Pozor na balzám na rty! Může způsobit víc škody než užitku
Jestli pořád natíráte a rty jsou přesto suché, možná je na čase vyměnit balzám na rty Zdroj: Thinkstock
Popraskané rty, kdo by to neznal, obzvlášť během zimy. V obchodech nám nabízejí tisíce výrobků, které slibují našim rtům úlevu a maximální hydrataci. Tyčinky na rty často vypadají i voní lákavě, ale mohou obsahovat zbytečné přísady, které váš problém pouze zhorší.
Co je tedy nejdůležitější sledovat při nakupování balzámu? Kombinaci přísad, které hydratují, a těch, které mají udržet vlhkost rtů a vytvářet na rtech jakousi ochrannou vrstvu. Naše rty jsou poměrně teplé, proto balzám taví a hydratační složky se tak mohou do vysušených rtů lépe absorbovat. Pak začne působit i druhá skupina látek, která vytvoří na ústech určitou ochrannou bariéru. Díky tomu se voda ve rtech udrží a zároveň se zabrání její ztrátě odpařováním.
V ideálním případě preferujte balzámy, které obsahují oba dva typy složek – nejen hydratující, ale i zachovávající vlhkost. Mezi zvlhčovače patří například bambucké máslo nebo olej z pupalky, do druhé skupiny třeba včelí vosk, vazelína nebo parafín.
Ochrání vás před sluncem?
Dále je důležité se při výběru zaměřit i na to, jestli má tyčinka na rty SPF (ochranný slunečný faktor). Lidé totiž velmi často zapomínají, že by měli před slunečním zářením chránit i rty. Můžete zkusit ochranný balzám s oxidem zinečnatým, díky němuž dochází k zabránění negativních účinků slunečního záření. Pokud nemá váš balzám SPF, zkuste si na rty kromě hydratačního balzámu nanést po jeho zaschnutí i vrstvičku opalovacího krému.
Jestliže chcete mít sametově jemné rtíky, zkontrolujte ve složení balzámu, zda se tam nenacházejí nějaké dráždivé složky, kterým je lepší se vyhnout. O co konkrétně se jedná? Určitě se zaměřte na následující.
1. Vůně
Aroma květin, citrusů a dalšího ovoce nebo třeba žvýkačky vám sice může připomínat dětství, ale v tomto případě se moc nostalgie nevyplácí. Mnoho z nás má totiž na přísady, které se přidávají do balzámu proto, aby voněl a působil lákavěji, alergii. Často na ně rty reagují podrážděně.
Na vině jsou nejčastěji látky zvané cinnamáty, které se do přípravků přidávají právě díky jejich lákavé vůni a zároveň proto, že působí coby sluneční filtr pohlcující UV záření. Někdy ovšem může dojít po nanesení balzámu s cinnamáty k alergické reakci na světlo.
2. Fenol nebo mentol
Ačkoliv můžete u těchto složek vnímat, že vám rty krásně ochladí, zklidňují a hydratují a vy máte pocit, jako by se léčily, nenechte se mýlit. Odborníci doporučují, abyste se balzámům s těmito látkami raději vyhnuli. Ve skutečnosti totiž mohou tyto výrobky způsobit podráždění vašich rtů a zvýšit jejich citlivost.
3. Vitamín E
Ohledně přínosu vitamínu E se odborníci neshodují. Zatímco jedni tvrdí, že může uživatelkám a uživatelům způsobovat alergické reakce, jiným výzkumy prokázaly, že jsou na něj alergie velmi vzácné. Odpůrci vitamínu E uvádějí jako jeho dobrou alternativu včelí vosk, který udrží rty více hydratované a navíc bez rizika podráždění.
-šp-