Zdraví a nemoci

31. května 2017 07:30

Martina Čerňanská

Opalovací manuál: Je slunce přítel nebo škůdce?

“Opálený faldy vždycky vypadají líp, než bílý, pravila matčina světácká kamarádka Dáša, když se v roce 1985 znovu přetočila na dece” Vyzbrojena do života touto radou jsem se každé léto tak moc opalovala, až jsem si vysloužila alergii na slunce. Než začnete chytat bronz, vezměte rozum do hrsti!

O škodlivosti UV záření ví už každé malé, řádně namazané dítě. Naše středoevropská kůže se snadno spálí a dovolenkové opékání na středomořském slunci dobře nesnáší. České turistky se navíc potýkají s omezeným časem, po který jejich přímořské dobrodružství trvá, a hodlají po dovolené ohromit bronzovou pokožkou. Takže využít každou chviličku k opalování je pro mnohé z nás téměř povinnost.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení, jak dlouho by lidé měli zůstávat na slunci. Doba pobytu na přímém slunci mezi 11:00 a 14:00, po jejímž uplynutí kůže fotocitlivých osob začne rudnout nebo pigmentovat, je v období začátku léta 24 až 29 minut. Pokud máte přirozeně světlou kůži, nesnažte se ji přesvědčit, že jste středomořský typ, neposlechne vás a zaděláváte si na ošklivý problém. Na pozoru se musí mít i lidé s velkým počtem mateřských znamének. Pokud někdo z rodiny prošel rakovinou kůže, jste rizikoví i vy!

Letní poledne by tedy mělo být pro každého tabu, stejně, jak nám svou siestou ukazují jižní národy. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny doporučuje chránit se oblečením a opalovacím krémem, zbytečně neriskovat spálení. Tyto stokrát opakované rady mají v podstatě stejný cíl: zajistit, aby se méně lidí střetlo s rakovinou kůže.

Opalování je fajn, ale může být i pěkně nebezpečné, Foto: istock.com

Jak už to ale bývá, mince má dvě strany. Další vědecký projekt poukazuje na to, že dostatečně silné sluneční světlo chrání před několika druhy rakoviny, cukrovky, roztroušené sklerózy a dalších nemocí. O přísunu nezbytného vitamínu D nemluvě. Odborníci tvrdí, že nás matka příroda jaksi přirozeně vybavila, abychom slunce snášeli ve svém rodném klimatickém pásmu, ale problém představuje právě “sluneční turistika”, kdy si středoevropská bledulka vyrazí v únoru na výlet do Dubaje.

Pokud nechcete riskovat alergické pupínky, spáleniny nebo něco ještě mnohem horšího, zkuste dbát na tyto rady:

  • Nepodceňujete jarní slunce! Může být pro pokožku po zimě ještě nebezpečnější než letní žár.
  • Natřete se krémem alespoň dvacet minut před vystavením slunci, aby se mohl dobře navázat na kůži.
  • Další nános krému s UV filtrem by měl přijít po třech hodinách.
  • Platí, že čím výše je slunce za jasného počasí nad obzorem, tím vyšší je UV-index.
  • Zjistěte si, jaký máte fototyp pokožky, čím světlejší kůže, tím větší riziko.
  • Užívejte pravidelně beta karoten, zlepší připravenost kůže na slunce a prodlouží opálení.
  • V poledne to zabalte! Nechcete být jako škvarek.
  • Chraňte své děti! Nejen krémem s vysokým UV filtrem (nejlépe 50), ale i speciálním oblečením a svým vlastním příkladem.
  • Po příjezdu k moři sbírejte opálení postupně a opatrně, jinak proležíte se spáleninami dovolenou na hotelu.
  • Nezapomínejte, jak báječnou službu vám v létě prokáže samoopalovací nástřik. Budete zdravě a krásně čokoládová. Bez rizika!

Mohlo by vás také zajímat:

-KU-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 11. 2024

Už vás nebaví být dokonale kontrolovanou osobou. Už nechcete omezovat své pudy. Něco ve vzduchu je jiné. Můžete svobodně vyjadřovat své potřeby. Promluvte si s partnerem o svých touhách. Vašemu vztahu může vaše současné rozpoložení jen prospět.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.