8 příčin rakoviny kůže, které vás mohou překvapit

Pravděpodobně dobře víte, že opékat se na slunci jako kuře na rožni není cesta ke zdraví. Může vás to stát i vážné onemocnění v podobě rakoviny kůže. Existují však i překvapivá rizika, o kterých jste možná dosud neměli ani tušení!

Rakovina kůže je stejně nebezpečná jako jiné druhy této nemoci a může být stejně fatální, pokud ji nerozeznáte včas. Obvykle se nádory vyvíjí v místech, která jsou nejčastěji vystavena slunci, jako je tvář, pokožka hlavy, krk a hrudník.

Zatímco vystavení škodlivým UV paprskům je nejčastější příčinou rakoviny kůže, není to jediné riziko. Existují i další, o kterých byste měli rozhodně vědět!

1. Stačí jedno spálení!

Dokonce i jen jedno jediné ošklivé spálení se na slunci může zdvojnásobit riziko vzniku melanomu, jak tvrdí vědecké výzkumy z Melanoma Research Foundation. Pokud se vám to stane, neexistuje žádný způsob, jak celý proces zvrátit, ale budiž vám to výstrahou napříště! Bez opalovacího krému s vysokým faktorem a ochranného oblečení prostě ani ránu. Pravidelné každodenní používání přípravku alespoň s SPF 15 snižuje riziko vzniku melanomu o celou polovinu.

2. Máte světlou pleť

Melanin je pigment, který dodává pleti barvu – čím je tedy kůže tmavší, tím více melaninu máte. Poskytuje nám určitou ochranu před slunečním UV zářením, takže pokud jste přirozeně bledí, máte větší pravděpodobnost, že se spálíte, a proto vám také hrozí vyšší pravděpodobnost rakoviny kůže.

Ovšem nemyslete si, že jste v bůhvíjakém bezpečí, pokud jste tmavovlasý snědý typ. Melanom je opravdu méně častý například u Afroameričanů, ale když u nich udeří, má tendenci být mnohem nebezpečnější. Provádějte proto preventivní kontrolu pokožky a ujistěte se, že pečlivě kontrolujete jakékoli podezřelé skvrny na rukou, chodidlech nebo pod nehty.

3. Jste zrzaví

Stejná genetická mutace zodpovědná za červené vlasy také zvyšuje riziko melanomu! Vědci zjistili, že určitá mutace, přesně MC1R-RHC, aktivuje dráhu způsobující rakovinu, když je někdo se zrzavými vlasy vystaven UV záření.

4. Žijete v horách

Pokud žijete v horských oblastech, máte bohužel větší pravděpodobnost, že se setkáte s melanomem, než člověk, který žije blíže hladině moře. Problémem je nadmořská výška. „Většina lidí se domnívá, že riziko rakoviny kůže se zvyšuje jen tím, že se blížíte k rovníku, ale vyšší výšky jsou také nebezpečné," vysvětluje newyorský dermatolog Bruce Robinson. Nejenže se zvyšuje množství UV záření, ale řidší vzduch neabsorbuje ultrafialové vlny příliš účinně, což znamená, že je to více škodlivé pro kožní buňky.

5. Často létáte

Piloti a letušky mají dvakrát větší pravděpodobnost vývoje melanomu ve srovnání se širokou veřejností. Alespoň to uvedla v roce 2014 studie University of California. „Většina lidí si neuvědomuje, že v běžných leteckých hladinách dochází k 50% nárůstu intenzity UV záření," vysvětluje doktor Robinson. Zatímco konstrukce letadla poskytuje určitou ochranu, UVA paprsky, které jsou ještě intenzivnější při letu nad mraky nebo zasněženými horami, procházejí okny letadla. Takže se do letadla namažte opalovacím krémem (alespoň s SPF 30) a potěšení z výhledu raději vyměňte za stažená okénka.

6. Hodně řídíte

Asi tři čtvrtiny melanomů v počátečním stadiu jsou na levé straně těla. Podle studie St. Louis University School of Medicine je to proto, že jsme vystavení UV záření při řízení auta. Zatímco sklo účinně blokuje UVB záření, boční okna automobilů umožňují průchod 63 % UVA záření. Muži jsou ještě ohroženější než ženy, řídí totiž přece jen častěji. Jednou z možností ochrany je průhledný okenní film, který odráží UVB a UVA záření bez omezení viditelnosti, nebo opět klasický opalovací krém, a to i ve dnech, kdy je pod mrakem.

7. Jste vystaveni chemikáliím

Expozice arzenu byla spojena s několika typy rakoviny, včetně rakoviny kůže. Ačkoli se s podobnými chemickými „dryáky" už běžně nesetkáváme, přesto existují lidé, kteří jsou kvůli manipulaci s chemikáliemi ohroženější skupinou. Pokud jste někdy pobývali nebo pracovali v továrně nebo na farmě, která používala pesticidy se stopou arzenu, pak byste mohli být vystaveni zvýšenému riziku rakoviny kůže.

8. Máte to v rodině

Pokud prodělali vaši prarodiče, rodiče nebo sourozenci rakovinu kůže, máte o 50 % vyšší pravděpodobnost, že s ní budete také bojovat, než lidé, kteří toto onemocnění nemají v rodinné historii. O to více se chraňte a dbejte na prevenci!

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.