Nepoceňujte klíšťata ani s příchodem podzimu: Bylinkářka radí, jak zmírnit následky boreliózy

Nenápadné kousnutí, které může skončit napadením srdce, kloubů i nervové soustavy. Boreliózu přenášenou klíšťaty si lidé často spojují s letními prázdninami. Klíšťatům se ale velmi daří ve vlhku, takže koncem léta a začátkem podzimu jejich aktivita naopak zase narůstá. Hrozba boreliózy tak může trvat i do začátku listopadu. Pro úspěšnou léčbu nemoci je důležité odhalit a podchytit ji co nejdříve. Urychlit rekonvalescenci pak mohou pomoci i různé bylinky.

Dvojnásobná kontrola

Jako u každé další nemoci je nejlepším řešením prevence. To ale neznamená vyhýbat se procházkám do přírody. Pokud se pohybujeme v rizikovějších oblastech, vhodnější je na ven volit dlouhé kalhoty a oblečení světlé barvy, na kterém jsou klíšťata dobře vidět. Ještě důležitější je prohlídka celého těla, nejlépe dvojí. Ihned po návratu z přírody máme šanci na kůži najít ještě nepřisátá klíšťata. Druhá kontrola by měla proběhnout večer před spaním – pokud jsme některé klíště přehlédli, a přece jen se zvládlo přisát, při včasném odstranění se nemoc do těla nestihne rozšířit. Onemocnění totiž vyvolávají bakterie, pro jejichž přenos je potřeba delší čas. To znamená, že čím déle bude klíště přisáté, tím je větší pravděpodobnost, že budete nakažení.

ENCEFALITIDA A BORELIÓZA: JAK JE POZNAT A CO VÁM HROZÍ?

Oblečení zvenku je dobré vytřepat nad vanou. Obzvláště obezřetní by potom měli být majitelé psů. Nejenže klíšťata číhají i na psích výbězích a na trávnících uprostřed sídlišť, ale navíc mohou klíšťata z čtyřnohého miláčka na lidi přelézt i po několika dnech. Tohoto cizopasníka tak na sobě můžete nalézt, i když jste celý den trávili doma.

Je potřeba si také uvědomit, že borelie nepřenášejí jen klíšťata, ale také komáři, muchničky a další hmyz. Pokud používáte ochranné spreje, dejte si pozor zvláště u těch, které se nanášejí přímo na kůži. Šetrnější jsou většinou ty s přírodním složením. Jako přírodní repelent lze použít levanduli, citronovou trávu a tymián.

OTRAVNÝ HMYZ BEZ ŠANCE: CO PLATÍ NA KLÍŠŤATA, MRAVENCE NEBO KOMÁRY?

Příznaky mohou být různé

Místo po přisátém klíštěti kontrolujeme, jedním z příznaků boreliózy je totiž červená skvrna, která se může objevit v řádu dnů i týdnů. Neobjeví se ale vždy, takže je vhodné nepodceňovat ani další příznaky. „Pokud se nákaza rozšíří, doprovázejí ji příznaky typické pro chřipku – zvýšená teplota, třesavka, bolest svalů a kloubů a celková slabost a únava,“ popisuje symptomy nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Tyto příznaky bychom rozhodně neměli podceňovat, neléčená borelióza totiž může přejít v chronickou infekci, kterou doprovázejí závažná onemocnění kloubů, srdce nebo nervové soustavy.

JE KLÍŠTĚ INFIKOVANÉ? PORADÍME VÁM, JAK TO ZJISTIT

Bylinky, které zmírní následky nemoci

Nasazení antibiotik je nejvhodnější v raném stadiu, ve většině případů po nich infekce odezní. S jejich pozdním nasazením se ale účinnost léčby snižuje. V rané, ale i pozdější fázi je proto vhodné je doplnit doprovodnou bylinnou léčbou, která pomůže organismus od nežádoucích bakterií očistit. „Pro pomoc organismu můžeme z přírodních prostředků využít topol a štětku soukenickou. Je ovšem třeba se zaměřit též na následky boreliózy. Napadá především játra, a tak zde můžeme využít tinkturu z jalovce a ostropestřce. Vždy je též napaden pohybový aparát – klouby, záda. V tomto ohledu nám pomůže olše, třezalka na záněty a gemmoterapeutikum z vrby na bolestivé stavy,“ radí bylinkářka. Bohužel, borelie často napadají rovněž nervový systém, štítnou žlázu a kůži. Při napadení nervového systému pomůže podle Podhorné gemmoterapeutikum z bělotrnu, javoru babyky a třezalka. Štítnou žlázu podpoří rozchodnice a aronie.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.