Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak na premenstruační syndrom

Krátce před menstruací trpí mnohé z nás bolestmi hlavy, extrémními změnami nálady, bolestmi ňader, únavou a podrážděností. Jak z toho ven?

Zmírnění příznaků PMS může do jisté ovlivnit jídelníček. Čeho v těchto několika dnech před menstruací spořádáte nejvíce? Tučných jídel? Sladkostí? Ano, přesně po takovýchto nepříliš zdravých pokrmech tělo touží. Jenže právě ony stojí za spoustou potíží. Na vině je neustálé kolísání hladiny cukru v krvi. Proto se zkuste soustředit na potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou například celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce nebo zelenina. Naopak se snažte co nejvíc omezit sůl, cukr, kofein a alkohol.

Nálada jako na houpačce

Pro podporu psychické rovnováhy se z bylin doporučují především třezalka tečkovaná, drmek obecný, ploštičník hroznatý a červený jetel luční.

Při podrážděnosti, plačtivosti a lítostivosti zkuste dvoutýdenní zklidňující kúru, při níž budete třikrát denně pít šálek čaje z heřmánku pravého. Příprava nálevu: Jednu lžičku sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte asi 15 minut vyluhovat a pak sceďte. Nálev se pije teplý, po jídle a vždy připravený bezprostředně před použitím.

Éterické oleje, zejména levandulový a gerániový (z pelargonie vonné) pomáhají vyrovnávat emoce, a proto jsou účinným prostředkem při zmírňování proměnlivých nálad, které PMS provázejí. Osvědčená je teplá koupel. Smíchejte tři kapky oleje z heřmánku římského se třemi kapkami gerániového a dvěma levandulového a přidejte do lázně. Nebo si dejte několik kapek jednoho z éterických olejů do misky s horkou vodou a vonnou páru inhalujte po dobu asi 5 minut.

Přibírání, otoky a spol.

Výborným lékem a prevencí nepříjemných potíží, jako je tupá bolest hlavy, zadržování tekutin a bolestivé napětí v prsou, je olej ze semen pupalky dvouleté nebo brutnáku lékařského pro obsah kyseliny gama-linolenové, která se v těle mění v prostaglandiny, látky podobné hormonům.

Pokud vás trápí zadržování tekutin, nárůst váhy, otoky kotníků a citlivost prsou, pijte odvar z přesličky rolní. Ve 250 ml vody povařte 2 minuty 1 lžičku bylinky. Přikryjte a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Přesličkový čaj se pije dvakrát denně. Připravuje se vždy čerstvý.

Heřmánkový olej můžete aplikovat na oblast podbřišku, kam jej vetřete po směru hodinových ručiček dvakrát až třikrát denně.

Prima tip: Žlutá a červená

Barvy mají velký vliv na vyplavování hormonů a psychiku a při PMS mohou být nápomocné. Žlutá povzbuzuje podvěsek mozkový, nejdůležitějšího producenta hormonů v těle. Červená je stimulující barvou, oživuje, zlepšuje náladu a dodává odvahu. Dbejte na to, aby tyto dvě barvy v čase před menstruací dominovaly vašemu oblečení i ložnímu prádlu.

Mohlo by vás také zajímat:

(leo)

Foto: istockphoto.com


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.