Nepodceňujte pihy a znaménka na kůži. Kdy raději zajít k dermatologovi?

Pihy a znaménka vnímáme jako přirozenou součást své kůže už od dětského věku. S časem jich přibývá a v rámci prevence je dobré občas pihy prohlédnout. To proto, abychom případně včas vyhledali pomoc lékaře, pokud by se některé z našich znamének nebo pih začalo podezřele měnit. Co přesně může být tou podezřelou změnou?

Každoročně bohužel přibývá lidí, kterým je diagnostikována rakovina kůže. A co je horší, řada z nich na toto onemocnění i umírá. Důvodem bývá hlavně pozdní příchod k lékaři, kdy je nádor již v pokročilé fázi. Proto lékaři stále více apelují na důslednost při kontrolování stavu kůže. Odhalit zhoubné bujení nemusí být vždy lehké, projevy nádorových onemocnění jsou mnohdy nenápadné a pozvolné, bereme je tak za součást našeho těla, které se v čase také mění a vyvíjí. V určité chvíli bychom ale měli zpozornět a svěřit se do rukou zkušeného lékaře.

„Neškodné znaménko je víceméně stále stejné, nemění svoji velikost, barvu ani tvar. Podezřelé znaménko naopak může svoji velikost náhle zvětšit, může se změnit jeho barva, okraje se stanou nejasně ohraničenými nebo znaménko začne svědit, v horším případě může i krvácet,“ vysvětluje MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. z Kliniky preventivní dermatologie. U žen se nádory kůže objevují nejvíce na nohou, u mužů to bývá nejčastěji na trupu, zátylku nebo v oblasti vlasů.

Vznik pigmentových skvrn na kůži ovlivňuje kromě genů hlavně slunce. Důležitá je proto dostatečná ochrana před slunečním zářením, to znamená nevystavování se slunečnímu záření bez použití SPF faktoru ideálně od dubna až do října, vyvarování se pobytu na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou a zamezení rizika spálení. A také pravidelné kontrolování pih i znamének, nejlépe jednou za měsíc.

Jak na kontrolu svépomocí?

Najděte si čas a prohlédněte si důkladně celý povrch těla. Drobné pihy pod průměr půl centimetru většinou bývají neškodné. Stejně tak i znaménka, která nemění svou velikost, barvu ani tvar. Zbystřit je třeba v případě viditelné změny znaménka, která se týká buď velikosti, barvy nebo jeho tvaru nebo v případě nově vzniklého svědění. Alarmující je, pokud znaménko opakovaně krvácí. Odborníci zdůrazňují, že není vhodné návštěvu dermatologa nikterak odkládat ve chvíli, kdy pozorujete náhle zvětšení pihy či znaménka, změnu barvy, nejasně ohraničené okraje, svědění nebo v nejhorším případě krvácení.

Jednoduchá pomůcka – ABCDE

Při kontrole znamének se můžete orientovat podle jednoduché klasifikace ABCDE. Pokud jsou dvě a více z těchto písmen pozitivní, měli byste určitě navštívit dermatologa.

A (asymmetry): Asymetrie

Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

B (border): Ohraničení

Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

C (colour): Barva

Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

D (diameter): Průměr

Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

E (elevation): Vyvýšení

Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

TIP: Nechte si znaménka zkontrolovat dermatology

„Na pravidelnou roční preventivní kontrolu pigmentových névů by měl chodit každý, komu není lhostejné jeho zdraví. Pravidelné kontroly jsou doporučovány lidem, kteří kožní nádor prodělali nebo jej prodělal někdo z pokrevních příbuzných, dále lidem, kteří mají mnohočetné pigmentové névy, obrovské vrozené névy, nízký fototyp kůže nebo pracují ve venkovním prostředí,“ uzavírá dermatoložka Rajská.

Pokud se některé z vašich znamének rychle zvětšilo, změnilo barvu nebo má nevýrazné kraje a je větší jak půl centimetru, nebo jen chcete mít jistotu, že všechny vaše pihy jsou neškodné, objednejte se na konzultaci k dermatologovi. Využít můžete i pravidelnou akci s názvem Stan proti melanomu, kde vám znaménka zdarma vyšetří zkušení odborníci. Letos probíhá v průběhu září v Praze, Brně a Ostravě, vždy v době od 10 do 18 hodin:

14.–15. 9. Praha – Václavské náměstí

21. 9. Brno – Moravské náměstí

22. 9. Ostrava – Shopping Park Avion


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.