Zdraví a nemoci

13. října 2015 04:20

Lucie Průchová

Máte mladší sestru? Pokud ano, pravděpodobně vám hrozí obezita!

Studie novozélandské Aucklandské univerzity nyní ukázala, že u starší ze dvou sester je o 40 procent vyšší riziko rozvoje obezity či nadváhy. Díky těmto zjištěním je možné včas zasáhnout a také adekvátně změnit životní styl.

Pokud tedy máte mladší sestru, bude lépe, když hned začnete cvičit a žít zdravě.

Vědci z Aucklandské univerzity pod vedením Wayneho Cutfielda sledovali 27 000 sester a výsledky svého zkoumání publikovali v časopise Journal of Epidemiology and Community Health. Pokud tedy máte mladší sestru, pak máte podle nich o 29 procent vyšší pravděpodobnost, že budete tlustší než vaše mladší sestra, a je o 40 procent větší nebezpečí, že v dospělosti budete mít nadváhu či budete obézní.

Jde již o čtvrtou studii novozélandských endokrinologů týkající se rizikových faktorů u prvorozených: většinou jde o větší inzulinovou rezistenci a vyšší krevní tlak, což znamená vyšší riziko cukrovky a vysokého krevního tlaku než u druhorozených.

Zatím jde ale jen o pozorovací výzkum, kdy vědci ještě nedefinovali důvody těchto jevů, zjevně souvisejících s různým druhem placentárních cév, s nimiž se setkáváme mezi prvním a druhým těhotenstvím. Důsledkem toho je následný různý přísun krve k plodu.

Tento objev by podle autorů studie mohl částečně vysvětlovat epidemii obezity v průmyslově vyspělých zemích, kde se rodiny často redukují na jediné dítě. V blahobytné společnosti je nebezpečí vzniku nadváhy a obezity u prvorozených obecně vysoké, ať už pak následují štíhlejší sestry a bratři, či nikoli.

"Pořadí, v němž se děti rodí, je nezávislé na naší vůli, a role, jakou to může hrát ve vzniku obezity, je malá ve srovnání s tím, jak společnost propadá moru nezdravé výživy a sedavému životnímu stylu," říká prezident American College of Lifestyle Medicine David Katz.

"Studie ukazuje tento jev u žen, ale už dříve byl zjištěn také u mužů. Možná zde hraje roli typ výživy v děloze, který se liší: buď jsou prvorození v prvních fázích života více vyživováni, neboť budoucí matka poprvé zakouší pocit štěstí, anebo se setkávají se zvláštními typy stresu, zatímco druhorození před sebou mají otevřenou cestu. Novozélandská studie nezohledňovala tyto individuální psychologické faktory, které mohou mít významnou roli. Pořadí, v němž děti přicházejí na svět, je faktorem, který nelze změnit, je ale možné změnit životní styl a nastolit zdravou výživu," dodává doktor Katz.

"Moje rada prvorozeným zní, že výsledky našeho výzkumu je mají vést k tomu, aby zdravě žili. V žádném případě si nesmějí myslet, že když se narodili jako první, čeká je obezita, cukrovka či vysoký krevní tlak. Jde pouze o jeden rizikový faktor. Aby se rozvinula nějaká nemoc, nejen obezita či cukrovka, je vždy zapotřebí kombinace několika rizikových faktorů. Nejlépe je tedy počet těchto faktorů co nejvíce omezit a co nejrychleji přijmout zdravý životní styl," zdůrazňuje hlavní autor studie Wayne Cutflied.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek
Štítky životní styl nadváha diabetes mellitus hypertenze Aucklandská univerzita David Katz

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.