Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Pozor na balzám na rty! Může způsobit víc škody než užitku

Popraskané rty, kdo by to neznal, obzvlášť během zimy. V obchodech nám nabízejí tisíce výrobků, které slibují našim rtům úlevu a maximální hydrataci. Tyčinky na rty často vypadají i voní lákavě, ale mohou obsahovat zbytečné přísady, které váš problém pouze zhorší.
Vydáno: 30.11.2016
Jestli pořád natíráte a rty jsou přesto suché, možná je na čase vyměnit balzám na rty
Autor: Thinkstock Jestli pořád natíráte a rty jsou přesto suché, možná je na čase vyměnit balzám na rty

Co je tedy nejdůležitější sledovat při nakupování balzámu? Kombinaci přísad, které hydratují, a těch, které mají udržet vlhkost rtů a vytvářet na rtech jakousi ochrannou vrstvu. Naše rty jsou poměrně teplé, proto balzám taví a hydratační složky se tak mohou do vysušených rtů lépe absorbovat. Pak začne působit i druhá skupina látek, která vytvoří na ústech určitou ochrannou bariéru. Díky tomu se voda ve rtech udrží a zároveň se zabrání její ztrátě odpařováním.

V ideálním případě preferujte balzámy, které obsahují oba dva typy složek – nejen hydratující, ale i zachovávající vlhkost. Mezi zvlhčovače patří například bambucké máslo nebo olej z pupalky, do druhé skupiny třeba včelí vosk, vazelína nebo parafín.

Ochrání vás před sluncem?

Dále je důležité se při výběru zaměřit i na to, jestli má tyčinka na rty SPF (ochranný slunečný faktor). Lidé totiž velmi často zapomínají, že by měli před slunečním zářením chránit i rty. Můžete zkusit ochranný balzám s oxidem zinečnatým, díky němuž dochází k zabránění negativních účinků slunečního záření. Pokud nemá váš balzám SPF, zkuste si na rty kromě hydratačního balzámu nanést po jeho zaschnutí i vrstvičku opalovacího krému.

Bez balzámu ani krok!

Balzám na rty: 8 znaků, že jste na něm opravdu závislá

 

Jestliže chcete mít sametově jemné rtíky, zkontrolujte ve složení balzámu, zda se tam nenacházejí nějaké dráždivé složky, kterým je lepší se vyhnout. O co konkrétně se jedná? Určitě se zaměřte na následující.

1. Vůně

Aroma květin, citrusů a dalšího ovoce nebo třeba žvýkačky vám sice může připomínat dětství, ale v tomto případě se moc nostalgie nevyplácí. Mnoho z nás má totiž na přísady, které se přidávají do balzámu proto, aby voněl a působil lákavěji, alergii. Často na ně rty reagují podrážděně.

Na vině jsou nejčastěji látky zvané cinnamáty, které se do přípravků přidávají právě díky jejich lákavé vůni a zároveň proto, že působí coby sluneční filtr pohlcující UV záření. Někdy ovšem může dojít po nanesení balzámu s cinnamáty k alergické reakci na světlo.

2. Fenol nebo mentol

Ačkoliv můžete u těchto složek vnímat, že vám rty krásně ochladí, zklidňují a hydratují a vy máte pocit, jako by se léčily, nenechte se mýlit. Odborníci doporučují, abyste se balzámům s těmito látkami raději vyhnuli. Ve skutečnosti totiž mohou tyto výrobky způsobit podráždění vašich rtů a zvýšit jejich citlivost.

3. Vitamín E

Ohledně přínosu vitamínu E se odborníci neshodují. Zatímco jedni tvrdí, že může uživatelkám a uživatelům způsobovat alergické reakce, jiným výzkumy prokázaly, že jsou na něj alergie velmi vzácné. Odpůrci vitamínu E uvádějí jako jeho dobrou alternativu včelí vosk, který udrží rty více hydratované a navíc bez rizika podráždění.

-šp-

Růžové, měkké a hladké - tak by měly vypadat zdravé rty

RTY: Co prozradí o vašem zdraví


7 tipů pro krásnější rty: Zaručeně fungují a budou vás bavit

Udělejte velký úklid ve své kosmetické taštičce a uvolněte místo pro zajímavé novinky určené pro nepřehlédnutelný půvab rtů.

Cukrový peeling

krásné rty lush

Suchá pusa se šupinkami kůže moc parády nenadělá a neskryjete ji ani pod vrstvu drahé rtěnky. Hebkost vrátí rtům obrušování. Používání speciálního cukrového peelingu nevyžaduje žádné dlouhé přípravy, stačí ho nanést na rty, promasírovat, a protože v něm není žádná chemie, zbytek klidně olízněte.

 

TIP: Jestli jste na sladké, potěší vás příchuť ovocná žvýkačka.

Lush, 245 Kč, www.lush.cz

 

 


Článek je zařazen v: Pomáda, popraskané rty, balzám na rty, tyčinka na rty, suché rty