Spoléháte se na make-up s SPF faktorem? Bohužel to zdaleka nestačí!

Také máte ráda produkty, které sjednocují několik výhod dohromady? Šampony s kondicionérem, krémy na noc i den nebo make-up rovnou s UV filtrem. Zní to dobře a šetří to čas. Jsou ale opravu účinné? V posledním případě se rozhodně nevyplácí na to spoléhat.

Jak to tedy je? Je make-up s SPF stejně účinný jako opalovací krém? Technicky vzato, sluneční filtr ve vašem make-upu se neliší od toho, čím se mažete při opalování, když chcete chránit pokožku před poškozením sluncem. „Chcete-li dosáhnout na účinky slunečního filtru, který je uvedený na etiketě, museli byste aplikovat asi 2 mg výrobku na čtvereční centimetr vaší pokožky obličeje,” říká dermatoložka Sonia Batra z výzkumného centra v americké Santa Monice.

To ale v praxi těžko zvládnete! „Lidé zřídkakdy používají tak moc přípravku a ještě častěji si nanesou méně než polovinu takového množství, aby neměli make-upu moc,” říká Sonia. A to je důvod, proč si odborníci myslí, že většina podobných výrobků vás prostě nemůže dostatečně ochránit před zákeřným sluníčkem.

„Říkám všem svým pacientkám, že SPF obsažený v make-upu by neměl být jejich primární ochranou proti slunci,” vysvětluje dermatoložka.

Jak se nejlépe chránit, když nosíte v létě make-up?

Místo toho, abyste se spoléhala pouze na zmíněný make-up s ochranou před slunečním zářením, použijte skutečný opalovací krém „třicítku” (SPF 30) jako podklad, a teprve potom aplikujte make-up jako vždy. Teprve taková péče o pleť vám zaručí pořádnou ochranu tváře. Zapomínat byste neměla ani na krk a dekolt, které slunci vystavujete stejně jako obličej.

Jak nosit make-up s SPF?

To samozřejmě neznamená, že byste se měla vyhýbat make-upu s SPF úplně. Je to vlastně dobrý pomocník, když třeba zapomenete na poctivý základ. Stačí jen vědět, že to prostě není nejspolehlivější ochrana. Na druhou stranu, pokud ho budete mít v kabelce, nikdy nic nezkazíte a můžete se během dne trochu „domáznout”.

Co si koupit?

Pokud si koupíte make-up s SPF, ujistěte se, že obsahuje široké spektrum opalovací ochrany, tedy že chrání jak proti UVA, tak i UVB paprskům! Abychom si v tom udělali jasno, UVA paprsky mohou způsobit předčasné stárnutí, zatímco UVB spálí kůži. Přílišné vystavení oběma zářením může způsobit rakovinu kůže, a to už za každodenní mazání opravdu stojí!

Rozhodně se vyzbrojte alespoň UV filtrem s číslem 15 a vyšším. Ty vám zaručí, že pracují s aktivními složkami, jako je oxid zinečnatý nebo avobenzon. Stejné požadavky, pokud jde o ochranu před sluníčkem, klaďte na rodinu, Mažte děti krémem s SPF 50 a nenechávejte je běhat přes poledne na slunci. A chtějte i po partnerovi, aby ochranu před sluníčkem nezanedbával. Rakovina kůže je plíživá a zákeřná.

Rty potřebují speciální dávku!

Jeden zkrášlovací produkt by ale měl mít vždy SPF. Je to balzám na rty! „Rty nemají téměř žádný melanin, takže potřebují zvláštní ochranu před sluncem,“ říká dermatoložka. Vybírejte proto vždy produkty – rtěnky, balzámy a lesky –, které filtry obsahují, a mažte, mažte, mažte….

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 6. 2024

Pokud jste připraveni a dobře zorganizováni, Berani, měl by dnešní den proběhnout hladce a příjemně. Nebojte se oddávat fantaskním snům a věcem rozmarné povahy. Máte právo vybočit z běžné rutiny. Pokud jste však své úkoly nedělali pořádně, budete nyní muset věnovat čas dohánění a plánování dopředu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.