Nejšílenější trendy v honbě za zdravím a štíhlou postavou
Nejšílenější trendy v honbě za zdravím a štíhlou postavou
Stejně, jako je člověk schopen si zdraví neuvěřitelně zničit, je schopen podstoupit i neuvěřitelné věci, aby své tělo dal zase do pořádku. A to klidně i pomocí metod, jejichž skutečnou účinnost nikdy nikdo neprokázal.
Máme pro vás pár příkladů. Některé metody lidé praktikovali v blízké či vzdálenější minulosti, některé jsou populární dodnes:
Pojídání placenty
Chválabohu, že zdravotní výhody se u téhle šílenosti nepotvrdily, i když placenta bezesporu obsahuje řadu velmi cenných látek. Poslední výzkum ale neprokázal, že by snězení vlastní placenty po porodu skutečně pomohlo v prevenci poporodní deprese a podpořilo imunitní systém. Tento podivný trend se stal populárním poté, co celebrity jako Kourtney Kardashian přísahaly na blahodárné účinky, které pojídání vlastní placenty má (nešlo doslova o pojídání, ale o nápoj připravený z rozmixované části placenty). Jak se ale ukázalo, není žádný důvod následovat je, zejména pokud se vám jen z myšlenky na takovou věc obrací žaludek.
Nápoje z rozmixovaných kopyt a kůže
V 70. letech minulého století se stal hitem dietní nápoj Prolinn pojmenovaný podle jeho tvůrce Rogera Linna. Stačilo pít pouze tento nápoj a štíhlá postava byla zaručena. V tomto případě se vyplatilo raději nezjišťovat, z čeho se „zázračný“ nápoj vyrábí. Zvířecí kopyta, kůže, šlachy, rohy a další jateční odpad. Stačilo zamaskovat to všechno umělou příchutí, aby ta břečka uživatelům chutnala.
Vyplivnutí každého sousta
V Americe s tímto trendem přišel už na začátku 20. Století obchodník s uměleckými předměty Horace Fletcher (tedy nikoli studovaný doktor nebo alespoň výživový poradce), přezdívaný také Velký žvýkač. Jeho původním záměrem bylo zhubnout, protože byl tak tlustý, že ho pojišťovna odmítala pojistit. Fletcherova teorie byla taková, že pokud každé sousto v ústech rozkoušete celkem dvaatřicetkrát (číslo je odvozeno z počtu zubů dospělého člověka) a pak vyplivnete, vaše tělo si z jídla vezme veškeré živiny, které potřebuje, aniž byste jídlo museli spolknout. Samozřejmě je to hloupost a navíc je to pěkně odporné. Představte si, jak by to vypadalo třeba v narvané restauraci o polední pauze.
Pojídání parazitů
Tenhle trend je o to děsivější, že je ze současnosti. Podle deníku Daily Mail mladé ženy v Číně pojídají vajíčka škrkavek, aby byly štíhlejší. O škrkavkách jste už nejspíš slyšeli. Jsou to paraziti, kteří se nejdřív dostanou do vašeho žaludku, odtud do krevního oběhu a plic. Pokud se vám taková zvířátka usídlí v trávicí soustavě, nejenže ztratíte chuť k jídlu (následkem čehož je samozřejmě i to, že zhubnete), ale začnou vám poškozovat orgány, ke kterým se dostanou (plíce, střeva, ledviny, mozek, oči…).
V minulosti se už něco podobně šíleného objevilo. Šlo o pojídání tasemnic. Tento trend se objevil poté, co se v roce 1954 ukázalo, že tasemnice je parazit žijící z potravy přijímané svým hostitelem. Lidé tedy věřili, že i když se budou přejídat, tloustnout za ně bude tasemnice, pokud ji v sobě budou mít.
Pijavice na tělo
Už před několika tisíci let lidé zjistili, že pijavice lékařská může člověku pomoci od mnoha neduhů. A dokonce i moderní medicína uznává, že tihle malí upíři můžou člověku pomoci od mnoha neduhů. Takzvaná hirudoterapie je například v USA uznána jako oficiální lékařská metoda.
Nejde o to, že pijavice z člověka vysaje krev, ale naopak do ní dostane účinné léčivé enzymy. S pomocí pijavic se tak léčí vysoký krevní tlak, bércové vředy, ekzémy, lupénka, artróza nebo třeba migréna. Pijavice používala v rámci detoxikačního programu například herečka Demi Moore a dobrovolně si je nechal přisávat i operní pěvec Andrea Bocelli, aby mu pomohly s posílením hlasivek. Pijavice prý pomáhají i s otěhotněním, což si kdysi prý úspěšně vyzkoušela i slavná egyptská královna Kleopatra.
Popíjení myšího vína
Víno vyráběné z myších mláďat je v Korei tradičně užíváno jako povzbuzující zdravotní nápoj, který dokáže vyléčit všechny neduhy. No, možná raději zůstaneme věrni Chardonnay. A co vy?