Klíšťová encefalitida a lymská borelióza: Jak je poznat a co vám hrozí?

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou dvě častá onemocnění přenášená klíšťaty a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v podstatě v kterémkoli kraji. Obě onemocnění mohou zanechat dlouhodobé následky, proto je tak důležité vědět, jak se před nákazou chránit i jak poznat první příznaky.

Klíšťová encefalitida začíná nenápadně a pak udeří naplno

Toto závažné virové onemocnění postihuje nervovou soustavu. Po přisátí infikovaného klíštěte dochází k nakažení už za dvě hodiny, první příznaky onemocnění se objevují za 7–14 dní. Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažené osoby pociťují slabost, bolest svalů a mají zvýšenou teplotu. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Komplikace v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život. Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění dlouhodobé nebo i trvalé následky. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy, nebo dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti.

Encefalitidu přenášejí jen klíšťata. Komáři mohou být virem nakažení, ale nejsou na těle tak dlouho, aby ho přenesli. Málo známá je skutečnost, že se člověk může nakazit také tepelně neupraveným mlékem nebo výrobky z mléka kozy, krávy či ovce, která měla přisáté klíště s virem.

Znáte stadia lymské boreliózy?

Vícefázový průběh je typický také pro lymskou boreliózu, kterou přisáté klíště nakazí člověka za 24 hodin. V rané fázi, tj. během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potýkají s únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. U přibližně poloviny nakažených osob se objevuje typická červená skvrna, která může mít vybledlý střed. Tento projev je jasnou známkou lymské boreliózy a usnadňuje diagnostiku i včasnou léčbu. V druhé fázi boreliózy (několik týdnů až měsíců po nakažení) mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Do třetího stadia se nemoc může dostat až po několika letech od nákazy.

Léčba není vždy jednoduchá

Lymskou boreliózu, kterou u nás každoročně onemocní přibližně 4000 pacientů, lze úspěšně léčit antibiotiky, a pokud je léčba zahájena včas, pacienti zůstávají zcela bez následků. U klíšťové encefalitidy antibiotika žádný efekt nemají, terapie se zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci – pacienti dostávají léky na srážení horečky, proti bolesti a zvracení a také na zmírnění otoku mozku. U nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s dvoutýdenní hospitalizací, těžší průběh vyžaduje delší pobyt v nemocnici.

Na rozdíl od boreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je nejúčinnější prevencí. Vakcinace může být zahájena v jakémkoliv ročním období a základní očkovací schéma tvoří 3 dávky. Dlouhodobou ochranu proti této závažné neuroinfekci zajistí pravidelné přeočkování. Dospělí i děti se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Rodiče často mají tendenci nechat očkovat své děti, ale na sebe zapomínají. Přitom u dospělých, zejména seniorů, má klíšťová encefalitida mnohem horší průběh a může zanechat řadu trvalých následků. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Přehled příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz

Prevence je nutná i na horách

Společným bodem v prevenci klíšťové encefalitidy i lymské boreliózy je pečlivá ochrana před klíšťaty – nejen v lese, ale také v parcích, na loukách, zahradách a na horách. Infikovaná klíšťata se totiž přesouvají do stále vyšších nadmořských výšek. Nejčastěji se vyskytují v nadmořské výšce mezi 700 až 900 m n.m., setkat se s nimi ale můžete i v oblastech okolo 1500 m n. m. (případy byly zaznamenány například v nejvyšších partiích Krkonoš nebo Orlických hor). Základem je oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi, používání repelentů a v neposlední řadě pečlivá kontrola celého těla po příchodu domů.

Opravdu umíte klíště správně odstranit?

Odborníci doporučují klíšťata odstraňovat velmi opatrně, nejlépe pinzetou a v rukavicích. Nemoci se totiž přenášejí jen porušenou kůží. Stačí i drobná oděrka, které si člověk ani nevšimne, a nákaza se do organismu může dostat. Na klíště nenanášejte žádné oleje nebo krémy, které by ho udusily. Opatrně ho uchopte pinzetou co nejblíže kůži a mírným tahem doplněným malými kývavými pohyby ho pomalu vytáhněte. Dejte pozor, abyste neodtrhli hlavičku. S klíštětem netočte. Ranku i pinzetu vydezinfikujte a dobře si umyjte ruce.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.