zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Máte mladší sestru? Pokud ano, pravděpodobně vám hrozí obezita!

Sestry - Proč je starší většinou silnější?
Autor: ilustrační foto/thinkstockphotos.com Sestry - Proč je starší většinou silnější?
pruchol , Vydáno: 13.10.2015
Studie novozélandské Aucklandské univerzity nyní ukázala, že u starší ze dvou sester je o 40 procent vyšší riziko rozvoje obezity či nadváhy. Díky těmto zjištěním je možné včas zasáhnout a také adekvátně změnit životní styl.

reklama

Pokud tedy máte mladší sestru, bude lépe, když hned začnete cvičit a žít zdravě.

Vědci z Aucklandské univerzity pod vedením Wayneho Cutfielda sledovali 27 000 sester a výsledky svého zkoumání publikovali v časopise Journal of Epidemiology and Community Health. Pokud tedy máte mladší sestru, pak máte podle nich o 29 procent vyšší pravděpodobnost, že budete tlustší než vaše mladší sestra, a je o 40 procent větší nebezpečí, že v dospělosti budete mít nadváhu či budete obézní.

Sestry - Proč je starší většinou silnější? - Obrázek 3 Foto:

Jde již o čtvrtou studii novozélandských endokrinologů týkající se rizikových faktorů u prvorozených: většinou jde o větší inzulinovou rezistenci a vyšší krevní tlak, což znamená vyšší riziko cukrovky a vysokého krevního tlaku než u druhorozených.

Zatím jde ale jen o pozorovací výzkum, kdy vědci ještě nedefinovali důvody těchto jevů, zjevně souvisejících s různým druhem placentárních cév, s nimiž se setkáváme mezi prvním a druhým těhotenstvím. Důsledkem toho je následný různý přísun krve k plodu.

Jídlo z fastfoodu hlad nezažene

Učíme děti... obezitě

Tento objev by podle autorů studie mohl částečně vysvětlovat epidemii obezity v průmyslově vyspělých zemích, kde se rodiny často redukují na jediné dítě. V blahobytné společnosti je nebezpečí vzniku nadváhy a obezity u prvorozených obecně vysoké, ať už pak následují štíhlejší sestry a bratři, či nikoli.

"Pořadí, v němž se děti rodí, je nezávislé na naší vůli, a role, jakou to může hrát ve vzniku obezity, je malá ve srovnání s tím, jak společnost propadá moru nezdravé výživy a sedavému životnímu stylu," říká prezident American College of Lifestyle Medicine David Katz.

Hlavním narušitelem spánku bývá dlouhá pracovní doba

Málo spíte? Hrozí vám větší riziko obezity!

"Studie ukazuje tento jev u žen, ale už dříve byl zjištěn také u mužů. Možná zde hraje roli typ výživy v děloze, který se liší: buď jsou prvorození v prvních fázích života více vyživováni, neboť budoucí matka poprvé zakouší pocit štěstí, anebo se setkávají se zvláštními typy stresu, zatímco druhorození před sebou mají otevřenou cestu. Novozélandská studie nezohledňovala tyto individuální psychologické faktory, které mohou mít významnou roli. Pořadí, v němž děti přicházejí na svět, je faktorem, který nelze změnit, je ale možné změnit životní styl a nastolit zdravou výživu," dodává doktor Katz.

Sestry - Proč je starší většinou silnější? - Obrázek 2 Foto:

"Moje rada prvorozeným zní, že výsledky našeho výzkumu je mají vést k tomu, aby zdravě žili. V žádném případě si nesmějí myslet, že když se narodili jako první, čeká je obezita, cukrovka či vysoký krevní tlak. Jde pouze o jeden rizikový faktor. Aby se rozvinula nějaká nemoc, nejen obezita či cukrovka, je vždy zapotřebí kombinace několika rizikových faktorů. Nejlépe je tedy počet těchto faktorů co nejvíce omezit a co nejrychleji přijmout zdravý životní styl," zdůrazňuje hlavní autor studie Wayne Cutflied.

Zdroj: ČTK

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama