10 nejčastějších chyb při opalování. Děláte je taky?

Sluníčko pomalu nabírá na intenzitě, venku trávíme stále více času a vystavujeme pokožku paprskům, které jí mohou už teď velmi ublížit. Spálení kůže, tvorba vrásek, pigmentace… to jsou jen některé důsledky zanedbané sluneční péče. A některé z nich už bohužel nejde napravit.

I když se o nebezpečí nadměrného slunění obecně ví, stále děláme chyby, které naší pokožce neprospívají. Jaké jsou ty nejčastější?

1. Používáme loňský opalovací krém

I opalovací krémy mají svou omezenou trvanlivost a nevypotřebovaný opalovací krém z loňských let vám dobrou ochranu pleti nezaručí, naopak. Prošlý krém může způsobit vyrážky, začervenání pokožky a hlavně ji nemusí chránit tak dobře jako krém nový. Každý rok je proto dobré investovat do nové sluneční péče a nespoléhat se na staré zásoby.

2. Máme stejný opalovací krém na tělo i na obličej

Opalovací krémy byste měli mít minimálně dva, jeden na tělo a druhý na obličej. Opalovací krém na obličej obsahuje vyší ochranný faktor, který by měl začínat minimálně na čísle 30. Obličej je vystaven slunečním paprskům každý den a kůže na obličeji je jemnější. Proto si zaslouží speciální péči.

3. Podceňujeme sluníčko schované za mrakem

Spálit se můžete nejenom na přímém slunci, ale také ve stínu, pod slunečníkem, nebo dokonce za oknem auta. UV záření totiž proniká i přes sklo nebo přes mraky.

4. Stačí se namazat 1x denně

To bohužel není pravda, mazat bychom se měli několikrát denně, hlavně pokud jsme vystaveni přímému svitu slunce. Každý pobyt na slunci bez UV ochrany zvyšuje riziko rakoviny kůže a způsobuje další změny na pokožce.

5. Opálená kůže už krém nepotřebuje

Je sice pravda, že pokožka, která je již opálená, si vytvoří přirozený ochranný faktor, ale ten nemá tak vysoký UV faktor, který by pokožku chránil dostatečně. Je proto potřeba chránit opalovacím krémem i opálenou pokožku.

6. Jedna vrstva krému stačí

Odborné literatury uvádějí, že bychom měli nanášet 2 gramy krému na centimetr čtvereční. Je proto lepší namazat se silnější vrstvou krému a ten nechat vstřebat do pokožky. Při prvním mazání bychom měli vytvořit bílou vrstvu krému, která se do pokožky vsákne a lépe ji chrání.

7. Denní krém s UV faktorem bohatě stačí

Pokud se pohybujete celý den v kanceláři, pak je tato ochrana dostatečná. Pokud se ale pohybujete na přímém slunci, tak rozhodně nenahradí opalovací krém!

8. Poopalovací péče není potřeba

Poopalovací péče je samozřejmě velmi důležitá. Po slunění je kůže citlivá a potřebuje závěrečnou péči. Měli bychom odstranit nečistoty a použít krém po opalování, který pleť hydratuje a dodá jí potřebné živiny, zároveň zpomalíme proces stárnutí pokožky, který nadměrné slunění způsobuje. Pokožka tak může díky poopalovací péči aktivně regenerovat.

9. Zapomínáme na nos, rty, uši a víčka

Kůže na rtech nebo na víčkách je velmi jemná, mnohdy ji ale zapomínáme namazat, což může mít nepříjemné následky. Často opomíjenou partií jsou také uši, především jejich zadní část, a také vlasová pokožka, například spálená pěšinka ve vlasech. Oči bychom měli chránit i brýlemi, vhodné jsou také pokrývky hlavy, které zaručí obličeji stín.

10. Mažeme se krémem na přímém slunci

Tato aplikace není stejně účinná, jako když si aplikujeme krém s předstihem. Doporučuje se namazat pokožku 15 minut před tím, než ji vystavíme prudkému slunečnímu záření. Opalovací krém se vstřebá a ven již vycházíme s ochranným štítem.

3x tip na opalovací mléko:

ASTRID SUN Hydratační mléko na opalování ve spreji OF 30

Obsahuje systém fotostabilních UV filtrů, který spolehlivě chrání pokožku před škodlivými vlivy UVA a UVB záření. Složení obohacené o multivitaminový komplex (beta-karoten, vitaminy A, E, F) poskytuje aktivní antioxidační ochranu, chrání pokožku před předčasným stárnutím a napomáhá bezpečnějšímu opalování. Mléko obsahuje D-panthenol, podporuje hydrataci pokožky a chrání ji před ztrátou vlhkosti a pružnosti.

200 ml / 199,90 Kč

Bio krém na opalování s pumpičkou Simple SPF 30

Opalovací krémy Butterbean Organics patří k vůbec nejčistším a nejšetrnějším na světě. Jsou vyrobené výlučně z blahodárných olejů, másel, včelího vosku v bio kvalitě a minerálu – oxidu zinku z Belgie. Minerální UV filtr na rozdíl od syntetických neproniká do těla a nezatěžuje pokožku, naopak zůstává na jejím povrchu, kde na bázi zrcadlového efektu odráží jak UVB, tak UVA záření. Krém má tekutou konzistenci pro snadnou aplikaci na velké plochy, snadné použití bez zanechání bílého filmu na pokožce, složení bohaté na antioxidanty a 80minutovou odolnost proti vodě.

118 ml/ 445 Kč (k dostání na www.biorganica.cz)

SUNDANCE krém na opalování Sensitive OF30

Je vhodný pro obzvláště citlivou, neopálenou pokožku. Vyvážený systém UVA/UVB filtrů spolu s vitamínem E chrání pokožku ihned po nanesení před slunečním zářením. Při pravidelném používání pomáhá předcházet předčasnému stárnutí a vzniku pigmentových skvrn. Pečující složení s panthenolem a aloe vera poskytuje pokožce intenzivní hydrataci a chrání pokožku před vysušením.

100 ml/89,90 Kč (dm drogerie)

DAYLONG Sensitive SPF 30 gel-krém

Extra lehký, speciálně vyvinutý pro citlivou kůži se sklonem ke slunečním alergiím a také pro mastnou pokožku. Vysoce účinná ochrana proti slunci. Snadno se roztírá, vstřebává a zanechává na kůži příjemný sametový pocit. Fotostabilní systém UV filtrů Daylong™ poskytuje vysoce účinnou a okamžitou ochranu proti UVA a UVB záření, efektivní ochranu buněk a chrání před sluncem podmíněným stárnutím kůže. Bez parabenů, parfému a emulgátorů, extrémně odolný vůči vodě.

100 ml/339 Kč

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 6. 2024

Pokud jste připraveni a dobře zorganizováni, Berani, měl by dnešní den proběhnout hladce a příjemně. Nebojte se oddávat fantaskním snům a věcem rozmarné povahy. Máte právo vybočit z běžné rutiny. Pokud jste však své úkoly nedělali pořádně, budete nyní muset věnovat čas dohánění a plánování dopředu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.