Zákeřná rakovina: Pozor na mýty a pověry, které vám mohou uškodit

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů, které nejenže nejsou pravdivé. Pokud je lidé berou vážně, mohou velmi výrazně uškodit, nebo dokonce ohrožovat život.

MELANOM

Mýtus č.1 – Lidé s tmavší pletí nemohou dostat rakovinu kůže

Pravdou sice je, že světlá pleť zvyšuje riziko rozvinutí různých typů rakoviny kůže (včetně melanomu), žádný odstín pleti ale člověka nečiní imunním proti těmto typům rakoviny.

Mýtus č.2 – Lehké opálení před dovolenou u moře vás před rakovinou kůže ochrání

Nic jako zdravé opálení neexistuje, spíše naopak. Pokožka ztmavená UV paprsky – ať už ze solária, nebo ze zahrady – je již poškozená a riziko rakoviny kůže se tak paradoxně ještě zvyšuje.

RAKOVINA PRSU

Mýtus č.1 – Rakovina prsu se týká jen žen nad 50

Tento mýtus jasně vyvracejí statistiky – téměř pětina nádorů je odhalena u žen mladších 50 let. Ve zcela výjimečných případech se rakovina prsu může vyskytovat i u žen mladších 30 let.

Mýtus č.2 – Ozařování levého prsu mi zasáhne srdce a stejně se nevyléčím

Medicína je v tak pokročilém stadiu, že i tento mýtus má daleko k pravdě. Díky novým technologiím a přístupům k léčbě je pravděpodobnost vyléčení velmi vysoká. „Například před samotným ozařováním levého prsu učíme pacientky velmi hluboce se nadechnout, což oddálí prs od srdce a záření ho tak zasáhne jen zanedbatelně. Předcházíme tak vedlejším nežádoucím dopadům ozařování. Navíc u většiny pacientek se v těchto případech ozařování používá až po operaci, po odstranění vlastního nádoru, k likvidaci případné zbytkové mikroskopické choroby,“ vysvětluje Vít Ulrych z pardubického onkologického centra Multiscan.

Mýtus č.3 – Nošení kosticových podprsenek zvyšuje riziko nemoci

Pseudovědci tuto pověru zdůvodňují tím, že kostice stlačují lymfatické žlázy prsů, čímž dochází k hromadění toxinů. Žádná studie ale nic takového neprokázala.

RAKOVINA PROSTATY

Mýtus č.1 – Rakovina prostaty se týká jen starších mužů

Stejně jako u rakoviny prsu platí, že s věkem stoupá riziko. Průměrný věk při diagnóze rakoviny prostaty v Česku je 65 let, nicméně výjimkou není ani u mužů pod 40 let.

Mýtus č.2 – Po léčbě rakoviny prostaty vždy následuje impotence a únik moči

Je sice pravdou, že po léčbě rakoviny prostaty můžou přijít problémy s erekcí a inkontinencí. Ve většině případů ale jde o komplikace dočasné a navíc existuje řada možností, jak je zmírnit nebo zcela odstranit. „Častěji se tyto komplikace mohou vyskytnout při kombinaci léčebných metod – chirurgického řešení a následné radioterapie. Proto je vždy důležité pečlivě stanovit stadium onemocnění a podle něj pak i naplánovat správnou metodu léčby. Navíc technologické vybavení pro radioterapii ve všech komplexních onkologických centrech prošlo v posledních letech výraznou modernizací a v tuzemsku je tak možno provádět všechny účinné radioterapeutické techniky, díky kterým se problémy s erekcí a úniky moči minimalizují,“ dodává Vít Ulrych.

RAKOVINA PLIC

Mýtus č.1 – Lehké cigarety jsou bezpečnější

Jeden z hlavních a nejnebezpečnějších mýtů. Menší obsah dehtu neznamená menší riziko vzniku rakoviny plic.

Mýtus č.2 – Dýmky a doutníky rakovinu plic nezpůsobují

Nejenže doutníky a dýmky způsobují rakovinu plic, zvyšují navíc riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu.

Mýtus č.3 – Po letech kouření je poškození plic nevratné

Nikdy není pozdě přestat kouřit. U každého kuřáka je to sice individuální, ale z pravidla již po roce bez cigarety se plíce pomalu ale jistě dostávají na „předkuřáckou“ úroveň.

RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU

Mýtus č.1 – Rakovina děložního čípku je dědičná

U tohoto typu rakoviny hraje dědičnost minimální úlohu. Riziko nakažení virem HPV je totiž u každé ženy stejné, bez ohledu na její předchozí rodinnou anamnézu.

Mýtus č.2 – Proti přenosu HPV mě ochrání kondom

Kondom sice snižuje riziko přenosu, přesto i při jeho používání může k nákaze dojít. Papilomaviry se nepřenášejí pouze pohlavním stykem, ale také například při orálním sexu (přenos z úst na pohlavní orgány je možný).

Mýtus č.3 – Pokud nádor děložního čípku nelze operovat/vyoperovat, nemám šanci se vyléčit

Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie – zevního a vnitřního ozáření – s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor. „Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie (vnitřního ozáření) u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 %, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních 20 let,“ popisuje Vít Ulrych.

RAKOVINA KONEČNÍKU A TLUSTÉHO STŘEVA

Mýtus č.1 – Kolonoskopie je jediný způsob, jak rakovinu tlustého střeva odhalit

Jako screeningové vyšetření se plošně využívá test na skryté krvácení do stolice. Kolonoskopie přichází na řadu až ve chvíli, kdy je podezření na rakovinu větší.

Mýtus č.2 – Cítím se úplně zdráv, takže nemohu mít rakovinu tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva nemá v počátečním stadiu žádné příznaky. Odhalit se tak dá pouze včasným vyšetřením.

Jde o čas

Onkologická onemocnění jsou sice zákeřná, obtížně léčitelná a v mnoha případech se pacient nedokáže uzdravit. Právě mýty o nich ale často zabraňují tomu nejúčinnějšímu v boji s těmito chorobami – a to včasnému odhalení. Obecně totiž o rakovinných onemocněních platí, že čím dřív se na ně přijde, tím je vyšší šance na vyléčení.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.