zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Nový trend ve výživě - nutrichondrie. Taky jste jí už propadli?

Nový trend ve výživě - nutrichondrie
Autor: iStock Nový trend ve výživě - nutrichondrie
anna kopečková , Vydáno: 17.07.2018
Pokud si dáváte k nedělnímu obědu pečeni bez knedlíků nebo lijete do čaje místo polotučného mléka sojové, existuje jistá šance, že trpíte jednou moderní chorobou - nutrichondrií, o které napsal britský list The Sunday Telegraph.

reklama

Tento stav je definován jako posedlost vlastní stravou a náchylnost k samodiagnostikování příznaků údajné alergie či nesnášenlivosti určitých potravin. Tento fenomén je denně k vidění jak mezi regály supermarketů, tak na jídelních stolech po celé Británii.

Potraviny „bez něčeho"

Naše stravovací zvyky ještě nikdy nebyly tak konkrétní a vybíravé. V loňském roce v Británii stoupl objem prodaných potravin „bez něčeho" (bez lepku, bez mléčných produktů, bez potěšení z jídla... vyberte si dle libosti) o 230 milionů liber (asi 6,78 miliardy korun) v porovnání s rokem 2016. To představuje nárůst o více než 40 procent, přičemž v průzkumech čtvrtina obyvatel Británie uvádí, že oni sami nebo někdo v jejich domácnosti se vyhýbá v rámci všeobecného zdravotního stylu nějaké ingredienci nebo ingrediencím.

Téměř polovina všech dospělých ovšem zachází ještě dál a tvrdí, že má nějakou formu potravinové alergie či nesnášenlivosti, ovšem jen 15 procent z nich podstoupilo zdravotní testy, které by toto podezření potvrdily.

Nejsou snad naše těla v 21. století schopná zvládnout konzumaci ingrediencí, které jsme jedli celá tisíciletí? Anebo z nás móda vyřazování toho či onoho z jídelníčku udělala nutrichondry?

Nesnáším lepek!

Pokud jde o jednu z nejběžněji zmiňovaných potravinových nesnášenlivostí, podle některých průzkumů až čtvrtina dotázaných uvádí, že je přecitlivělá až alergická na lepek, ačkoli si tuto skutečnost nikdy nenechali lékařsky potvrdit. Lepek je přitom jeden z nejběžněji konzumovaných proteinů na světě; vyskytuje se v pšenici, žitě a ječmeni.

Jednou z takových lidí byla po nějakou dobu i Haley Wallbanková, učitelka z Londýna, který vyloučila lepek ze své stravy ve snaze zbavit se pocitů letargie a potíží se spánkem. Ve věku 52 let narazila na blog Gwyneth Paltrowové a rychle ji okouzlila vize zdraví, které jí životní styl propagovaný touto americkou herečkou nabízel. Koupila si bezlepkovou kuchařku Paltrowové nazvanou It's All Good (Všechno je to dobré), a stejně jako mnoho dalších lidí přesvědčila sama sebe, že nesnáší lepek.

„Přežívala jsem na fazolích a bezlepkových těstovinách, což bylo nechutné, ale Gwyneth mi byla vzorem. Její život mi připadal tak zářivý a úžasný, zatímco já jsem se cítila líná a bez motivace," vzpomíná nyní 57letá Wallbanková.

Čekání na něco...

Ale i když vyřadila z jídelníčku všechny potraviny doporučované v kuchařce, žádné účinky - natož výhody - nového ultrastriktního životního stylu se nedostavily. Připadala jsem si, jako bych čekala na autobus, který nikdy nepřijede," prohlásila. Ale i když jsem se nemohla dostat tam, kam jsem chtěla, pořád jsem se přesvědčovala, že od příštího týdne nebo měsíce se už budu cítit líp."

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás taky zajímat:

7 potravin, v nichž vás může překvapit lepek

Vyhnout se lepku v době, kdy jíme hlavně průmyslově zpracované potraviny, není vůbec lehké. Vyskytuje se ve stovkách nejrůznějších plnidel, zahušťovadel, emulzních látek a dalších aditiv, které se běžně používají při výrobě potravin. Takže je dobré mít se na pozoru i u některých potravin, u nichž byste tento alergen vůbec nečekali.

Sushi

Kde je taky lepek sushi

Skrytý zdroj lepku: Náhražky krabího masa obsahují pšeničný škrob a další plnidla s lepkem. Stejně tak je v sójové omáčce zahušťovadlo s lepkem.

 

Jak se skrytému lepku vyhnout: Jezte jen sushi z opravdových ryb chovaných udržitelným způsobem nebo vyzkoušejte vegetariánské sushi. Sójovou omáčku pečlivě vybírejte, aby byla pokud možno přírodní, bez pšenice, konzervantů, barviv a glutamátu.

 

I když si jsou rodiče téměř jistí, o tom, že má dítě skutečně alergii na mléko, může rozhodnout jen lékař.

Nejčastější dětská potravinová alergie: Odhalte ji včas!

Znáte nejšílenější diety našich prababiček? Rozhodně je nezkoušejte!

Znáte nejšílenější diety našich prababiček? Rozhodně je nezkoušejte!

reklama

Související témata: alergie , éčka , bez lepku , zdravá strava , Gwyneth Paltrow , výživa , nesnášenlivost , nutrichondrie , bez éček

reklama

Přečtěte si také

reklama