Devět znamení, že se možná nedožijete vysokého věku
Jedno máme všichni společné – zemřeme. Zní to drsně, ale náš osud je zpečetěn od okamžiku, kdy jsme malým oříškem v těle naší maminky. Otázka je, kdy to bude.
Nikdo z nás asi nechce myslet na svou smrt. Existují ale určité náznaky, které nás mohou upozornit na to, že bychom se měli pokusit něco změnit a díky životnímu stylu se pokusit svůj čas strávený na zemi prodloužit. Zkuste se nad nimi zamyslet:
1. Vaši rodiče nebo prarodiče zemřeli předčasně
Ano, tohle tak úplně ve vašich rukách není – genetice se zcela poručit nedá. Nicméně proběhlo poměrně mnoho studií zabývajících se genetikou, kdy byla předmětem výzkumu především dvojčata, která ale žila v odlišném prostředí a různým životním stylem. Bylo prokázáno, že geny mají vliv na dlouhověkost člověka zhruba kolem 25 %. Tři čtvrtiny faktorů podmiňující vaši životnost tedy nemají nic společného s vaší DNA. Nenechte se proto ukolébat tím, že se vaši předci dožívají 100 let, nebo naopak neházejte flintu do žita jenom proto, že vaši rodiče zemřeli příliš mladí. Většina expertů tvrdí, že máte sílu svým životním stylem ovlivnit, jak dlouho budete žít.
2. Neberete svou práci příliš vážně
Workoholikům se sice jejich nadměrné pracovní nasazení může stát osudné, ale paradoxně vám může způsobit více zdravotních problémů to, když nic neděláte nebo nejste na svou práci hrdí. Výzkumníci na dlouhověkost na University of California v Riverside zjistili, že lidé, kteří usilovně pracují a zároveň svou píli a produktivitu přenášejí do soukromého života, žijí déle než ti, kteří to v práci flákají, a jediné, co je uspokojuje, je vidina výplaty. Pokud tedy nechcete umřít předčasně, najděte si práci, která má pro vás smysl a aspoň trochu vás naplňuje. Je jasné, že to je někdy náročné, obzvláště tehdy, když máte kvůli příjmu obavy měnit práci, přestože vás nebaví. Nemůžete-li tedy jinak, alespoň se pokuste na ní najít něco pozitivního, co vás bude motivovat a těšit.
3. Celý den sedíte
Ať už dřepíte v kanceláři, za kasou nebo doma před televizí, dlouhodobě sedět na židli je pro naše tělo snad ta nejhorší poloha, a to hned z mnoha ohledů. Zkracují se a zakrňují svaly, křiví se páteř, zhoršuje se krevní oběh v dolních končetinách, tloustne se... Nová studie zveřejněná v časopise American Journal of Epidemiology navíc zjistila, že starší ženy, které zůstaly sedět po dobu 10 a více hodin denně, mají kratší telomery neboli koncové části chromozomů na konců řetězců DNA. To má za následek stárnutí buněk zhruba o 8 let. Jestliže je tedy ženě například 60 let a celý den prosedí, stáří jejích buněk odpovídá věku 68 let.
4. Zaostáváte za ostatními
Nestíháte vaše vrstevníky? Nedokážete s nimi při chůzi držet krok? Pokud to není z důvodu podvrtnutého kotníku, měli byste zpozornět. Pomalejší rychlost chůze a neschopnost vykonávat svižné cvičení jsou totiž spojeny se zvýšeným rizikem vzniku invalidity a smrti. Pomalé tempo vaší chůze může znamenat, že vaše srdce, plíce, oběhový systém nebo pohybový aparát nejsou zrovna ve skvělé kondici. V tuto chvíli je čas navštívit lékaře a prokonzultovat s ním váš současný zdravotní stav. Zjistí, zda vám hrozí nějaké komplikace, a poradí, jak se zase dostat zpátky do formy. Nezapomínejte, že jeden z nejzdravějších a nejpřirozenějších pohybů je chůze. Nemusíte hned chodit na desetikilometrové túry, postačí i 30 minut, ale optimálně každý den a ve svižnějším tempu.
5. Často se snažíte zvednout několik těžkých tašek s nákupem
Nemusíte být schopni zvedat těžké činky v posilovně, ale nedostatečně vyvinutá svalová hmota vás ohrožuje na životě hned z několika důvodů. Slabé nohy a střed těla zvyšují riziko pádu a dalších zranění – blokace zad, kýly apod. Nízké procento svalové hmoty navíc signalizuje, že máte příliš tělesného tuku, a to především v oblasti břicha (latinsky abdominis). Abdominální obezita je obzvláště nebezpečná, protože vás předurčuje k celé řadě nemocí včetně cukrovky a chorob srdeční soustavy.
6. Nemáte vysokoškolský titul
Výzkumy ukazují, že lidé s vysokoškolským vzděláním mají tendenci žít téměř o 9 let déle než ti, kteří nedokončili střední školu. Proč? Lepší vzdělání pravděpodobně souvisí s větší informovaností o tom, jak chránit své zdraví. Vysokoškoláci navíc často mívají pracovní pozice, které jsou ke zdraví šetrnější, než středoškoláci nebo lidé se základním vzděláním. Navíc bývají lépe finančně ohodnoceni, proto si někdy mohou dovolit kvalitnější péči.
7. Vaše nejoblíbenější potraviny jsou ze sáčku nebo z krabičky
Nestíháte si připravovat svačinky a spokojíte se s rychlým občerstvením, sušenkami, čokoládou, chipsy a podobně? Pak je to sázka na jistotu, že úroveň vašeho stravování je dost mizerná. S největší pravděpodobností je to krok k obezitě. Opět se tak dostáváme ke zvýšenému riziku rozvoje srdečních onemocnění, cukrovky, a dokonce i některých typů rakoviny. Lidé, kteří přijímají dostatek zeleniny, ovoce a dodržují zásady zdravého stravování (kontrolují si příjem tuků, cukrů, soli, vitamínů, minerálů apod.), snižují možnost předčasného úmrtí z jakékoliv příčiny o celých 25 %. Abyste měli zdravější jídelníček, zkuste do své stravy zařadit celá zrna, ořechy, luštěniny a ryby. Neuškodí vám ani sklenička vína, ale naopak byste měli radikálně omezit slazené nápoje.
8. Jste rozvedení nebo ovdovělí
Je zajímavé, že tahle statistika se spíše týká mužů, protože výsledky několika studií prokázaly, že manželství spíše svědčí mužům než ženám. Jakmile tedy skončí, více trpí rozvedení muži a vdovci než rozvedené ženy a vdovy. Výzkum University of California zjistil, že se většina mužů dlouhodobě žijících v manželství velmi často dožije minimálně 70 let ve srovnání s pouhou jednou třetinou rozvedených mužů. Takže, milé dámy, až se někdy budete s manželem hádat, oznamte mu, jak se mají statistiky. Měl by si vás přece začít hýčkat. Jste jeho elixír života!
9. Kouříte
Je třeba psát něco více?
-šp-
Mohlo by vás taky zajímat:
Uložit