Příroda ve službách krásy a zdraví: Když pálí žáha
Důvodem pálení žáhy (pyrózy) je tzv. reflux neboli zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu Zdroj: iStock
Někdy je to nepříjemný pocit překyselení, jindy až bolest v horní části hrudníku. Obvykle přichází po konzumaci určitých potravin a nápojů, častou příčinou bývá kouření a nadváha.
Obecně se ví, že některá jídla a nápoje dokážou vyvolat pálení žáhy, a proto je lepší se jim obloukem vyhnout. Patří mezi ně zejména smažená, tučná a příliš pálivá jídla, káva, alkohol, cibule, perlivé, zejména kofeinové nápoje. Naštěstí ale také existuji potraviny, které pálení žáhy zamezují nebo alespoň zmírňují: ovesné vločky, hlávkový salát, banány, meloun, fenykl, ryby, drůbež, rýže, kuskus…
Velmi dobrou ochranu jícnu a také zmírnění pocitu pálení přináší starý dobrý lipový květ, který podpoří správné fungování žaludku. Jednu lžíci květu zalijte šálkem vroucí vody, zakryjte a nechte 5 minut vyluhovat. Sceďte a vypijte před každým jídlem.
Tradičním pomocníkem je už po staletí lněné semínko. Při pálení žáhy pomůže týdenní lněná kůra: 1 lžičku semínek povařte v 100 ml vody a nechte přes noc vyluhovat. Ráno ohřejte a vypijte nalačno.
Tužebník jilmový mj. snižuje tvorbu žaludeční kyseliny, a tím mírní problémy s pálením žáhy. Natrhejte si pětadvacet čerstvých kvítků tužebníku (sušených musí být 33), zalijte 400 ml vroucí vody a nechte 8 minut vyluhovat. Sceďte a polovinu vypijte hned, během půl hodinky pak zbytek.
Užitečný domácí lék je fenyklový lektvar. Smíchejte 15 g semínek fenyklu a 20 g sušené meduňky, zalijte 500 ml vroucí vody. Zakryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat. Sceďte. Po každém jídle si dejte zhruba jedno deci.
Rychlá první pomoc při náhlém ataku: ve sklenici teplé vody rozmíchejte 1 lžíci jablečného octa a 1 lžíci medu. Medicínu vypijte při prvních náznacích pálení.
Název zeměžluč je odvozeno od neuvěřitelně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zeměžluč lékařská zlepšuje trávení, odstraňuje pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv.
Už ve středověku si lidé cenili účinku sedmikrásky obecné jako ochranného a také posilujícího prostředku na játra i žlučník. Smíchejte 100 g květů a listů sedmikrásky se stejným množstvím kopřivy dvoudomé. Ze směsi vždy vezměte 2 lžičky, zalijte je 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte a denně vypijte 2 hrnky čerstvě připraveného nálevu.
Prima tip: Jalovcová prevence
Každé ráno rozžvýkejte kuličky jalovce – začněte třemi a postupně každý den jednu přidávejte a až skončíte na osmi, zase kuličky odebírejte. Když se dostanete opět na tři, terapie končí.
(leo)
Foto: istockphoto.com