zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak bojovat s jarní únavou

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak bojovat s jarní únavou
Autor: istock.com Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak bojovat s jarní únavou
cernanm , Vydáno: 09.03.2017
O jarní únavě a detoxikaci s ní spojené ví snad každý, neboť pročistit si tělo po opulentních vánočních hodech a zimním nicnedělání je logické.

reklama

Únava je naprosto přirozeným následkem těžké námahy, fyzické i duševní. Je-li však vyčerpání nepřiměřené vykonané práci a vynaložené energii, nejde už o běžnou únavu, ale o stav, který může být prvním signálem onemocnění nebo varováním, že je třeba změnit dosavadní způsob života.

Trvá-li únava déle než dva týdny, je provázena horečkou, hubnutím, nevolnostmi, chrapotem či bolestmi ve svalech, vyhledejte lékaře.

Rakytník řešetlákový

se vyznačuje mj. biostimulačními účinky, výrazně aktivizuje imunitní systém a je využíván pro rychlejší obnovu sil a odbourání únavy. Prospívá lidem fyzicky nebo psychicky velmi zatíženým. Plody se zpracovávají na marmelády, protlaky nebo sirupy, sušené jsou vhodné na přípravu osvěžujících čajů. Důležité přitom je, že i v těchto produktech zůstává zachován vysoký obsah vitaminu C. Rakytník prý používali vojáci v době válek jako zdroj energie pro odstranění únavy a vyčerpání.

Rakytník řešetlákový Foto: Rakytník řešetlákový. Foto: istock.com

  • Vřes obecný

čistí tělo, pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny, čímž pomáhá posilovat imunitu a odstraňovat únavu. Jeho diuretické působení ocení ti, kdo trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Je vhodný k dlouhodobému užívání. Nálev: 2 lžičky drogy zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat a sceďte. Pije se vlažný, dva šálky denně.

  • Ženšen – panax ginseng

považují východní, orientální, čínská medicína a tibetská medicína za nejvzácnější ze všech tradičních léků. Ženšen je skvělý přírodní lék pro lidi, kteří mají pocit, že jsou „na dně“. Jako tzv. adaptogen dokáže stimulovat, nebo naopak uklidňovat centrální nervový systém tak, jak to právě potřebujete. Osvědčuje se především při potřebě dodat energii a vitalitu v době stresových situací. Ženšen zvyšuje imunitu, pomáhá tělu vypořádat se s následky stresu a odstraňuje únavu. Ženšen se dá koupit jako čaj, tinktura nebo tabletky. Legendárním objevitelem ženšenu a jeho léčivých účinků je čínský císař Shen Nung, který je i autorem první čínské knihy o bylinách. Podle čínské medicíny je ideálním obdobím pro posílení imunity nejlepší čas od 7. ledna. 7. dubna, 7.července a 7. října.

  • Šanta kočičí

Šanta kočičí Foto:

Šanta (foto vpravo) se po staletí používá jako léčivá rostlina. Jelikož obsahuje halucinogenní látky (byť v malé míře), její sušené listy se kdysi kouřily, žvýkání kořene se doporučovalo osobám plachým, aby jim dodalo více odvahy a průbojnosti. V nálevech se používají listy a květenství. Pití čaje nebo žvýkání čerstvých listů pomáhá od bolestí hlavy nervového původu, ale šanta má zejména relaxační účinky. Zdroj foto: wikipedia.org

  • Guarana

je tropická rostlina z deštných pralesů Amazonie. Brazilská guarana má výrazné stimulační účinky díky vysokému obsahu guaraninu (analog kofeinu). Především dodává energii, zlepšuje náladu, zvyšuje koncentraci, detoxikuje organismus a má omlazující i afrodiziakální účinky. Duševní i tělesné síly aktivuje za 60 až 90 minut po požití.

Prima tip: Bylinky mohou bojovat proti únavě nejen vnitřně. Voňavou koupel si snadno připravíte, když dvě hrsti nasekané natě v plátěném sáčku vložíte pod proud teplé vody. Nebo si připravte nejprve silný nálev a ten pak scezený vlijte do koupele. Meduňka a levandule mají účinek uklidňující, máta a rozmarýn osvěžující a povzbuzující.

-leo-

Přečtěte si také:

Stačí 20 minut navíc...

Kdo potřebuje víc spát? Muž nebo žena?

Jak přežít, když se nám chce spát

Jste unaveni? 5 rad, jak přemoci spánek

Únava sílí právě teď na podzim

Za únavu si můžeme (většinou) sami. Jak být znovu v pohodě?

reklama

Související témata: únava , bylinky , ženšen , guarana , jarní únava , šanta kočičí , rakytník , vřes obecný

reklama

Přečtěte si také

reklama