Nocebo: Není moc známé, přitom může nenápadně ničit váš život

I když placebo efekt zná skoro každý, jeho opak, nocebo, naopak nezná skoro nikdo. Přitom hraje mnohem důležitější a také bohužel i daleko negativnější roli v našem zdraví.

Věř a víra tvá…

Placebo, založené na principu: „Věř a víra a tvá tě uzdraví“ působí motivačně. A dokonce i tehdy, když člověk předem ví, že užívá látky, které mu nepomohou! V Americe vědci testovali nový lék a pro srovnání dali skupině pacientů pilulku s látkou obsahující jen vitamíny a řekli jim to. Požádali je ale, aby ji dva měsíce užívali a pak dostanou stejný přípravek jako ostatní. I když si všichni členové vybrané skupiny dobře věděli, že nemohou očekávat žádné výsledky, přesto u 60 % z nich došlo ke zlepšení (někdy i velmi výraznému) zdravotního stavu. Překvapení neurologové to interpretovali tak, že pokud dokážeme mysl přesvědčit, že nám „něco“ pomůže, spustíme tím (třeba bez ohledu na realitu) v mozku procesy, které skutečně začnou léčit!

Budu škodit!

Nocebo asi nejlépe charakterizuje volný překlad z latiny: „Budu škodit!“ Zatím studie tohoto efektu zdaleka nedosáhly rozsahu jako u placeba, nicméně u těch, co proběhly, jsou výsledky jednoznačné – už pouhá obava z něčeho nežádoucího vede k tomu, že k tomu skutečně dojde! „Mnozí psychologové považují varování na krabičkách cigaret, že kouření způsobuje rakovinu, za vyloženě kontraproduktivní! Nikoho neodradí, ale u sugestibilních jedinců, zvlášť se sklony k hypochondrii, může být tento slogan spouštěcím faktorem smrtelné nemoci. Obzvlášť, když se na něj dívá několikrát denně, před každým zapálením. A o tom, co vše si lze k vsugerovat, by se daly psát romány," říká hypnoterapeut Jan Janda.

Bude to bolet!

Jan Janda se sám fenoménem noceba zabývá léta a tvrdí, že nás ovlivňuje odmalička. Vyvolá ho i dobře míněná rada dospělých, kteří „programují“ děti, aniž si to uvědomují. Ve spolupráci s pediatrem sledoval jejich rozdílné chování při očkování. U dětí, kterým rodiče předem řekli, že to bude bolet, se vždy dostavila plačtivá reakce, často ještě před vpichem jehly. U zbytku se ozvalo obvykle krátké „au“, nebo jen překvapivý povzdech. Tento vjem ale máme bezděčně zakódovaný v sobě stále, stačí spatření injekční stříkačky a už máme strach z toho, co bude logicky následovat!

Sám sobě diagnostikem

Nocebo nabývá mamutích rozměrů i kvůli internetu. Lidé začnou mít obtíže a zatímco dříve by nad nimi mávli rukou, teď se ze zvědavosti podívají na webové stránky a zjistí, že stejně nevinně začíná nějaká závažná choroba. „Na základě zkušeností jiných si ji sami diagnostikují, i když jí přitom třeba vůbec netrpí! Jejich zdraví se pak začne zhoršovat. Stává se, že nemoc, kterou původně neměli, na sebe přivolají," varuje odborník.

„Podobný efekt pozoruji u lidí, kteří bedlivě čtou povinné příbalové letáky s vedlejšími účinky léků, kam výrobci pro jistotu ´nacpou´ úplně všechno, možná s výjimkou poporodních potíží mužů. A ihned začnou některé pociťovat, zatímco lidé, co těmto sdělením nevěnují pozornost, žádnou změnu nezaznamenají," říká Jan Janda.

Tělo a duše

Míra autosugesce se liší povahou. Kdo s problémy bojuje, ten ji nevnímá, kdo je snadno manipulovatelný, ten ano. Obrovská provázanost těla s duší a moc psychiky jsou nezpochybnitelné. Stejně tak se ví, že lidský organismus je natolik silný, že velkou většinu problémů zvládne prostřednictvím samoléčebných mechanismů, jen občas potřebuje postrčit. „Já aplikuji přenosy energie. Přiložím dlaň na místo, kde člověk cítí bolestivé či obtěžující pocity, a ty po různě dlouhé době zmizí a už se nevrátí. Tělo dostalo impulz, který potřebovalo, a začalo pracovat. Jde o vyzkoušenou, úspěšnou a bezpečnou metodu. Ublížit tím, že někomu dám ruku na tělo, je nesmysl. Mnohem těžší je léčit duši, kde jsou i dlouhá desetiletí nahromaděné negativní zážitky," tvrdí hypnoterapeut.

Zpovědní tajemství

Na psychice se podílí i v médiích oblíbené katastrofické věštby o konci světa, pádech asteroidů, „odborné“ prognózy, že lidstvo míří k sebezničení, mínění militantních ekologů, že si zkázu za chování k přírodě zasloužíme. Místo naděje, kterou potřebujeme, nás obklopuje beznaděj. V Čechách navíc existuje paranoidní situace. Jako ateisté nejdeme na zpověď ke knězi, i když pomůže, kvůli předsudkům ani k psychologovi (léčí jen „blázny“), ale problém často řešíme s astrologem nebo kartářkou. Ti nám předpoví šťastné období a my nadšeně odkráčíme – do ještě větší deprese, když se věštba nevyplní. Žádaní jsou také šarlatáni nabízející „šamanské zázračné byliny“, kdy dostaneme průjem už jen z jejich ceny. Osvědčeného receptu, hypnózy, se přitom bojíme.

Fungující zaklínadlo

Hypnóza aktivuje podvědomí, umí odstranit vše obtěžující a dá pokyny – pokud jsou v souladu s námi samotnými. „Často mi rodiče přivedou svého potomka, abych ho odnaučil brát drogy, což jde, ale to musí chtít on. Když se jen podvolí nátlaku rodičů, nepřestane," vysvětluje Jan Janda. V Rakousku, kde nastálo žije, je prý situace jiná. O psychiku tam lidé pečují. „Manažeři se k mně chodí zbavit stresu z přepracovanosti. Často používám zaklínadlo: ´Uvědomte si, co je důležité, vnímejte potřeby svého těla i duše, vše, po čem toužíte a sníte, svěřte do rukou podvědomí. Zná vás nejlépe, je vaší součástí a vede vaše kroky.´ V transu je takové zaklínadlo velmi účinné a u někoho se stane, že hodně či úplně přehodnotí své priority," uzavírá Jan Janda.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.