Zdraví a nemoci

26. května 2018 07:30

Anna Kopečková

Sluneční brýle: Pozor na to, jaké nosíte

Až 97 procent Čechů si během léta nasazuje sluneční brýle. Většina z nich ale zbytečně, protože spíš než UV filtru věnuje pozornost ceně a designu. Přitom nekvalitní sluneční brýle mohou očím ublížit víc, než kdyby si člověk vyrazil bez nich.

Kvůli oslabení ozonové vrstvy je sluneční záření rok od roku intenzivnější a vedle pokožky je nutné pečlivě chránit i zrak. Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Sluneční paprsky mohou také zapříčinit rakovinu kůže očních víček a spojivky.

„Každé sluneční brýle svit oslabí, ale ne všechny brýle chrání zrak dostatečně. Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Jen jedny nestačí

Do města, na sport nebo k moři jedny sluneční brýle nestačí. Před nákupem slunečních brýlí je proto důležité nejprve si uvědomit, při jaké příležitosti je člověk bude nosit. „Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ popisuje Pavel Stodůlka. Při pobytu u moře se doporučuje zatmavení brýlí 50 - 60%.

Tmavší barva skel = kvalitní UV filtr? Omyl!

Kvalitní UV filtr nesouvisí s barvou skel brýlí. Dostatečný UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat. Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku. „Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři, takové brýle se nosí při ostrém slunci a jsou vhodné k pobytu u moře,“ radí lékař.

Ani vysoká cena brýlí vždy nezaručuje dostatečnou ochranu zraku. „V očních optikách je běžně možné požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení slunečních brýlových čoček. Doporučuji to zejména u brýlí zakoupených v jiném obchodě než v renomované oční optice,“ říká optometristka Kateřina Tyx.

Sluneční brýle nemusí být jediným způsobem ochrany zraku před sluncem. Kromě slunečních brýlí lze využít i kontaktní čočky s UV filtrem. Ty sice pomáhají chránit před škodlivými paprsky, ale nekryjí celý povrch oka a citlivou kůži víček. Chránit oči je možné i pomocí speciálních potravinových doplňků, které zvyšují odolnost zraku proti slunečnímu záření a zrychlují zotavení zraku po ozáření sluncem.

Foto: iStock

Dětská kšiltovka je lepší než nic

Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk a jsou proto více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležité. „Ovšem děti jsou neposedné a častokrát se stává, že brýle odmítají. Proto u menších dětí do jednoho až dvou let volíme jako ochranu očí nošení kšiltovky nebo kloboučku. Všeobecně ale platí, že čím dříve naučíme dítě nosit brýle, tím dříve si na ně zvykne,“ vysvětluje MUDr. Gabriela Pilková z Očního centra Kukátko.

A na co se tedy při výběru vhodných brýlí zaměřit? Brýle musí v první řadě dítěti na obličeji sedět, musí být pohodlné a praktické. A samozřejmě je nutné sledovat parametry skel. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400,“ uvádí MUDr. Pilková.

Ovšem pozor! Jsou situace, kdy musejí jít sluneční brýle stranou. Nehledě na počasí. „Velký pozor je třeba dát u dětí, které se léčí s tupozrakostí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením,“ uzavírá MUDr. Pilková.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.