšky až 60 cm. Díky jeho aromatickým vlastnostem je anýz využíván obzvlášť jako koření do pokrmů, přísada při výrobě parfémů, past a ústních vod a pro úpravu chuti a vůně léčiv.

Léčivé účinky

– pomáhá při odkašlávání– proti nadýmání– zvyšuje sekreci žaludečních šťáv– zvyšuje chuť k jídlu– zklidňuje zažívací ústrojí– účinný na plísňová onemocnění a mykózy– je močopudný– tlumí křeče, bolesti a migrény– zvyšuje tvorbu mléka u kojících matek– je vhodný při celkovém oslabení organismu– drcený pomáhá při škytavce a zápachu z úst– krátce povařený anýz v mléce má relaxační účinky– využívá se při průjmech nebo otravě jídlem

Při zdravotních problémech můžete semena anýzu žvýkat jen tak samotná, užívat je jako drcený prášek, vyrobit si z nich nálev nebo čaj.

Využití v kuchyni

Anýz má sladce kořeněnou chuť připomínající lékořici nebo hašlerky s příchutí fenyklu. Mletý nebo celý anýz dochutí sladká i pikantní jídla, například koláče, cukroví, keksy, omáčky, pečivo, nakládané okurky nebo alkoholické nápoje.

Vypěstujte si anýz doma

I když se dá snadno koupit, domácí je prostě domácí, tak si ho zkuste vypěstovat. Rostliny sice dorůstají až do zhruba půlmetrové výšky, ale dají se pěstovat i v truhlících nebo květináčích. Vyberte slunné stanoviště chráněné před větrem. Nejlépe se mu bude dařit v lehké hlinitopísčité půdě s dostatkem vápníku. Semena vysévejte od března do dubna do řádků do hloubky 1 až 2 cm. Rostlinky se objevují až po 3 týdnech od výsevu. Rostou velmi pomalu. Bílé květy se začínají objevovat v červenci. Průběžně se zbavujte plevele a půdu kolem okopávejte. Anýz zalévejte pouze v suchém období.

Kdy sbírat a jak skladovat

Plody sklízejte po odkvětu (v srpnu), ještě před tím, než dozrají. Květenství seřízněte a sušte buď zavěšené (semínka zachytávejte do podložky pod květenstvím), nebo rozprostřené na suchém místě (pak semena oddělte od stonku mnutím). Semínka uchovávejte v uzavíratelné nádobě nebo sáčku v suché místnosti.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.